Reklamy
Know How

Chcesz kupić tanio? Wybierz mieszkanie na parterze

Gdy jesteśmy w trakcie poszukiwań mieszkania, bierzemy pod uwagę wiele kryteriów. Powszechną opinią jest fakt, że najważniejsza jest lokalizacja. Dla wielu osób to jednak cena jest tym głównym kryterium wyboru. Najlepiej aby mieszkanie łączyło w sobie te dwa przymioty tzn. było tanie i w dobrej lokalizacji. Jak więc znaleźć takie wymarzone? Może czas przyjrzeć się lokalom mieszkalnym na parterze?

O mieszkaniach na parterze krążą przeróżne opinie i historie. A że łatwo okraść, że sąsiedzi widzą wszystko gdy idą chodnikiem, że kiepskie widoki z okna, że ciemno, wilgotno, głośno i na dodatek zimno. Pewnie znalazłoby się jeszcze kilka przykładów, jakie przemawiają przeciwko mieszkaniom na parterze. Ale czy takie mieszkanie jest dużo gorsze od tego położonego na ostatnim piętrze? To fakt, może się ono różnić od takiego zlokalizowanego na wyższej kondygnacji, ale posiada także wiele zalet.

Oczywiście mieszkanie mieszkaniu nie równe. Może być zlokalizowane na parterze i do tego idealne, ciche, spokojne, prawie bez wad. A i takie, które będzie na pierwszym piętrze, położone nad usługami np. sklepem czy pizzerią. Trudno je porównywać, wszystko będzie zależało od indywidualnych cech budynku, jego położenia i sąsiedztwa.

Lokal na poziomie 0 z pewnością będzie dobrą opcją dla osób marzących o ogródku. Z reguły ten kawałek ziemima znacznie większą przestrzeń niż balkon czy nawet taras, a w związku z tym większe są możliwości aranżacyjne. Do tego dochodzi kwestia temperatury w mieszkaniu w miesiącach letnich. Po takim gorącym lecie, z jakim mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, za własne M na parterze wiele osób by się zamieniło. Takie lokum będzie również dobre dla młodych rodzin oraz osób starszych.

W jego przypadku należy pokonać zaledwie kilka schodów, aby trafić do domu. A gdy trzeba wnieść na górę wózek lub ciężką torbę z zakupami, każdy stopień może się liczyć. Podobnie ma się sprawa z przeprowadzką, gdy musimy przetransportować do domu wielkogabarytowe sprzęty i meble. Gdy mieszkamy w lokalupołożonym na trzecim piętrze bez windy jest to nie lada wyzwanie. Wybierając nieruchomość na parterze nie musimy się martwić także o wspomniany brak windy, a ewentualne kłopoty z nią związane nas nie dotyczą.

W dostępnej ofercie serwisu otoDom.pl znajdziemy bogatą ofertę mieszkań położonych na parterze. Co ciekawe, choć często uważane są za najgorzej zlokalizowane w budynku, nie są one najliczniejszą grupą wśród oferowanych mieszkań. Największy wybór mają kupujący zainteresowani lokalami położonymi na I piętrze.

Wracając do lokali z poziomu zerowego, nierzadko parter wysokością dorównuje pierwszemu piętru. Wszystko zależy od typu budownictwa. W kamienicach nikt nie powinien zaglądać nam do okien. Z kolei w nowszym budownictwie nie ma reguły. Zdarzają się  takie, w których nie musimy mieć ciągle zasłoniętych zasłon czy rolet, ale i takie gdzie poziom chodnika równa się niemal poziomowi drzwi tarasowych. Poniżej zaprezentowano kilka przykładów lokali położonych na najniższej kondygnacji naziemnej.

Agata Polińska z serwisu otoDom.pl zauważa, iż „wśród mieszkań położonych na parterze możemy znaleźć okazje, które będą oferowane w cenach nieco niższych niż rynkowa. Nie jest to jednak regułą. Nierzadko to właśnie takie lokale wyróżniają się wysokim poziomem cen jednostkowych, który jest kształtowany przez m.in. dużą powierzchnie ogródka/tarasu czy wysokość pomieszczenia”.

Nie ma mieszkań bez wad. Czy to na parterze, drugim czy dziesiątym piętrze zawsze znajdziemy coś, co będzie nam przeszkadzać. Warto natomiast każde mieszkanie traktować indywidualnie i nie dyskwalifikować je jedynie z uwagi na piętro, na jakim jest położone.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklamy