Reklamy
Know How

Nie daj się oszukać wypożyczając samochód

Wypożyczenie samochodu powinno się kojarzyć przede wszystkim z przyjemnością. Niestety klienci mogą być narażeni na pułapki i nieplanowane koszty. Jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas korzystania z wypożyczalni?

Niezależnie od tego czy potrzebujemy samochodu na chwilę (choćby na kilka godzin), czy też na dłużej (kilkadziesiąt dni), to konsekwencje związane z nieprzestrzeganiem zapisów z umowy najmu mogą być przykre i dotkliwe. Stąd mimo emocji związanych z wypożyczaniem nawet najbardziej atrakcyjnego auta, warto zachować spokój i bez pośpiechu zapoznać się ze wszystkimi warunkami. I to bez wyjątku.

„Wypożyczając samochód zwróćmy uwagę na trzy rzeczy: treść umowy, stan pojazdu potwierdzony protokołem, a także kwestie związane z tankowaniem. Oddając auto do wypożyczalni lepiej je zatankować i zwrócić w takim stanie, w jakim obieraliśmy” – mówi Jacek Sosnowski, prezes firmy Carsson Car Rental, oferującej wynajem samochodów.

Choć wydaje się to oczywiste, to jednak wciąż kluczowe problemy dotyczące sporów
z wypożyczalnią wynikają z tego, że wypożyczający nie czytają warunków umowy oraz dołączonych do niej aneksów. I wszelkich postanowień związanych z obowiązkami wypożyczającego, możliwościami udostępnienia pojazdu innemu kierowcy, wymogami dotyczącymi parkowania w określonych miejscach, a nawet zasadami zwrotu auta. W przypadku kwestii spornych wypożyczający jest na przegranej pozycji, jeśli zachował się niezgodnie z wytycznymi określonymi w umowie, którą podpisał.

„Niezmiernie istotne jest to, abyśmy dokładnie zapoznali się z treścią umowy, którą podpisujemy. Szczególną uwagę należy zwrócić na kwestie dotyczące naszej odpowiedzialności jako wypożyczającego samochód. Bardzo ważny jest zakres ubezpieczenia i wszelkie wyłączenia oraz zastrzeżenia” – dodaje Jacek Sosnowski.

10 ZASAD WYPOŻYCZAJĄCEGO SAMOCHÓD

1. Nie kieruj się jak najniższą ceną

Niska cena nie powinna być argumentem koronnym przemawiającym za daną ofertą. Lepiej uważnie sprawdzić zakres usług zawartych w cenie. Może się okazać, że nie obejmuje ubezpieczenia OC i AC, zniesionego limitu kilometrów i ograniczenia wieku kierowcy, potrzebnych akcesoriów (np. fotelika dziecięcego, bagażnika na narty, odtwarzacza DVD) oraz że nie zniesiono limitu kilometrów. Wszystkie dodatkowe opcje mogą znacząco podnieść ostateczną cenę wypożyczenia pojazdu.

2. Musisz mieć odpowiedni wiek i staż za kierownicą

Wypożyczalnie, podobnie jak firmy ubezpieczeniowe, preferują bardziej doświadczonych kierowców. A to oznacza, że najmłodsi, którzy niedawno zrobili prawo jazdy mogą mieć problemy z wynajmem pojazdu. Firmy uwzględniają nie tylko staż za kierownicą, ale również wiek klienta. Im młodszy kierowca tym większe ryzyko wypadku. Trzeba zatem liczyć się z tym, że nawet jeśli mamy prawo jazdy, to nie uda nam się wypożyczyć samochodu. Najczęściej wiek graniczny wynosi 21 lat.

3. Ilu kierowców będzie uprawnionych do jazdy?

Warto zwrócić uwagę w umowie na zastrzeżenia dotyczące osób uprawnionych do prowadzenia samochodu. Niekiedy za każdego kolejnego kierowcę trzeba dodatkowo dopłacić nawet kilkadziesiąt złotych dziennie. W przypadku, gdy zostanie udowodnione, że w chwili powstania szkody samochód prowadziła osoba nieuprawniona, wynajmujący ponosi pełną odpowiedzialność materialną.

4. Tankowanie: uwaga na drogie paliwo

Zazwyczaj samochód wypożyczany jest z pełnym zbiornikiem paliwa. Choć niejednokrotnie nie ma obowiązku zwrócenia pojazdu z taką samą ilością benzyny lub oleju napędowego (chyba, że zastrzeżono to w umowie), to trzeba liczyć się z tym, że wypożyczalnia naliczy opłatę za tankowanie oraz uwzględni cenę paliwa wyższą niż na stacji. Lepiej zatem samodzielnie wybrać się po paliwo przed zwrotem auta.

5. Odbiór samochodów po godzinach

Po godzinach pracy biura także można wypożyczyć samochód. Oczywiście nie za darmo. Wiąże się to z dodatkową opłatą. A także wcześniejszym potwierdzeniem właściwej godziny odbioru. Jeśli nie ma żadnego istotnego powodu, by odebrać samochód później, to lepiej wybrać się do wypożyczalni w godzinach jego pracy.

6. Uważnie obejrzeć samochód

W trakcie odbioru pojazdu warto go obejrzeć z każdej strony. Choć trudno podejrzewać pracowników firmy o złą wolę, to jednak zawsze istnieje ryzyko, że mogą przeoczyć drobne uszkodzenia. Stąd warto zwrócić uwagę na elementy nadwozia, które dość łatwo uszkodzić w trakcie codziennej eksploatacji: drzwi, zderzaki, błotniki a także ogumienie oraz felgi. A we wnętrzu przede wszystkim na tapicerkę foteli i kanapy. Wszelkie zauważone oznaki powinno się uwzględnić w protokole wypożyczenia. W przeciwnym wypadku możemy zostać obciążeni za szkodę, której nie popełniliśmy.

7. Warunki ubezpieczenia

Samo ubezpieczenie OC to nie wszystko, by spokojnie podróżować wynajętym samochodem. W ramach dodatkowej polisy można jeszcze wykupić ochronę na wypadek np. wandalizmu czy kradzieży. Warto zwrócić uwagę również na postępowanie w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych, uszkodzeń wnętrza (także zabrudzeń) i akcesoriów (fotelik, nawigacja, tablet) oraz braku dokumentów.

Należy także mieć na względzie wszelkie kwestie związane z wyłączeniem odpowiedzialności ubezpieczyciela i zapisy dotyczące obciążenia wypożyczającego dodatkową kwotą stanowiącą określony procent wartości samochodu. Listę zakwestionowanych klauzul związanych z wyłączeniem odpowiedzialności w ramach ubezpieczenia można przejrzeć w raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) z 2012 roku, który poświęcono wypożyczalniom samochodów.

8. Dzienny limit kilometrów

To jedno z najczęściej wprowadzanych zastrzeżeń od umów wypożyczenia samochodu: ograniczenie dotyczące dziennego przebiegu. Limit wyraźnie ogranicza swobodę poruszania się pojazdem. Po jego przekroczeniu naliczane są dodatkowe opłaty za każdy przejechany kilometr. Warto zatem sprawdzić, czy nieco droższa oferta konkurencji bez limitu kilometrów nie okaże się w ostatecznym rozrachunku korzystniejsza.

9. Dopłata za nawigację

Wypożyczenie nawigacji to koszt nawet kilkudziesięciu złotych dziennie. Nie mamy przy tym gwarancji, że urządzenie zawiera aktualne mapy. Już po paru dniach koszt użytkowania jest wyższy niż cena zakupu nowego zestawu GPS. Alternatywnie można skorzystać z bezpłatnej aplikacji w smartfonie.  A to oznacza, że koszty użytkowania spadają wówczas do zera.

10. Fotelik lub podkładka dla dziecka

Zwykle wszelkie dodatkowe akcesoria umożliwiające bezpieczny przewóz dzieci takie jak foteliki czy podkładki dostępne są za dodatkową opłatą. Przed wypożyczeniem lepiej sprawdzić ofertę cenową. W sytuacji dłuższego wypożyczenia auta może się okazać, że za udostępnienie fotelika zapłacimy więcej niż wynosi jego wartość. Ponadto lepiej z wyprzedzeniem zweryfikować dostępność akcesoriów, by uniknąć sytuacji, gdy w trakcie odbioru auta zabrakło fotelików
w wypożyczalni.

Tomasz Okurowski

Reklamy