Przed wyjazdem wakacyjnym czy służbowym za granicę trzeba pamiętać o bardzo wielu sprawach, dlatego przygotowania do wyprawy potrafią być dosyć czasochłonne i skomplikowane. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek oprócz skarpetek na zmianę warto też zająć się ubezpieczeniem samochodu.

Podczas pakowania się i załatwiania innych różnorodnych spraw niezbędnych przy tego typu wyjazdach nie ma się zbyt wiele czasu, żeby szukać najlepszych ofert. Na szczęście na stronie Voleto (https://voleto.pl/) sprawa ubezpieczenia zajmuje jedynie kilka minut i cały proces jest prosty i przyjemny.

Sprawdź, jakie obowiązuje prawo w kraju, do którego jedziesz

W Polsce każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową OC. Jest to niezaprzeczalny fakt, z którego wszyscy zdają sobie sprawę. Jednak jakie są wymagania w innych krajach? Jeżeli chcesz pojechać za granicę swoich samochodem, musisz koniecznie dowiedzieć się, jakie są prawa w związku z ubezpieczeniami drogowymi, żeby nie zdziwić się na miejscu.

Czy wystarczy zwyczajne OC, które wykupujemy, jeżdżąc po polskich drogach? Zależy, gdzie planujemy jechać. W bardzo wielu krajach to ubezpieczenie rzeczywiście obowiązuje i mając aktualne OC, nie musimy się już przejmować wykupieniem niczego innego. 

Polisa ubezpieczeniowa OC jest ważna we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w kilku innych państwach. Dokładnie w: Austrii, Andorze, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Łotwie, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz na Cyprze, Litwie, Malcie, Węgrzech, Słowenii i we Włoszech.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie, jeżeli to konieczne

Jeśli planujesz wyjazd w miejsce, które nie zalicza się do tych, które uznają polskie OC, musisz niestety zająć się większą ilością spraw. Wtedy konieczne jest wykupienie Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego, czyli Zielonej Karty. Jest ona ważna w: Albanii, Azerbejdżanie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroku, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji oraz na Ukrainie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie. 

Jednak nie znaczy to, że trzeba będzie kupować nowe ubezpieczenie – bardzo często ubezpieczenie Zielona Karta sprzedawane jest w pakiecie z polisą ubezpieczeniową OC. Należy to jednak sprawdzić przed wyjazdem, żeby nie okazało się, że nie mamy odpowiedniego ubezpieczenia dopiero w przypadku spowodowania przez nas wypadku. Sytuacja wtedy byłaby dla nas bardzo nieprzyjemna.

Ostatnie wskazówki

Przed wyjazdem za granicę konieczne jest upewnić się, że mamy wykupione odpowiednie ubezpieczenie, żeby uniknąć przykrych sytuacji. W większości przypadków wystarczy standardowy pakiet OC jednak nie zawsze. Trzeba sprawdzić, jakie dokładnie są prawa w kraju, do którego jedziemy, tylko w ten sposób możliwe jest zapewnienie sobie bezpiecznego i przyjemnego wyjazdu.

 

 


Zobacz również

Kompleksowe zarządzanie obsługą klienta
Kompleksowe zarządzanie obsługą klienta
Produkcja toreb papierowych - jak są produkowane?
Produkcja toreb papierowych - jak są produkowane?