Czasy, w których oznaką szczytu nowoczesności w gospodarstwie rolnym był leciwy ciągnik Ursus, już dawno minęło. Nieustannie rozwijająca się technologi sprawiła, że także w tym obszarze rynek wymusił optymalizację efektywności produkcji. Jeśli masz ochotę zapoznać się z nowinkami technologicznymi w rolnictwie, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Sytuacja w rolnictwie, identycznie jak w innych sektorach rynku, wymusza na rolnikach reagowania na zmieniające się sytuacje na świecie. Ci, którzy będą szli równo z rozwojem technologicznym świata, mają ogromną szansę na szybki rozwój i osiąganie dużych przychodów.

Komputeryzacja to przyszłość rolnictwa

Czy wiedziałeś, że największe gospodarstwa rolne, to prawdziwe skomputeryzowane centra dowodzenia uprawą pola? Wszystko to w celu optymalnego gospodarowania nawozami, czy ilością obsiewu ziemi. Nie ma się przecież dziwić, ponieważ rosnące ceny ba rynku sprawiają, że szukamy oszczędności na każdym kroku.

Spotykamy się z systemami, które wykorzystują drony do opracowywania map pola, które następnie zostają wprowadzane do komputera w celu wyznaczania trasy dla automatycznych obsiewarek i maszyn opryskujących. Ta sprytna metoda pozwala w sprawny sposób oszacować ilość ziarna lub nawozów niezbędnych do pokrycia danego obszaru.

Planowanie i wyciąganie wniosków po zbiorach

Nie jest to oczywiście jedyna metoda, którą wykorzystuje się do prognozowania wydatków i ilości zakupionego towaru. Dzisiejsze maszyny rolnicze naszpikowane są zaawansowaną techniką, która między innymi posiada narzędzia do rejestrowania położenia, które także wykorzystuje się do tworzenia mapy pola.

Nie tylko popularny GPS jest używany do określania położenia, ponieważ mógłby okazać się zbyt mało precyzyjny, dlatego też systemy geolokalizacji wspomagane są rosyjskim systemem satelitarnym GLONASS. W połączeniu dają niebywałą precyzję, która odwdzięczy się, szczególnie w przypadku naprawdę dużych gospodarstw.

Pamiętajmy jednak, że oprócz zaawansowanych technologii, należy mieć na uwadze prawidłowe działanie wciąż klasycznych silników diesla, który wymaga regularnej wymiany filtrów np. filtry firmy John Deere 6930, które zapewnią prawidłowe osiągi pracy maszyny oraz przedłużą jej żywotność. Pamiętajmy także, że zanieczyszczone filtry, to także zwiększone zużycie paliwa, które każdemu nie jest na rękę.

Analiza składu gleby i czujniki komputerowe

Sieć czujników kontrolujących poziom pH, czy wilgotności gleby pozwolą nam w odpowiedni sposób zadecydować, czy wymagane będzie zasilenie danych obszarów w dodatkowy nawóz, lub właściwe nawodnienie.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kombajnów, które potrafią zliczać pobrany materiał z danego miejsca. W ten sposób można w łatwy sposób określić poziom wzrostu plonów rolnych i podjąć odpowiednie działania w przypadku, gdy dochodzi do nierównomiernego wzrostu. Jak zauważyłeś, ilość użytej techniki ma absolutne uzasadnienie, które z pewnością zaprocentuje w rocznych przychodach.

Coraz częściej spotykamy się pojazdami zdalnie sterowanymi prosto z domowego zacisza. Trasę mają opartą o mapy i trasy wcześniej wyznaczone przez osobę z centrali. Precyzja jazdy podczas oprysku jest określana przez odbiorniki nawigacyjne. Jest to doskonałe rozwiązanie, szczególnie gdy preferowaną porą przeprowadzania oprysków są godziny wieczorne i nocne.

Sterowanie nie musi jednak przebiegać jedynie z rolniczego centrum dowodzenia. W jednym czasie, na polu mogą funkcjonować więcej niż jedna maszyna, a sterowanie pozostałymi może odbywać się z kabiny głównego kombajnu, który wyposażony jest w zaawansowany system telematyczny. Precyzja sterowania dochodzi do 30 centymetrów, ale zalecamy, aby mieć nieustanną kontrolę nad pokonywaną trasą przez niezależne maszyny, szczególnie gdy w pobliżu znajdują się ludzie.

Takie rozwiązania bardzo chętnie są wspomagane przez państwowe programy i dotacje. Jedną z nich jest Rolnictwo 4.0, którego celem jest wdrażanie właśnie nowoczesnych technologii w polskich gospodarstwach.


Zobacz również