Inwestycje

Trzy pomysły inwestycyjne

Z tegorocznego dna kontrakty na indeks S&P500 silnie wzrosły. Mocna bariera znajduje się w rejonie 2085-2110 pkt. Ostatnie sesje przyniosły spadek z 2071 do 2035 pkt. Wiele argumentów wskazuje, że trendwzrostowy będzie kontynuowany. Wcześniej jednak możliwa jest lokalna korekta.

Odbicie z poziomu 2035 pkt. może być korekcyjne i próba przełamania oporu w rejonie 2071 pkt. nie uda się. W efekcie możliwy jest powrót do wsparcia w okolicy 2035 pkt. Przebicie tego wsparcia wygeneruje krótkoterminowy sygnał sprzedaży wynikający z formacji podwójnego szczytu. W takim układzie można byłoby oczekiwać spadków w rejon silnego wsparcia w rejonie 2000 pkt. Obrona tego wsparcia może zakończyć wielosesyjną korektę (wykres 1).

Wykres 1. Kontrakty CFD dla indeks S&P500

Tu może się pojawić pierwszy krótkoterminowy sygnał kupna, kolejny zostanie wygenerowany po przebiciu oporu w okolicy 2035 pkt., następnie gdy rynek wyjdzie na nowe maksimum. Target wzrostów można szacować na 2085-2110 pkt. W tej okolicy są bardzo silne opory. Przed ich trwałym przebiciem (jeśli to nastąpi) powinniśmy zobaczyć co najmniej kilkutygodniową przecenę znoszącą co najmniej 38% ruchu wzrostowego z lutowego dna co oznacza spadkowy ruch o zasięgu nieco ponad 100 punktów.

Kontrakty CFD na kakao

Z marcowego szczytu na poziomie 3143 USD doszło do silnych spadków. Przyjęły one posta dużej spadkowej trójki (A-B-C). Od kilku dni trwa odbicie. Wczorajsze zamknięcie wypadło na poziomie 2908.5 USD. Bardzo ważny opór znajduje się w okolicy 2936 USD. Znajdują się tam korpusy świec dna fali A. Przebicie tej bariery przez korpus białej świecy wygeneruje sygnał do ataku na silny opór w rejonie 3035-3060 USD. W przeciwnym wypadku jest spore ryzyko powrotu na kwietniowy dołek (wykres 2).

Wykres 2. Kontrakty CFD dla kakao

W dalszej perspektywie można rozważać scenariusz w którym po przełamaniu oporu w rejonie 3035-3060 USD otworzy się droga do powrotu na marcowe maksimum. Gdyby doszło do przebicia tej bariery możliwy jest wzrost do oporów w postaci szczytów z 2015 roku w rejonie 3300-3400 USD.

Kontrakty CFD na ryż

W przyszłym tygodniu, 12 kwietnia pojawi się comiesięczny raport z rynku rolnego, który będzie miał zapewne duży wpływ na kształtowanie się cen na kolejnych sesjach. Spójrzmy na sytuację techniczną. Po 6-ciu miesiącach spadków kurs kontraktów dotarł do długoterminowego dna z 2015 roku. W mojej ocenie próba trwałego przełamania tak ważnego wsparcia nie powinna się uda (w krótkim kilkusesyjnym terminie jest jeszcze ryzyko zejścia w okolice tegorocznego minimum).  W efekcie możliwe jest co najmniej skorygowanie półrocznego trendu spadkowego o 38-50%. W scenariuszu optymistycznym w kilkumiesięcznej perspektywie można byłoby liczyć nawet na powrót na październikowy szczyt. Wróćmy do pierwszego scenariusza zakładającego korekcyjne odbicie. Zniesienie spadków o 38-50% oznaczałby wzrost kursu kontraktów o 15-20% (wykres 3). To bardzo dużo. Przy grze z faktyczną dźwignią 1:1 (faktyczna dźwignia zdefiniowana jest przez wartość pozycji podzieloną przez środki na naszym rachunku) i wykorzystaniu połowy ruchu można osiągnąć stopę zwrotu w relacji dokapitału 7.5-10%, to dużo.

Wykres 3. Kontrakty CFD na ryż w układzie dziennym

Przedstawiony scenariusz jest tylko prognozą, która nie musi się sprawdzi
, dlatego otwarcie pozycji długich powinno być koniecznie poprzedzone pojawieniem się wiarygodnych sygnałów kupna. Takimi sygnałami mogą być np. silna popytowa świeca, formacja podwójnego dna, świeca młot czy też dodżi, po wcześniejszej nieudanej próbie przełamania kluczowego wsparcia w rejonie 9.40 USD. Zlecenie obronne najlepiej ustawić w sposób konserwatywny pod ostatnim dołkiem gdy prawdopodobieństwo powrotu na dołek będzie już niewielkie.

Sławomir Dębowski
Główny Analityk Globtrex.com NEWS

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com