Reklamy
Know How

Problemy użytkowników okien dachowych – jak je rozwiązać, zanim się pojawią?

Jeśli dom z dachem dwuspadowym lub kopertowym, to koniecznie z przestronnym poddaszem użytkowym, najlepiej oświetlonym naturalnym światłem i z widokiem na niebo. Podpowiadamy, jak realizować marzenie o poddaszu, aby uniknąć usterek.

Okna połaciowe wpływają na komfort – doświetlają wnętrza pod skosami i pomagają w utrzymaniu prawidłowej wentylacji. Przede wszystkim jednak pełnią funkcję ochronną przed niskimi temperaturami, opadami atmosferycznymi i podmuchami wiatru. Niestety, czasem pojawiają się problemy, szczególnie w przypadku okien starszej technologii.

Z jakimi usterkami borykają się użytkownicy okien dachowych i co jest ich źródłem?

Czy też macie takie zjawisko, że im większy mróz na zewnątrz, tym mocniej skrapla się woda na szybach, od strony wnętrza budynku, tak, że ścieka po ścianach? Czasem w rogach okien, od wewnątrz, jest lód. Co jest przyczyną? Jak temu zaradzić? (forum.gazeta.pl)

W większości przypadków skraplanie pary wodnej na szybach nie jest oznaką wady produktu. To naturalne zjawisko fizyczne, które można zaobserwować w dni, kiedy różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz są znaczne, a wilgotność w pomieszczeniach jest duża. Zacieki na ścianach są wynikiem zaniedbania regularnego wietrzenia pomieszczeń, ale ich przyczyna może mieć także głębsze źródło. Problem pojawia się, gdy rosa występuje na oknach, pod którymi nie umieszczono kaloryfera lub nie wykonano pionowych szpalet odpowiadających za dobrą cyrkulację powietrza. Brak ogrzewania przekłada się na przemarzanie ram i pojawianie się lodu po wewnętrznej stronie okna. Jest to również sygnał, że mogło dojść do błędów wykonawczych, jak na przykład nie zachowanie ciągłości oraz szczelności izolacji termicznej lub uszkodzenie kołnierzy uszczelniających w trakcie prac dociepleniowych. – wyjaśnia Tadeusz Małyska, trener Roto Campus iekspert Roto Okna Dachowe.

Mam ogromny problem. Stoją ściany, pokój jest wydzielony a w nim jedno okno dachowe. Niestety w tym miejscu schodzą się bardzo blisko dwie kalenice i zrobił się wąski uskok, w którym zamontowane jest moje okno dachowe. Jak pada deszcz, to leci środkiem dokładnie po oknie i niestety przecieka. Czy są jakiekolwiek rozwiązania dostępne na naszym rynku, co do uszczelnienia okna? (forum.gazeta.pl).

Rozmieszczenie okien powinno uwzględniać także inne element konstrukcyjne, jak np. załamania dachu itp.

Umieszczenie okna w bliskim sąsiedztwie spadu spowoduje, że w czasie deszczu na szybę będzie spływać struga wody.

Najczęstszym powodem przecieków do wnętrz są błędy wykonawcze. Jednym z najistotniejszych warunków poprawnego wbudowania okna połaciowego jest prawidłowe wykonanie izolacji wiatro- i wodoszczelnej ipołączenie okna z położoną na dachu folią paroprzepuszczalną. Wykonuje się ją z pomocą dodatkowych pasów folii i kołnierzy uszczelniających zapewniających pełną odporność połączenia na działanie wody i wiatru. Zbyt małe zakłady materiałów izolacyjnych, podwinięcie folii i inne niedociągnięcia będą skutkować powstawaniem przecieków, a także uszkodzeniem izolacji. – wyjaśnia Tadeusz Małyska, Trener Roto Campus i ekspert Roto Okna Dachowe.

Profesjonalnie wykonany projekt poddasza, właściwy montaż zgodny ze sztuką dekarską i zaleceniamiproducenta pozwalają uniknąć większości problemów. W przypadku okien kilkunastoletnich warto zastanowić się nad wymianą. Jeśli mamy wątpliwości co do jakości okien, skontaktujmy się z regionalnym doradcą technicznym, który oceni wykonanie montażu i wskaże źródło problemu.

Roto Okna Dachowe

Reklamy