Kariera

Polki coraz chętniej szukają pracy w branży IT

Rynek IT stanowi jeden z najszybciej rozwijających się sektorówgospodarki w naszym kraju. Firmy prowadzące tu swoją działalnośćchcą zatrudnić obecnie ponad 50 tysięcy specjalistów, a atrakcyjność ich ofert przyciąga coraz więcej kobiet.

Do poszukiwania pracy w branży uznawanej za męską zachęca Åsa Bredin – jedna z najważniejszych kobiet w branży cyfrowej w Szwecji oraz Naczelny Dyrektor ds. rozwoju w NetEnt – firmie, która właśnie otworzyła swoje pierwsze biuro w Polsce.

Kobieca strona IT

Duże zapotrzebowanie rynku na specjalistów IT, szybki rozwój technologii oraz wysokie zarobki to tylko kilka czynników, które przyczyniają się do dynamicznego wzrostu zainteresowania kobiet pracą w sektorze informatycznym. Polki dostrzegając szansę na pozyskanie niemal pewnego i atrakcyjnego zatrudnienia w branży, coraz chętniej rozpoczynają studia techniczne i biorą czynny udział w inicjatywach społeczności IT. Dzięki grupom takim jak GeekCarrotGirls, Woman In Technology czy Django Girls rozwijają swoje zawodowe kompetencje, szkolą umiejętności i budują sieć networkingową.

Rola zawodowych kompetencji

Kobiet w branży IT jest jednak nadal stosunkowo mało. Z raportu przygotowanego przez Siemens i Fundację Edukacyjną „Perspektywy” wynika, że ich odsetek wynosi ok. 20–25 proc. Wystarczy spojrzeć na statystyki, żeby zrozumieć, że w naszym środowisku pracy zdecydowanie więcej jest mężczyzn niż kobiet. Jednak w NetEnt nie mamy wątpliwości co do tego, że to zawodowe kompetencje są najważniejsze, dlatego zachęcamy wszystkich do aplikowania do naszej firmy. Naszym głównym celem jest uzyskanie gender balance, dlatego wdrożyliśmy plan, który zakłada osiągnięcie zatrudnienia kobiet i mężczyzn we wszystkich oddziałach spółki w proporcjach 50/50 do 2020 roku –  tłumaczy Åsa Bredin, Naczelny Dyrektor ds. rozwoju w firmie NetEnt.

Wypracowanie takiego rezultatu wymaga od firmy wprowadzenia zmian na wielu poziomach jej struktury. Należy do nich proces rekrutacji, w którym NetEnt chce dotrzeć do kobiet z informacją, że praca w IT jest obecna we wszystkich przedsiębiorstwach więc każdy może w niej znaleźć miejsce dla siebie. W branży IT jest wiele dobrze przygotowanych i utalentowanych kobiet, wystarczy je tylko znaleźć – dodaje Åsa Bredin.

W ramach polityki gender balance w NetEnt wprowadzono także szereg inicjatyw, których celem jest aktywne zaangażowanie pracowników w działania firmy. Aby uwrażliwić nasz zespół na kwestie związane z płcią, postanowiliśmy uruchomić cykl zajęć i warsztatów, takich jak np. „Gender Equality”, w których biorą udział wszyscy pracownicy NetEnt. Zapraszamy na nie prelegentów z zewnątrz, ale także aktywnie się w nie angażujemy jako mówcy, jeśli tylko jest taka możliwość.

Dużą popularnością cieszy się także cykl kreatywnych spotkań w NetEnt – tribes, podczas których poszczególne zespoły dzielą się ze sobą swoją wiedzą i doświadczeniami. Ich celem jest zintegrowanie społeczności firmy i usprawnienie przepływu komunikacji pomiędzy poszczególnymi działami – komentuje Åsa Bredin.

Okazuje się także, że płeć, która stereotypowo ograniczała kobiety w pracy w IT jest ich silną stroną.  Pracodawcy coraz częściej zwracają bowiem uwagę na fakt, że zespoły zróżnicowane płciowo dobrze się uzupełniają i osiągają lepsze efekty. Z licznych badań wynika, że obecność kobiet po prostu dobrze wpływa na atmosferę w miejscu pracy. Atutami kobiet są tak zwane kompetencje miękkie. Zaliczają się do nich m.in. umiejętność utrzymywania relacji z klientami, wysoki poziom empatii i zaangażowanie – dodaje Åsa Bredin.

NetEnt AB

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com