Reklamy
Know How

Jak wybrać dostawcę materiałów budowlanych?

Wybierając dostawcę materiałów budowlanych do realizowanej inwestycji, Generalny Wykonawca powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na kompleksową obsługę. Sprawdzić warto wiele aspektów, poczynając od oferty, doradztwa technicznego, zaplecza magazynowego, floty samochodowej, aż po terminowość realizowanych zamówień.

Użycie podczas budowy nieodpowiednich, często słabej jakości materiałów, czy też opóźnienia w realizacji kolejnych etapów inwestycji, mogą doprowadzić do przestojów i generować bardzo duże straty, co często wiąże się również z karami umownymi dla inwestora. Kluczem jest więc wybór zaufanego i doświadczonego dostawcy, który pomoże w koordynowaniu procesów związanych z realizacją.

Ważnym aspektem przy wyborze dostawcy materiałów budowlanych powinna być jego wielkość i kondycja finansowa. Liczący się na rynku podmiot prawdopodobnie ma najlepszą obsługę, jest w stanie przyznać wysoki limit kredytowy i długi termin płatności. Dodatkowo istnieje też szansa na wynegocjowanie lepszych warunków cenowych na większość materiałów z jego oferty, gdyż z dużym graczem liczą się wszyscy ich producenci, przyznając najlepsze warunki zakupowe. Istotne znaczenie ma również dostęp do dużej liczby materiałów, co ma wpływ na kompleksową ofertę.

Kolejnym elementem, mającym wpływ na wybór dostawcy, powinien być jego zasięg terytorialny i dystrybucja. Większa liczba oddziałów usprawnia i obniża koszty  inwestora. Zwykle raz negocjuje się warunki dotyczące płatności i limitów kredytowych oraz większość cen, a zakupy mogą być realizowane we wszystkich punktach sprzedaży dostawcy. To natomiast przekłada się na oszczędność czasu. Warto również dodać, że duże przedsiębiorstwa inwestują w kapitał ludzki, co ma niewątpliwy wpływ na jakość obsługi klientów. Mniejsi dostawcy przeważnie nie mają wystarczających środków na wykwalifikowany personel, a także na ciągłe szkolenia pracowników. Dodatkowo dochodzi do tego duża rotacja, co nie wpływa pozytywnie na relacje i jakość współpracy – mówi Damian Gazda, Koordynator ds. Inwestycji SIG Sp. z o.o.

Liczba obsługiwanych przez dostawcę klientów też może mieć wpływ na proces budowlany. Wykonawca bądź inwestor może w ten sposób znaleźć zaufane firmy, którym warto zlecić prace podwykonawcze.

Ważnym aspektem dla firm rozpoczynających współpracę z dostawcą, jest fakt posiadania jednego opiekuna – doradcy i przedstawiciela handlowego. Ma to ogromne znaczenie podczas realizacji dostaw czy negocjacji. Zawsze gwarantuje to kontakt do osoby, która zna wszystkie ustalenia, informuje o promocjach i pomaga w doborze materiałów do danego zakresu prac.

Inwestorzy i Generalni Wykonawcy powinni wystrzegać się dostawców, którzy mają problemy finansowe, bądź istnieje ryzyko, że będą takie mieli wkrótce. Może to mieć wpływ na brak realizacji zamówień, a w konsekwencji na opóźnienie w finalizacji kontraktu.

Inwestorzy, decydujący się na wybór dostawców materiałów budowlanych, często biorą pod uwagę cenę. Niestety zdarza się, że dostawca nie może wywiązać się z kontraktu już w trakcie budowy. W efekcie końcowym inwestor „gasi pożar” nie zważając na cenę.

SIG, mający wieloletnie doświadczenie w realizowaniu inwestycji na terenie całego kraju, zauważył potrzebę posiadania zaplecza magazynowego, floty samochodowej oraz przeszkolonej kadry pracowniczej, aby spełnić oczekiwania inwestorów względem płynnej realizacji zamówień, wsparcia technologicznego,  i optymalizacji kosztów poprzez dobór materiałów alternatywnych. Nasi doradcy techniczni, inżynierowie sprzedaży oraz przedstawiciele handlowi wielokrotnie udowadniali, iż przy niewielkim nakładzie finansowym, przy wyborze danego materiału, inwestor zaoszczędzał roboczogodziny, a front prac był pokierowany bardziej wydajnie i efektywnie, bez utraty parametrów i efektu wizualnego. Grunt to dostrzec, że każda inwestycja jest inna i dobrać do niej materiały  jak krawiec szyjący na wymiar według potrzeb klienta – dodaje Sławomir Reszke Koordynator ds. Inwestycji SIG Sp. z o.o.

W większości inwestycji projekt budowlany wskazuje, jaki materiał powinien być zastosowany. Problemy jednak zdarzają się w momencie, gdy wykonawca chce zamienić materiał na inny, najczęściej tańszy, o podobnych parametrach. W takiej sytuacji dużą rolę odgrywa handlowiec, opiekun dostawcy, który może zaproponować alternatywę spełniającą warunki projektu. Dużo problemów wynika również z rozwiązań niestandardowych i z użycia materiałów, których nie wskazuje projekt, a których zastosowanie ułatwi, przyśpieszy, bądź obniży koszty realizacji. W tym wypadku kluczowego wsparcia dostarczają przedstawiciele dostawców, dlatego też profesjonalna i doświadczona kadra ma finalnie duży wpływ na prowadzenie inwestycji przez wykonawcę.

Współpracowaliśmy już z takimi wykonawcami jak: Skanska SA, Strabag Erbud, Eiffage, Aldesa, Budimex, Porr, Mota Engil CE SA, Warbud, Hochtief, Condite, IDS Bud, Mostostal Warszawa i wiele innych – uzupełnia Damian Gazda.

Przy wyborze dostawcy materiałów budowlanych obowiązuje zasada „tanie nie znaczy lepsze”.  Inwestor powinien globalnie spojrzeć na kompleksowość oferty – pełen proces, rozpoczynający się od elastycznego asortymentu odpowiedniej jakości, poprzez dostawy w odpowiednie miejsce o określonym czasie, aż po wszelką dokumentację. To bardzo ważne aspekty w biznesie.

SIG

Reklamy