Rosnąca inflacja, zwiększające się koszty życia, zmiana trendów w zatrudnieniu, jak też zapotrzebowanie na nowe kwalifikacje i umiejętności – polski rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Zobacz, jak aktualnie wygląda sytuacja na linii pracodawcy-pracownicy i czy to dobry czas na negocjację podwyżki bądź zmianę branży.

Ogólna sytuacja na polskim rynku pracy w 2022 roku

W 2022 roku stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie 4,8%. Jest to jeden z najniższych wskaźników w krajach Unii Europejskiej. Panujący od dobrych kilku lat rynek pracownika skłonił wiele osób do poszukiwania lepszego pracodawcy, ale też do większej mobilności i zmiany miejsca zamieszkania. Szczególnie specjaliści mający kwalifikacje mocno poszukiwane na rynku pracy, a więc lekarze, fachowcy z branży budowlanej czy eksperci IT, mogą sobie pozwolić na stawianie większych oczekiwań płacowych niż przedstawiciele innych zawodów.

Jakie zmiany przyniósł okres pandemii i czas tuż po nim?

Okres pandemiczny i czas krótko po nim zaowocowały sporymi zmianami na rynku zatrudnienia. Wiele firm na własnej skórze przekonało się, że home office wcale nie wiąże się z mniejszą wydajnością pracowników, a komunikacja wewnątrz zespołu – za sprawą nowoczesnych narzędzi – nie jest zaburzona. Pozwoliło to przekonać wielu pracodawców o potrzebie zwiększenia elastyczności trybu pracy na rzecz pracy zdalnej. Część branż po pandemii, z uwagi na większą niepewność i niechęć do brania na swoje barki stałych zobowiązań, skłania się ku współpracy na zasadach B2B. W ten sposób minimalizują one koszty związane ze stworzeniem stanowiska i składkami na rzecz państwa. Choć polska gospodarka wciąż ma się dobrze, można powoli zacząć dostrzegać spowolnienie, przejawiające się mniejszą liczbą ogłoszeń o pracę. Po ogłoszonym niedawno wzrośnie płacy minimalnej i związanych z tym wzrostem składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych część przedsiębiorstw wstrzymuje się z planami związanymi z rozbudową swoich zespołów.

Jakie perspektywy rysują się przed pracownikami z województwa dolnośląskiego?

Jeśli chodzi o rynek pracy w Wałbrzychu i okolicach, mieszkańcy nie mają się czego obawiać. Duża liczba firm działających na terenie województwa dolnośląskiego gwarantuje stabilność zatrudnienia i możliwość bezproblemowej zmiany pracy w ramach danej branży. Warto wspomnieć o tym, że województwo dolnośląskie należy do jednego z najbogatszych regionów Polski. Duży udział ma w tym Wrocław – z licznymi inwestycjami i prężnie rozwijającymi się przedsiębiorstwami. Bliskość Niemiec również skłania podmioty do lokowania kapitału na tych ziemiach. Ze względu na dobre połączenie z innymi miastami, rejon ten obfituje w wiele firm zajmujących się transportem, spedycją, magazynowaniem i pakowaniem. Stąd też istnieje duże zapotrzebowanie na pakowaczy, magazynierów, kierowców i operatorów wózków widłowych. Prężnie rozwija się też handel, zwłaszcza w branży e-commerce, co zwiększa potrzebę zatrudnienia fotografów produktowych, grafików, copywriterów, analityków e-commerce i SEO, jak też programistów.


Zobacz również

Pomnażaj wygrane z bonusami bukmacherskimi Fortuny
Pomnażaj wygrane z bonusami bukmacherskimi Fortuny
Rolety zewnętrzne, ich funkcje i zalety
Rolety zewnętrzne, ich funkcje i zalety