Reklamy
Know How

Prosty poradnik dla osoby zadłużonej

W pętlę zadłużenia może wpaść każdy. Zamiast załamywać ręce, powinniśmy w tej sytuacji możliwie jak najszybciej zacząć działać. Eksperci Casus Finanse, należącej do Grupy Lindorff, przekazują kilka prostych rad, co zrobić, by wyjść z tarapatów finansowych i uniknąć ich w przyszłości.

1. Przeanalizuj swój budżet

Poprzez analizę naszych codziennych wydatków, możemy określić, które z nich są zbędne. Warto też, przed wyjściem do sklepu, zaszczepić w sobie zwyczaj robienia listy niezbędnych zakupów, dzięki czemu będą one bardziej przemyślane i w rezultacie wydamy na nie mniej pieniędzy.

2. Zrezygnuj z płacenia kartą

Warto zrezygnować z płacenia kartą na rzecz gotówki. Dzięki temu będziemy mieli większą kontrolę nad tym, ile wydajemy. Co więcej, wydana jednorazowo spora suma pieniędzy w gotówce zrobi na nas większe wrażenie, niż „niewidzialny” wypływ gotówki z karty. W ten sposób staniemy się więc bardziej powściągliwi w trwonieniu pieniędzy.

3. Przemyśl wydatki na swoje przyjemności

Rezygnacja z przyjemności to nic miłego. Ciężko jest powiedzieć „nie”, kiedy pojawia się kusząca propozycja wyjazdu, nawet jeśli nie dysponujemy wolnym budżetem na tego typu rozrywki. Zamiast brać kolejny kredyt, najrozsądniej jest zrezygnować z wyjazdu i zrealizować go dopiero, gdy będziemy mieli odpowiednie środki na koncie.

4. Zacznij oszczędzać

Warto spróbować podjąć ten wysiłek, zaczynając na początku od mniej ambitnych celów i kwot. Jeśli rezygnując z pewnych przyjemności, uda nam się odłożyć pieniądze, a w konsekwencji spłacić za nie np. urządzenie zakupione na raty, wówczas uświadomimy sobie, że było warto i będziemy mogli wyznaczyć kolejny cel lub zacząć oszczędzać pieniądze, które zbudują naszą „finansową poduszkę”.

5. Nie bierz kolejnego kredytu

W przypadku trudnej sytuacji finansowej wiele osób decyduje się na pożyczkę gotówkową, tzw. chwilówkę. Niestety, w większości przypadków, firmy udzielające tego typu pożyczek naliczają bardzo wysokie odsetki, które mogą osiągnąć wysokość od kilkudziesięciu do nawet ponad 100% rocznie! Jeśli nasza płynności finansowa została zachwiana, zamiast o kolejnym zobowiązaniu, na którego spłatę nie będziemy mieli środków, warto pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym czy ugodzie.

6. Porozmawiaj ze swoim bankiem

Jeśli z powodu niespodziewanej sytuacji (np. utraty pracy) mamy trudności w terminowym spłacaniu rat, możemy zwrócić się do banku z prośbą o tzw. wakacje kredytowe czy restrukturyzację kredytu. Dają one możliwość zawieszenia spłaty na określony czas lub obniżenia wysokości comiesięcznych zobowiązań poprzez wydłużenie okresu spłaty.

7. Pomyśl o ugodzie

W interesie osoby mającej problem ze spłatą zobowiązań finansowych jest nawiązanie kontaktu z negocjatorem. Często jednak kredyto- czy pożyczkobiorca nie chce rozmawiać. Myśli, że jeśli nie nawiąże żadnego kontaktu to sprawa się przedawni i problem zniknie. Nic bardziej mylnego. Od zobowiązania narastają bowiem odsetki i początkowa kwota zadłużenia może diametralnie wzrosnąć. Dlatego zamiast uciekać od rozmów z negocjatorem, lepiej podjąć dialog. Daje to możliwość wnioskowania np. o wydłużenie terminu płatności, rozłożenie zobowiązania na raty, a także odstąpienie od dochodzenia części zobowiązania.

8.  Wprowadź zmiany w życie!

Jeśli wprowadzając do swojego życia tych kilka zasad uda nam się wyjść z finansowych tarapatów, pamiętajmy, by nadal ich przestrzegać. Wiele osób, wychodząc z kłopotów, wraca do poprzednich nawyków – przestaje analizować swój budżet i oszczędzać, spontanicznie podejmuje ważne decyzje o kredycie czy pożyczce, żeby sfinansować jakąś przyjemność czy zachciankę. W taki sposób bardzo szybko możemy znowu wpaść w spiralę zadłużenia. Dlatego tak istotne jest wypracowywanie w sobie tych pozytywnych nawyków i mimo pokus, pozostanie im wiernym.

Grupa Casus Finanse

Reklamy