Know How

Nowy rok szkolny – jak sfinansować wyprawkę?

Jak wynika z badania CBOS, na początku ubiegłego roku szkolnego rodzice na zaspokojenie potrzeb dzieci związanych z powrotem do szkoły wydali średnio 1076 zł.

Przeciętne wydatki w przeliczeniu na jedno dziecko wyniosły 695 zł – podpowiadamy, jak poradzić sobie z wrześniowym wyzwaniem finansowym. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wydatki na wyprawkę szkolną będą na podobnym, jeśli nie wyższym poziomie. Jak sfinansować naukę dziecka w sytuacji, gdy domowy budżet nie chce dopasować się do rosnących potrzeb związanych z rozpoczęciem roku szkolnego przez nasze dziecko?

Program rządowy – w tym roku szkolnym pomoc tylko dla uczniów niepełnosprawnych

Podobnie jak w ubiegłych latach, również w roku szkolnym 2016/2017 funkcjonować będzie program „Wyprawka szkolna” – Ministerstwo Edukacji Narodowej zaplanowało blisko 24 mln zł na jego realizację (w ubiegłym roku kwota ta była ponad dwukrotnie wyższa i wynosiła 51 mln zł). Również zasady programu ulegają zmianie – pomoc w zakupie podręczników i materiałów dydaktycznych będzie przysługiwała tylko uczniom niepełnosprawnym (w poprzednich latach program przewidywał wsparcie również dla rodzin mniej zamożnych, dotkniętych problemami ekonomicznymi i społecznymi). Wnioski należy składać u dyrektora szkoły w terminie do 9 września br.

500+ wystarczy

W  lepszej sytuacji znajdują się rodzice uczniów, którzy zakwalifikowali się do Programu Rodzina 500+. Jeśli złożyli wniosek uprawniający do wypłaty świadczeń z wyrównaniem wstecz – czyli za okres od kwietnia do czerwca br. – przyznana kwota 1500 zł powinna wystarczyć na zakup nowej wyprawki szkolnej nawet dla dwójki dzieci.

Poszukiwanie okazji do oszczędności

Aby obniżyć łączny koszty pozyskania pakietu książek i przyborów szkolnych, warto skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów:

  • Odwiedzić szkolne kiermasze – dobry negocjator potrafi kupić podczas kiermaszu używane podręczniki po okazyjnych cenach,
  • Sprawdzać ceny w Internecie – przeceny w księgarniach internetowych lub znanych sieciach handlowych mogą umożliwić nam zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy,
  • Współpracować z innymi rodzicami – w niektórych szkołach, dzięki działaniom rad rodziców, można kupić nowe podręczniki w atrakcyjnych cenach. Przedsiębiorczy rodzice potrafią także kupować gotowe komplety w hurtowniach,
  • Nawiązać kontakt ze „starszym rocznikiem” – być może wśród starszych uczniów znajdą się tacy, którzy chcieliby odsprzedać nam niepotrzebne już książki. Za rok to my będziemy mogli pomóc w ten sposób innym.

Dodatkowe finanse

Co jednak, jeśli nasza rodzina przegapiła najlepszy moment na szukanie używanych książek? Warto wtedy zainteresować się propozycją banku, w którym mamy konto osobiste. Przykładowo, limit kredytowy w koncie może umożliwić nam sfinansowanie wyprawki szkolnej dziecka. Na podstawie wysokości wpłat przelewanych na nasze konto, bank przyzna nam określony limit, który możemy wykorzystać na dowolny cel. Jeśli będziemy korzystali z limitu nie dłużej niż przez określoną przez bank liczbę dni w miesiącu, nie będziemy musieli płacić odsetek.

Zakup podręczników, plecaka, piórnika czy innych przyborów szkolnych, a także dokonanie opłat m.in. za ubezpieczenie, czesne, internat można sfinansować również za pomocą karty kredytowej lub kredytu gotówkowego. Pierwsze z tych rozwiązań jest opłacalne dla tych z nas, którzy zakładają spłatę zaciągniętej pożyczki w ciągu miesiąca lub dwóch. Drugie – dla tych, którym zależy na dłuższym terminie spłaty zobowiązania.

– Wybierając kartę kredytową nie poniesiemy kosztów związanych z odsetkami, jeśli całość zadłużenia przeznaczonego na sfinansowanie wyprawki szkolnej spłacimy w tzw. okresie bezodsetkowym. Może on wynieść nawet ponad 50 dni w przypadku dokonania zakupów kartą kredytową na początku okresu rozliczeniowego. Sięgnięcie po kredyt gotówkowy pozwala nam natomiast zaplanować spłatę w sposób dostosowany do comiesięcznego budżetu całego gospodarstwa domowego. Przy konieczności sfinansowania większego wydatku warto rozważyć możliwość połączenia dochodów z bliską osobą, dzięki czemu możemy uzyskać wyższy kredyt – mówi Maciej Szymański, ekspert eurobanku ds. kredytów gotówkowych.

Podczas zaciągania zobowiązania warto zwrócić także uwagę na całkowity koszt kredytu i dodatkowe ubezpieczenie. Powinniśmy również przyjrzeć się wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO).

Odkładajmy na przyszły rok

Pamiętajmy również o przyszłej wyprawce szkolnej. Aby za rok móc ją swobodnie sfinansować z własnych środków, rozpocznijmy oszczędzanie już dziś. Odkładając miesięcznie zaledwie 50 zł, w ciągu dwunastu miesięcy uzbieramy większość kwoty potrzebnej na zakup niezbędnej szkolnej wyprawki.

eurobank

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com