Know How

Jak nie dopuścić do strat w swojej firmie?

Straty w firmie to nie tylko mniejsze zyski dla jej właściciela, ale także wielkie zagrożenie dla funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Oznaczają one, że jakiś element biznesu działa w nieprawidłowy sposób. Jak temu zapobiec?

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zapobieganie nadużyciom i utracie środków jest niezwykle istotnym aspektem prowadzenia własnego biznesu, niestety często pomijanym przez polskich przedsiębiorców. Uciekający kapitał firmy może wpłynąć negatywnie nie tylko na zyski, lecz także na efektywność działania całego biznesu. Nasza firma może tracić zasoby finansowe poprzez np. kradzieże, uszkodzenia i zaginięcia, a także oszustwa i nadużycia, korupcję oraz wycieki informacji. Wszystkie te czynniki powodują miliony strat w firmach całej Polski. W jaki sposób zabezpieczyć się przed nimi? Pierwszym warunkiem zapobiegania utracie środków i wyeliminowania ryzyka strat jest odnalezienie luk, przez które nasza firma traci część zysków. Przede wszystkim należy wnikliwie analizować sytuację finansową naszego przedsiębiorstwa i kontrolować drobiazgowo jego wydatki. Ważne jest przy tym, by nie bagatelizować mniejszych kosztów, lecz patrzeć kompleksowo. Często drobne kwoty umykają naszej uwadze, ale są one bardzo istotne w całościowym bilansie firmy. Należy skupić szczególną uwagę na wszystkich wydatkach, których pochodzenie jest niepewne oraz na tych, których można było uniknąć. Systematyczne kontrolowanie i ograniczanie takich kosztów może okazać się kluczowym aspektem zapobiegania stratom w firmie.

 

Zoptymalizuj działanie firmy

W momencie, kiedy nasza firma już odnotowuje straty, należy dokładnie przeanalizować ich źródło. Dopiero w chwili posiadania pełnego raportu na temat luk, które zawyżają koszty działalności, a zarazem generują straty, możemy podjąć kroki zmierzające do zniwelowania tego procederu. Pierwszym rozwiązaniem, który pomoże nam usprawnić nasz biznes, jest opracowanie właściwej strategii działania, w zależności od przyczyny ponoszonych strat. W firmie często brakuje osób posiadających wiedzę oraz odpowiednie doświadczenie wymagane do przeprowadzenia analizy, a zarazem do przeprowadzenia procesu ograniczania ilości uciekającego kapitału. Niewiele osób jest także gotowych podjąć się tak wielkiej odpowiedzialności. W przypadku braku dotychczasowej praktyki w radzeniu sobie ze stratami w firmie, warto zaangażować specjalistę, który za nas oceni stan finansowy naszego biznesu. Fachowiec wnikliwie przeanalizuje sytuację przedsiębiorstwa i wskaże, gdzie występują problemy. Taki specjalista do spraw zapobiegania stratom podpowie nam również, gdzie powinny nastąpić konieczne zmiany, by nasz biznes prosperował bardziej efektywnie i przynosił większe zyski.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com