Know How

Bezpieczeństwo w internecie – jak o nie zadbać?

Dlaczego warto zadbać o bezpieczeństwo w internecie?

 

Jeszcze kilka lat temu nadrzędnym celem wszelkiego złośliwego oprogramowania było uszkodzenie, a czasem nawet całkowite zniszczenie naszego komputera. Obecnie wirusy działają dużo bardziej subtelnie, pozostając w ukryciu i po cichu wykradając nasze dane. W ten sposób osoby trzecie uzyskują nie tylko dostęp do naszych zdjęć i filmów, ale także haseł do kont na portalach społecznościowych czy w bankach.

 

Jak chronić swoje dane?

 

Podstawą dobrych praktyk w ochronie naszych danych jest częste zmienianie haseł (co najmniej raz na trzy miesiące) i dbanie o ich odpowiednią zawiłość. Bezpieczne hasło składa się przynajmniej z 7 znaków, wśród których znajdują się duże i małe litery, a także cyfry. Unikajmy słów powiązanych z naszym życiem, np. imion dzieci, pupili, nazw osiedla itp., a także popularnych kombinacji klawiszy, np. qwerty1234.

 

Fundamentem naszej wirtualnej ochrony są programy antywirusowe, które zabezpieczają komputer przed złośliwym oprogramowaniem. Nasze bezpieczeństwo w internecie zależy jednak w dużym stopniu od codziennych nawyków w korzystaniu z komputera. Nie instalujmy aplikacji i programów z niepewnych źródeł, ponieważ mogą się one okazać zainfekowane. Nie otwierajmy także maili wysłanych z podejrzanych adresów internetowych oraz załączników o nieznanej treści. Pamiętajmy również, aby każdorazowo wylogowywać się ze wszystkich swoich kont, kiedy skończymy korzystać z obcego urządzenia. To właśnie te proste zasady mogą nas uchronić przed umożliwieniem osobom trzecim dostępu do naszych danych.

 

Nie zapominaj o urządzeniach mobilnych

 

Myśląc o bezpieczeństwie w internecie, mamy przede wszystkim na myśli przeglądanie internetu przy pomocy komputera. Tymczasem na co dzień logujemy się do sieci także przy pomocy naszych telefonów oraz innych urządzeń mobilnych. Coraz częściej wykorzystujemy je do robienia zakupów w e-sklepach, sprawdzania służbowej poczty czy sprawdzania stanu konta. Niestety rzadko zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób narażamy nasze prywatne dane na duże niebezpieczeństwo. By bezpiecznie korzystać z internetu, musimy pamiętać o zabezpieczeniu również naszych urządzeń mobilnych. Zainstalujmy na nich dobre programy wirusowe, którymi regularnie będziemy skanować oprogramowanie w poszukiwaniu wirusów.

 

W dzisiejszym świecie kwestia bezpieczeństwa w cybeprzestrzeni staje się niezwykle ważna. Internet zdominował każdą dziedzinę naszego życia i nie wyobrażamy sobie dnia bez zalogowania się do sieci. Musimy dołożyć wszelkich starań, żeby żadne nasze poufne dane nie dostały się w niepowołane ręce.

Źródło zdj. [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com