Reklamy
Kariera

59% pracowników deklaruje, że odrzuciliby ofertę pracy, która nie gwarantuje elastyczności

Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę Regus, globalnegousługodawcę w zakresie przestrzeni do pracy wskazują, że elastyczność stanowi dla pracowników aspekt zasadniczej wagi. Respondenci informują, że byliby skłonni odrzucić ofertę pracy, która nie zapewnia elastyczności.

Niemal połowa ankietowanych twierdzi, że gdyby poprzedni pracodawcazapewniał im możliwość pracy elastycznej, nie zdecydowaliby się na zmianę pracy. Obrazuje to, jak ważnym aspektem pozwalającym zatrzymać pracowników jest obecnie elastyczność sposobu pracy.

Prawie 40 tysięcy respondentów z całego świata podało, że praca elastyczna może wiązać się z wieloma różnorodnymi korzyściami. Przede wszystkim praca bliżej domu sprawia, że ludzie czują się bardziej wypoczęci i prowadzą zdrowszy tryb życia, być może ze względu na ograniczenie konieczności stresujących dojazdów oraz możliwość docierania do pracy piechotą lub rowerem. Co jednak ważniejsze, dostęp do lokalizacji położonych bliżej miejsca pracy pozwala pracownikom spędzać więcej czasu z rodziną i znajomymi.

Kluczowe wnioski

  •     78% respondentów jest zdania, że ludzie pracujący elastycznie dysponują większą ilością czasu, bowiem mogą wybierać lokalizację pracy oraz ilość zadań;
  •     Cztery piąte ankietowanych uważa, że ludzie pracujący w trybie elastycznym potrafią lepiej godzić potrzeby osobiste i zawodowe;
  •     69% ankietowanych twierdzi, że osoby pracujące elastycznie mają wyższą samoświadomość i są w stanie lepiej zadbać o swój dobrostan;
  •     Zdaniem ludzi biznesu pracownicy elastyczni są bardziej wypoczęci, gdyż nie muszą tracić czasu na uciążliwe dojazdy (71%), są zdrowsi (74%) oraz mają więcej czasu na wizyty w klubie fitness (76%)
  •     Najważniejsze jest jednak to, że w ogólnym przekonaniu praca elastyczna pozwala ludziom spędzać więcej czasu z rodziną i znajomymi (91%). Nie jest zatem zaskoczeniem fakt, że z dwóch podobnych ofert zatrudnienia aż 90% ankietowanych wybrałoby pracę umożliwiającą elastyczne funkcjonowanie
  •     59% z nich twierdzi, że wręcz odrzuciliby ofertę pracy całkowicie pozbawionej aspektu elastyczności.

Mark Dixon, dyrektor generalny Regus, mówi: „Elastyczność, a zwłaszcza możliwość wyboru pracy w lokalizacji bliżej domu, jest coraz powszechniej uznawana za niezbędny element pozwalający zachować równowagę między wysokim tempem życia zawodowego i potrzebami fizycznymi oraz emocjonalnymi. Firmy, którym zależy na przyciągnięciu i zatrzymaniu wysoko wykwalifikowanych, wartościowych pracowników, nie mogą sobie pozwolić na to, aby zlekceważyć kwestię równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

„Zaskakująca jest paleta i bogactwo korzyści, które ludzie biznesu czerpią z pracy bliżej domu, jak choćby możliwość dojazdu do pracy rowerem lub wyspania się rano. Osoby pracujące elastycznie mają także wyższą „samoświadomość” i cieszą się lepszym zdrowiem, a także dysponują większą ilością czasu, który mogą spędzić z rodziną lub poświęcić na swoje hobby”.

Regus

Reklamy