Marketing

Inbound marketing – przyciągnij do siebie klienta

Każdego dnia społeczeństwo zasypywane jest niechcianym przekazem reklamowym, dlatego coraz trudniej zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. Odpowiedź na ten problem stanowi inbound marketing, który sprawia, że to konsumenci sami zgłaszają się do firmy, której usługami są zainteresowani.

 

Czym jest inbound marketing?

 

Inbound marketing to trend oparty na założeniu, że konsumenci są już zmęczeni przytłaczającą ilością reklam, którymi zasypywani są każdego dnia w telewizji, prasie czy na ulicach. Większość takich treści promuje produkty oraz usługi, które w danej chwili są przypadkowemu widzowi całkowicie zbędne i których zakupem nie jest on zainteresowany, dlatego w konsekwencji skutecznie zniechęcają go do poznawania ofert ich producentów. Marketingowcy wyszli z założenia, że należy posłużyć się inną strategią, aby zjednać klienta do siebie. Dzięki takiemu pomysłowi powstała koncepcja inbound marketingu, która polega na przyciągnięciu klientów do swojej marki w taki sposób, aby sami wykazali zainteresowanie jej usługami.

 

Inbound marketing oparty jest na takim oddziaływaniu na konsumenta, które wywołuje w nim potrzebę odnalezienia naszej oferty i skorzystania z usług naszej marki. Odbywa się to przede wszystkim poprzez pomoc w określeniu jego potrzeb bądź poprzez udzielenie odpowiedzi na istniejące już zapotrzebowanie konsumenta, które on sam wyraził, np. wpisując odpowiednie frazy w wyszukiwarkę.

 

Działanie pasywne i aktywne

 

W inbound marketingu wyróżniamy dwa sposoby dotarcia do klienta: pasywny oraz aktywny. Sposób aktywny opiera się na bezpośrednim kontakcie z klientem, np. przez popularne portale społecznościowe czy odpowiednio dostosowany mailing. Przekaz tego typu nie powinien zawierać żadnych treści reklamowych, które byłyby widoczne na pierwszy rzut oka, dzięki czemu budowane w ten sposób więzi z klientami polegać będą na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Taki rodzaj marketingu powinien być również w jak największym stopniu zindywidualizowany oraz oparty na wielu różnorodnych kanałach kontaktu, które pomogą nam dotrzeć do konsumenta.

 

Działanie pasywne to takie, w którym nie kontaktujemy się bezpośrednio z klientem, jednak przez naszą aktywność dociera on do naszej oferty. Może być to m.in. prowadzenie bloga z interesującymi, specjalistycznymi treściami bądź stworzenie kanału video z fachowymi poradami. Działanie pasywne wpływa na wizerunek naszej marki, pozwalając zbudować pozycję firmy rzetelnej, posiadającej duże doświadczenie w branży oraz godnej zaufania.

 

Inbound marketing to doskonały sposób dotarcia do tych odbiorców, którzy na co dzień opierają się wszelkim przekazom reklamowym. W dzisiejszych czasach większość konwencjonalnych kampanii marketingowych jest zazwyczaj ignorowana przez konsumentów, dlatego inbound marketing może być skutecznym narzędziem zdobycia nowej grupy stałych klientów.

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com