Know How

Jak być szczęśliwym w pracy

Nie czujesz już satysfakcji z pracy? Straciłeś zapał do swoich obowiązków? Współpracownicy i szef działają ci na nerwy? Chodzisz ponury i coraz mniej rzeczy sprawia ci radość? Poznaj kilka prostych sposobów, na to, jak być szczęśliwym w pracy.

 

Nie ma co ukrywać – przychodzi w naszym życiu zawodowym moment, w którym praca zaczyna być przyczyną niezadowolenia, a my z radosnego i pełnego wigoru pracownika, zmieniamy się w przygnębionego podwładnego, który coraz rzadziej się uśmiecha. Przychodząc do pracy, myślimy już o tym, aby już wyjść z biura i każdego dnia powtarzamy sobie „byleby do piątku”. Niestety, gdy nie jesteśmy szczęśliwi w pracy, to również w życiu prywatnym zaczynają szwankować relacje z bliskimi. Spadnie samoocena. Mogą też pojawić się problemy ze zdrowiem. Co zatem zrobić, aby wychodzić z pracy z uśmiechem na twarzy i poczuciem dobrze wykorzystanego czasu?

 

Ulubiony gadżet lub zdjęcie na biurku

Biurko i biuro to miejsce, gdzie spędzasz większą część dnia, dlatego warto poprawić sobie samopoczucie odpowiednią aranżacją. Wystarczy większa ilość światła, roślinka, zdjęcie uśmiechniętej rodziny, rysunek narysowany przez nasze dziecko czy zabawna tapeta ma pulpicie komputera, aby poprawić sobie nastrój i stać się wydajniejszym.

 

Mierz siły według możliwości

Nie podejmuj się zadań, które już na papierze cię przerastają. Ambicja jest w porządku, ale w granicach zdrowego rozsądku. Pamiętaj, że gorszy dzień zdarza się każdemu, więc nie rób czegoś na siłę, bo to doprowadzi cię tylko do frustracji i poczucia, że nie nadajesz się do tej pracy.

 

Pozytywny feedback

Czasem do szczęścia wystarczy nam dobre słowo od szefa czy pozytywny feedback od klienta. Jeśli czujesz, że dobrze wykonałeś swoją pracę i chcesz usłyszeć słowa uznania, poproś drugą stronę o informację zwrotną. Pochwała pozytywnie nastawi cię do swojej pracy i doda energii do działania.

 

Działanie w miejsce narzekania

Wciąż narzekasz na zbyt niską pensję, brak premii, natłok zadań, współpracownika, który ma „chody” u szefa… Zamiast skarżyć się na wszystko i wszystkich dookoła, zacznij działać. Użalanie się jeszcze nikomu nie poprawiło humoru i nie sprawiło, że praca stała się przyjemniejsza.

 

Brak porównań z innymi

Jeśli wciąż patrzysz na siebie przez pryzmat swojego kolegi z sąsiedniego biurka, który cokolwiek by nie zrobił, jest klepany przez szefa z pochwałą po ramieniu lub koleżanki, która dostała awans, to nigdy nie osiągniesz szczęścia. Każdy pracuje według własnego tempa, umiejętności, a to, że różnimy się między sobą, nie oznacza, że my jesteśmy beznadziejni, a reszta świetna. Jeśli nie wyrabiasz się ze swoimi zadaniami, potrzebujesz pomocy lub czujesz potrzebę podniesienia swoich kompetencji, powiedz o tym szefowi czy menadżerowi. Może razem wypracujecie nowy sposób pracy, znajdziecie odpowiednie szkolenie itp. Twoja inicjatywa podnoszenia kwalifikacji i zmiany organizacji pracy zostanie doceniona. Uwierz, marudzenie i frustracja to nie droga do szczęścia.

 

Work-life balance

Przynoszenie do domu pracy i katowanie rodziny tematami firmowymi, jak również opowiadanie współpracownikom o swoich problemach w życiu osobistym w dłuższej perspektywie czasowej sprawi, że granica między obiema sferami życia się zatrze. Staraj się oddzielić życie prywatne od zawodowego, a gdy przyjdzie gorszy dzień, weź wolne w pracy lub odstresuj się na zajęciach fitness czy innej ulubionej czynności. I naucz się odpoczywać.

 

Zaczynaj od najtrudniejszych zadań

Spisując sobie codzienny harmonogram, w pierwszej kolejności zajmij się najmniej przyjemnymi zadaniami. Gdy je skończysz, reszta dnia upłynie w dobrej atmosferze, a ty będziesz wychodzić z firmy z uśmiechem na twarzy i poczuciem wypełnienia obowiązków.

 

Jak widać, czasem z pozoru banalne rozwiązania, mogą sprawić, że będziesz zadowolonym pracownikiem. Jednak jeśli mimo usilnych starań wciąż nie możesz znaleźć szczęścia w swojej obecnej pracy, może satysfakcję i większy zapał przyniesie ci zmiana miejsca zatrudnienia.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com