Kariera

Czy startupom opłaca się współpracować z korporacjami?

Jeszcze do niedawna niemożliwe byłoby połączenie w jednym zdaniu takich podmiotów, jak startup i korporacja, ponieważ stały one w stosunku do siebie w opozycji. Obecnie nie tylko ze sobą nie kolidują, lecz także potrafią ze sobą współpracować. Czy to się opłaca mniejszym firmom? 

Wiele młodych osób, stawiających swoje pierwsze kroki na rynku pracy, staje przed wyborem między pracą w korporacji a stworzeniem lub współtworzeniem startupu. To pierwsze jawi się nam jako kwintesencja monotonii i sztywno wytyczonych obowiązków, podczas gdy startup wydaje się wymagającą kreatywności, innowacyjną ścieżką rozwoju. Czy współpraca tak różnych podmiotów jest możliwa?

 

Oszczędność dla korporacji…

Współpraca startupów z korporacjami to stosunkowo nowy pomysł biznesowy, ale już teraz można zauważyć jego ogromny potencjał. Dzieje się tak ze względu na korzyści, jakie przynosi zarówno młodym, niewielkim firmom, jak i ogromnym, globalnym spółkom. Korporacje coraz chętniej rozpoczynają współpracę z niewielkimi, dynamicznymi firmami ze względu na ich duże możliwości i otrzymywane w zamian innowacje oraz najnowsze technologie. Współdziałanie ze startupem pozwala również zaoszczędzić pieniądze i czas na prowadzenie własnych badań oraz znacząco wyprzedzić konkurencję.

 

…zysk dla startupów

Rozwój rynku startupów w Polsce prowadzi do dynamicznego poszukiwania przez te firmy miejsca dla siebie na rynku pracy, a współpraca z firmami o ugruntowanej pozycji pozwala im na rozwinięcie skrzydeł. Dla młodych firm współpraca z wielkimi korporacjami często jest drogą konieczną, ponieważ przynosi im ogromne możliwości rozwoju. Nawiązanie partnerstwa z firmą o ugruntowanej pozycji na rynku pozwala wypromować własną markę i zadbać o jej wizerunek. Startupy mogą również bazować na doświadczeniu, posiadanych kanałach dystrybucji oraz kontaktach biznesowych korporacji z którą współpracują, co pozwala im szybciej wprowadzać swoje produkty i rozwiązania na rynek. Nie możemy zapominać także o aspekcie finansowym. Wielkie korporacje często dysponują sporym budżetem, dlatego podejmując się takiego partnerstwa młoda firma może uzyskać środki konieczne do dalszego rozwoju swoich usług.

 

Na co trzeba uważać?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, rosnące zainteresowanie korporacji startupami nie oznacza od razu chęci przejmowania młodych firm. Korporacja może występować w roli zarówno klienta, partnera biznesowego lub inwestora młodej spółki. Taka współpraca na poziomie startup i korporacja nigdy nie jest łatwa, a szczególnie zaś dla mniejszych graczy, dopiero wkraczających na rynek. Powinni oni przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, ponieważ realia wielkiej firmy wymagają zaangażowania w każdy proces dużej ilości osób. Musimy być przygotowani na to, że nasz projekt będzie miesiącami przechodził z działu do działu oraz po kolei trafiał do osób, które muszą go przeanalizować i wyrazić swoją opinię. Sam proces decyzyjny i wdrożeniowy w korporacji zabiera ogromną ilość czasu, jednak trud ten bez wątpienia się opłaca. Partnerstwo z korporacją oznacza pozyskanie na lata dużego klienta, a co za tym idzie także zapewnia nam stabilne przychody i rosnącą renomę oraz wiarygodność na rynku.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com