List motywacyjny jest formą autoreklamy, którą wysyłamy do przyszłego pracodawcy w formie zachęty. Jego głównym celem jest przedstawienie nas w dobrym świetle i uzmysłowienie pracodawcy, że to właśnie nasza kandydatura na dane stanowisko jest tą najlepszą.

 

1. Odpowiedz na konkretną ofertę pracy

List motywacyjny powinien być zindywidualizowaną odpowiedzią na konkretną ofertę pracy. Z tego powodu nie należy w żadnym przypadku wysyłać tego samego listu motywacyjnego do różnych pracodawców, ponieważ każdy rekrutujący od razu rozpozna taki uniwersalny, wielokrotnie powielany dokument. Dobre wrażenie wywrzemy, jeśli nie tylko zmienimy dane adresowe, ale także dopasujemy indywidualnie elementy dokumenty do wymagań stanowiska, o które się ubiegamy. Nie zapominajmy także o umieszczeniu we wstępie numeru referencyjnego ogłoszenia lub nazwy portalu, na którym się ono pojawiło. W ten sposób możemy znacząco ułatwić pracę tym firmom, które równolegle prowadzą rekrutację na kilka różnych stanowisk.

 

2. Nie powtarzaj treści z CV

List motywacyjny nie powinien powtarzać treści wyszczególnionych w CV. Dokument ma jedynie stanowić jego uzupełnienie, np. dzięki uzasadnieniu w jaki sposób zdobyliśmy poszczególne umiejętności, wypisane wcześniej w CV. W dobrym liście motywacyjnym należy umieścić kilka słów na temat naszej osobowości, motywacji do pracy w danej firmie, a także cech, którymi wyróżniamy się na rynku pracy.

 

3. Dlaczego właśnie Ty?

W dobrze napisanym liście motywacyjnym musi znaleźć się uzasadnienie kwestii, dlaczego to właśnie ciebie pracodawca powinien wziąć pod uwagę nie tylko w procesie rekrutacyjnym, lecz także jako odpowiednią osobę na dane stanowisko. Podkreślmy te atuty, które pozwolą nam odnaleźć się w takiej pracy oraz doświadczenia zdobyte w przeszłości, które przygotowały nas do pełnienia obowiązków na danym stanowisku.

 

4. Nie przesadzaj z treścią

Choć list motywacyjny ma przedstawić nasze zalety, umiejętności oraz motywację do pracy, to nie należy przy jego pisaniu przesadzać z ilością treści. Piszmy zwięźle, krótko, w każdym akapicie przedstawiając wyłącznie jedną myśl. Cały tekst powinien zmieścić się na jednej stronie formatu A4.

 

5. Zadbaj o poprawną formę

Nawet najlepszy list motywacyjny nie przyniesie nam wiele pożytku, jeśli będzie napisany z błędami stylistycznymi, ortograficznymi lub interpunkcyjnymi. List zawierający błędy nie tylko wygląda niechlujnie i nieprofesjonalnie, lecz także świadczy o naszym niepoważnym podejściu. Przy tworzeniu swojego listu motywacyjnego starannie zadbaj o poprawność swojego dokumentu, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistami.


Zobacz również