Ładowarki teleskopowe to maszyny wykorzystywane w wielu branżach – m.in. przy pracach budowlanych, rolniczych, wydobywczych, w przemyśle drzewnym czy lotnictwie. Tak szerokie zastosowanie ładowarek jest możliwe za sprawą osprzętu dodatkowego zmieniającego przeznaczenie urządzenia. Jakie elementy da się dokupić do ładowarek? Które z nich przydają się na placu budowy, a które w dużym gospodarstwie rolnym?

Ładowarki teleskopowe, czyli inaczej wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem przeznaczone są do transportu ciężkich towarów z miejsca na miejsce. W zależności od potrzeb można kupić lub wynająć jeden z dwóch podstawowych rodzajów ładowarek: ładowarki czołowe albo ładowarki obrotowe. Czołowe to takie, które mają nieruchomą kabinę operatora i wysięgnik zamontowany po prawej stronie, zaś obrotowe to takie, które mają kabinę operatora obracającą się o 360 stopni w stosunku do platformy roboczej. Pierwsze cechują się większym udźwigiem, a drugie większą maksymalną wysokością podnoszenia ładunku. Bez względu na rodzaj ładowarki uznawane są za maszyny uniwersalne. Wszystko za sprawą szerokiej oferty osprzętu dodatkowego. Jakie elementy można dokupić do ładowarek?

Osprzęt przydatny na placach budowy

Jeżeli ładowarka ma być wykorzystywana na placu budowy, w zależności od typu wykonywanych prac warto rozważyć zakup pojemnika na beton, uchwytu do przenoszenia/rozbiórki gruzu, uchwytu podciśnieniowego do szkła i płyt, wciągarki – dostępne są takie o udźwigu od 1,75 do nawet 16 ton, wideł przesuwnych, obrotowych lub standardowych o udźwigu do 35 ton, haków umożliwiających transport ładunku do 50 ton, żurawików tradycyjnych, z wciągarką lub teleskopowych, łyżek do materiałów z chwytakiem albo bez o różnej pojemności, zacisków do burzenia, a także platform roboczych o szerokości do 6,5 m i udźwigu do 1000 kg. Dzięki tym elementom można łatwo i bezpiecznie wykonać różne prace budowlane, w tym zamienić ładowarkę w podest ruchomy, który uniesie ludzi i sprzęt nawet w trudno dostępne miejsca.

Gdzie kupić ładowarki teleskopowe obrotowe albo sztywne? Sprawdź ofertę producenta: https://www.magnith.pl

Osprzęt wykorzystywany w gospodarstwach rolnych

Zupełnie inny osprzęt dodatkowy przyda się wtedy, gdy ładowarkę chce się wykorzystywać w gospodarstwie rolnym. Firmy prowadzące gospodarstwa mogą dokupić m.in. szufle wielofunkcyjne albo specjalizowane np. do kamieni, podnośniki big bag do ładowaczy, chwytaki i ramy do bel, w tym do bel kwadratowych, widły typu krokodyl, teleskopowe, do obornika czy widły do palet, wycinaki do kiszonki z szuflą albo widłami oraz pługi do śniegu. Montaż wspomnianego osprzętu umożliwia szybki i prosty transport siana, płodów rolnych, kiszonki, beczek z nawozem, palet oraz paszy.

Osprzęt dodatkowy w innych branżach

Warto jeszcze wspomnieć, że na rynku dostępne są również specjalne elementy przeznaczone do wykorzystania w przemyśle drzewnym – mowa m.in. o narzędziach do cięcia drzew oraz szuflach do drewna – motoryzacyjnym np. chwytaki do wymiany opon wielkogabarytowych czy komunalnym np. myjki ciśnieniowe, zamiatarki i szorowarki.


Zobacz również