Reklamy
Know How

Domowe biuro. Jak zaaranżować miejsce do pracy w małym mieszkaniu?

Urządzenie gabinetu czy miejsca do pracy nie wymaga posiadania dużego metrażu. Wystarczy odrobina pomysłowości oraz przemyślane zagospodarowanie przestrzeni, by uzyskać funkcjonalne biuro we własnym domu. Poznaj najciekawsze pomysły na aranżację domowego biura.

Rozwój nowych technologii sprawia, że z roku na rok zwiększa się liczba osób pracujących w domu. Aby praca „u siebie” była efektywna, należy stworzyć odpowiednie warunki, które wpłyną na koncentrację i skupienie.

– Aranżacja biura w domu nie należy do najprostszych zadań, szczególnie w mieszkaniach o ograniczonym metrażu. Nie oznacza to jednak, że uzyskanie dodatkowej przestrzeni jest niemożliwe. Wystarczy przestrzeń podzielić na strefy użytkowe, dobrać funkcjonalne meble oraz zastosować kolorystyczne sztuczki, które stylistycznie uporządkują wnętrze i system pracy – komentuje Anna Wróbel z firmy Komandor. Na początek warto pomyśleć o praktycznym podziale przestrzeni.

Szklany podział stref

Jednym z najważniejszych elementów aranżacji domowego biura jest odpowiedni podział przestrzeni, który oddziela strefę pracy od miejsca codziennego odpoczynku i relaksu. Taki rozkład lepiej wpływa na koncentrację iwydajność pracy. W małym mieszkaniu często nie ma możliwości aranżacji gabinetu w oddzielnym pomieszczeniu, jednak odpowiednia stylizacja z zastosowaniem ścianek działowych pozwoli wyodrębnić funkcjonalny i praktyczny skrawek przestrzeni do pracy np. w sypialni, pokoju dziennym czy przedpokoju.

– W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się szklane fronty, których delikatna i niewidoczna struktura nie pomniejszy wnętrza, a jednocześnie zachowany zostanie funkcjonalny rozkład mieszkania – komentuje Anna Wróbel z firmy Komandor. – Dodatkowo szklane ściany nie ograniczają dopływu światła, dlatego tego rodzaju materiał jest szczególnie zalecany wtedy, gdy wydzielana strefa nie posiada oddzielnego  okna.

Biuro w szafie?

Zastosowanie ścianek działowych to nie jedyne rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać zaciszne miejsce na domowe biuro. Aby zaaranżować kąt do pracy, wystarczy nawet niewielka wnęka, w której umieścić możnabiurko oraz inne biurowe gadżety. Ich półotwarta przestrzeń dyskretnie oddzieli strefę pracy od reszty mieszkania, co może wpłynąć na lepszą koncentrację podczas wykonywania codziennych obowiązków. Warto pamiętać, że biuro powinno uzupełniać aranżację wnętrza i wtapiać się w jego ogólną koncepcję. Spójność można zachować poprzez drobne zabiegi, np. utrzymując biurko w tej samej tonacji kolorystycznej co meble lub ustawiając na nim gadżety pasujące do reszty pomieszczenia.

– Sprytnym rozwiązaniem na odgrodzenie miejsca pracy w salonie, sypialni lub w przedpokoju jest zamontowanie drzwi podwieszanych. W ten sposób po ukończeniu codziennych obowiązków możemy zamknąć „gabinet” i przejść do domowego rytmu -komentuje Anna Wróbel z firmy Komandor. – Aby takie miejsce było funkcjonalne warto zdecydować się na meble zaprojektowane na wymiar.

Zamiast ściany regał

W przypadku braku nisz w mieszkaniu, półotwartą, odrębną przestrzeń biurową można uzyskać w inny sposób, np. odgradzając biuro od reszty mieszkania funkcjonalnymi meblami. W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się np. ażurowy regał, który oprócz funkcji dzielącej dwie odmienne strefy przechowuje dokumenty, książki i inne biurowe gadżety, tym samym porządkując niewielką przestrzeń biurową. Pomocne mogą być także parawany lub stylowe kotary dopasowane do ogólnej stylistyki mieszkania. Tego rodzaju niestandardowe rozwiązania pomogą zdefiniować przestrzeń, a jednocześnie wpłyną na komfort i spokój podczas pracy.

Koncentracja ukryta w kolorach

Urządzając domowe biuro, ważna jest także odpowiednia kolorystyka pomieszczenia. Najlepiej postawić na kolory, które wpływają na wydajność i koncentrację oraz aktywizują do pracy – biel i lekkie pastele o ciepłej podstawie, które w odróżnieniu do jaskrawych kolorów działają uspokajająco oraz wpływają na skupienie podczas pracy.

– Jasna tonacja otoczenia stanowi idealne podłoże dla wielu biurowych przedmiotów wprowadzając do wnętrza poczucie porządku i harmonii – komentuje Anna Wróbel z firmy Komandor – Ważna jest także kolorystyka mebli biurowych. Biurka o jasnej podstawie mobilizują do pracy i nie wprowadzają poczucia senności, jak kolory ciemne. Dlatego też płyty meblowe powinny być wykonane np. z białego klonu czy jasnego dębu.

W codziennym miejscu pracy warto także unikać jaskrawych kolorów, jak seledyn, intensywny pomarańczowy czy krzykliwa czerwień. Barwy te rozpraszają uwagę i mogą wywoływać nerwową atmosferę.

Komandor

Reklamy