Know How

Przedświąteczny poradnik zakupowy – jaki sposób płatności jest najlepszy?

Tegoroczna Wielkanoc przypada na koniec marca – zostało więc już niewiele czasu na przygotowania, w tym również na przedświąteczne zakupy. I choć wciąż najpopularniejszym środkiem płatności pozostaje gotówka, Polacy coraz częściej sięgają po karty płatnicze oraz płatności mobilne. Jak więc płacić za przedświąteczne zakupy? Przedstawiamy kilka wybranych rozwiązań, oceniając m.in. ichszybkość i wygodę.

Jak dowodzą wyniki badania TNS Polska „Jak płacą Polacy”*, większość z nas nadal płaci za zakupy gotówką – dotyczy to zarówno artykułów spożywczych (53%), jak również ubrań czy butów (52%). Co ważne, dwudziesto-, trzydziesto- i czterdziestolatkowie częściej niż starsze grupy wiekowe dokonują płatności w mieszany sposób, czyli kartą i gotówką. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być świadomość istnienia wad płatności gotówkowych – noszenie wypchanego portfela jest przecież niewygodne, a ukryte w nim pieniądze łatwo można utracić wwyniku zgubienia lub kradzieży. Alternatywnym rozwiązaniem jest właśnie karta płatnicza, a także udostępnione niedawno płatności mobilne w technologii HCE, przenoszącej zalety zbliżeniowej karty płatniczej do telefonu.

Karta płatnicza – alternatywa dla gotówki

Podstawową alternatywą dla gotówki jest karta płatnicza. Dzięki temu kawałkowi plastiku jesteśmy w stanie zapłacić w większości punktów usługowych w naszym kraju. Korzystając z kart możemy także liczyć na rabaty, promocje i ubezpieczenia, oferowane przez banki swoim klientom, szczególnie w okresie świątecznym. Dodatkowo dzięki programom typu money back możemy otrzymać zwrot części poniesionych wydatków. Zaletą karty płatniczej jest również jej bezpieczeństwo – nie tylko jest ona chroniona PIN-em, ale również może byćszybko zastrzeżona. To znacznie ogranicza możliwość wypłacenia pieniędzy z karty przez złodzieja. Oczywiście jeszcze nie wszędzie da się zapłacić kartą, ale przedsiębiorcy – również w mniejszych miejscowościach – dostrzegają potrzeby konsumentów w tym zakresie, co przekłada się na wzrost liczby terminali płatniczych.

Na zakupy z telefonem

Najnowszym rozwiązaniem płatniczym są aktualnie zbliżeniowe płatności telefonem – tzw. płatności mobilne w technologii HCE (Host Card Emulation). Dzięki nim można szybko i wygodnie płacić smartfonem w taki sam sposób jak kartą zbliżeniową. Nie trzeba przy tym logować się do aplikacji mobilnej ani włączać Internetu, a możliwość dokonywania płatności telefonem niemal w każdym terminalu zbliżeniowym powoduje, że noszenie portfela na zakupy powoli staje się zbędne.  – W odpowiedzi na zmieniające się oczekiwania klientów, banki również idą z duchem czasu i  udostępniają rozwiązania ułatwiające codzienne życie. Płatności zbliżeniowe telefonem w technologii HCE to kolejny krok ku nowoczesnej bankowości. Usługa realizowana jest z wykorzystaniem karty płatniczej w postaci elektronicznej, której dane przechowywane są w pamięci telefonu z zainstalowaną aplikacją mobilną banku. Dzięki temu z HCE – oferowanego zaledwie przez kilka banków w Polsce – mogą korzystać klienci wszystkich operatorów sieci komórkowych, bez konieczności wymiany karty SIM swojego telefonu – mówi Danuta Opalińska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych. W celu dokonania transakcji wystarczy tylko przyłożyć odblokowany telefon do terminala płatniczego, a kwotę powyżej 50 złotych potwierdzić dodatkowo numerem PIN. Co ważne – aby móc płacić telefonem, musi on posiadać funkcję komunikacji NFC oraz system Android w wersji minimum 4.4.

Karta kredytowa – gdy zabranie środków na koncie

Karta kredytowa pozwala na korzystanie z pieniędzy banku w ramach przyznanego limitu, czyli kwoty kredytu do naszej dyspozycji. W przypadku dokonywania płatności bezgotówkowych mamy prawo do tzw. okresu bezodsetkowego, dzięki któremu korzystanie ze środków w ramach przyznanego limitu nic nas nie kosztuje (odsetki nie są naliczane, jeśli przestrzegamy terminów spłaty zadłużenia). Karta kredytowa to szybki i wygodny sposób na korzystanie z kredytu w sytuacji, kiedy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy właśnie na przedświąteczne zakupy – bez konieczności składania wniosku w banku. Narzędzie to stanowi więc bezpieczną alternatywę dla gotówki i pozwala zachować płynność finansową, niezależnie od obecnego stanu naszegokonta. Warto z niej korzystać przy okazji dokonywania płatności bezgotówkowych zarówno w sklepachstacjonarnych, jak i internetowych. Ważne, by korzystając z limitu kredytowego mieć zawsze na uwadze późniejszą spłatę zadłużenia w wyznaczonym terminie, który może wynosić nawet ponad 50 dni. Dodatkowo w wielu przypadkach może okazać się prostszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy.

*TNS Polska „Jak płacą Polacy”, wrzesień 2015
http://www.tnsglobal.pl/archiwumraportow/files/2015/09/K.65_Jak_placa_Polacy_O08a-15.pdf

TNS Polska

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com