Reklamy
Know How

5 sposobów na zwiększenie produktywności

Dziesiątki maili, setki nowych wpisów na Facebooku, dzwoniący telefon i pokusa surfowania po sieci – w dzisiejszych czasach skupienie się na wykonaniu zadań jest dużym wyzwaniem. Przedstawiamy 5 krótkich porad pomagających zwiększyć produktywność.

Nie zaczynaj dnia od e-maili

Jaka jest pierwsza rzecz, jaką robisz po włączeniu komputera? Sprawdzasz skrzynkę mailową, po czym dajesz się wciągnąć w wir małych i niekoniecznie ważnych spraw, a kiedy już uporasz się z pocztą, pora iść na lunch. Odwróć kolejność – na początek weź się za najtrudniejsze zadanie dnia, a dopiero po jego zakończeniu sprawdź maile.

Naucz się mówić „nie”

Chociaż odmawianie często nie przychodzi łatwo i obawiasz się, że nadwyręży Twoje relacje ze współpracownikami, warto nauczyć się asertywności. Jeśli nie masz czasu ani energii na to, żeby wziąć na siebie dodatkowe zadanie czy pomóc koledze z projektem, po prostu to powiedz, a zaoszczędzisz sobie nadgodzin oraz poprawisz jakość swojej pracy. Unikniesz też przeładowania obowiązkami, co poprawi Twoją produktywność i samopoczucie.

Pracuj w ustalonych przedziałach czasu

Prawdopodobnie wiesz, co to technika Pomodoro. Polega na pracowaniu w 25 minutowych sesjach z 5-minutowymi przerwami. Jeśli z góry założysz, że będziesz działać według ustalonego schematu, będzie Ci się łatwiej skupić na obecnym zadaniu wiedząc, że niebawem czeka Cię przerwa. Ustal swój rytm – może to być 60 minut pracy i 10 minut przerwy, 90 minut pracy i 20 minut przerwy. Zrób kilka testów i sprawdź, co działa najlepiej dla Twojej produktywności.

Zadbaj o formę

Spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej znacznie obniża poziom energii oraz endorfin. Co kilka godzin postaraj się wyjść na świeże powietrze czy zrobić kilka pompek. Spróbuj też zamiast spotkania przejść się na spacer ze współpracownikiem. Poza tym warto regularnie trenować na siłowni, biegać, chodzić na basen czy uprawiać sporty zespołowe – od razu zauważysz pozytywną zmianę w poziomie energii!

Po prostu zacznij to robić

Prokrastynacja to choroba naszych czasów, ale jest na nią skuteczne i proste antidotum. Zamiast uruchamiać kolejnego bloga z poradami dla przedsiębiorców, spróbuj wykonywać swoje zadanie. Tylko przez minutę. Zobaczysz, że trudno będzie Cię od niego oderwać przez kolejne pół godziny.

Reklamy