Kariera

Rynek pracownika – co się za tym kryje

Rynek pracownika to pojęcie, które możemy usłyszeć w telewizji bądź napotkać w gazetach. Coraz częściej jest ono używane w kontekście sytuacji na polskim rynku pracy. Co oznacza to zjawisko dla przedsiębiorców i w jaki sposób może odbić się na sytuacji bezrobotnych?

 

Pracownik dyktuje warunki

 

Coraz więcej znaków świadczy o tym, że polski rynek pracy staje się właśnie rynkiem pracownika. Pozytywne trendy widać już od dawna – systematycznie rośnie wskaźnik zarobków, spada bezrobocie, a specjaliści niektórych branż mogą przebierać w ofertach zatrudnienia ze względu na deficyt wykwalifikowanych pracowników. Taka sytuacja panuje przede wszystkim w sektorze IT, gdzie już od kilku lat pracodawcy próbują ściągnąć do siebie wykwalifikowaną kadrę przy pomocy atrakcyjnych wynagrodzeń oraz dodatkowych korzyści pozapłacowych, np. bezpłatnej opieki zdrowotnej, darmowych posiłków czy karty Multisport.

 

Złote czasy dla zatrudnionych, dla pracodawców niekoniecznie

 

Rynek pracownika oznacza, że to właśnie zatrudnieni mają coraz więcej do powiedzenia, jeśli chodzi o warunki pracy. To koniec sytuacji, w której pracodawcy samodzielnie podejmują decyzje dotyczące zakresu obowiązków oraz wysokości wynagrodzenia danego pracownika, z którym on może się wyłącznie zgodzić bądź odejść, ponieważ na jego miejsce czekają już kolejni kandydaci.

 

W Polsce coraz częściej słyszy się o systematycznej poprawie warunków osób zatrudnionych. Tak dobrej sytuacji na rynku pracy nie było od wielu lat. To właśnie z tego powodu coraz częściej w krajowych mediach porusza się temat rynku pracownika – sytuacji, w której to osoby poszukujące pracy dyktują warunki swoim potencjalnym pracodawcom. Obecnie bezrobocie systematycznie maleje, do czego w znaczącym stopniu przyczynia się duża liczba wyjazdów Polaków poza granice naszego kraju oraz dobra sytuacja gospodarcza. Te pozytywne trendy wpływają niekorzystnie na sytuację polskich pracodawców, zmuszając ich do walki o wykwalifikowanego pracownika, np. poprzez zapewnienie mu dodatkowych przywilejów. Działanie tego typu okazuje się często dużo tańsze niż wyedukowanie nowej kadry, jednak oznacza dodatkowe koszty dla właścicieli firm.

 

W naszym kraju o rynku pracownika możemy na razie mówić wyłącznie w kilku branżach, m.in. w IT, finansach czy handlu. Niestety z problemem dotyczącym zatrudnienia niebawem mogą borykać się kolejne sektory, dlatego pracodawcy już teraz powinni pomyśleć o metodach zatrzymania przy sobie doświadczonych pracowników.

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com