Konstrukcje łączące dwa brzegi lub ułatwiające przeprawę przez trudno ukształtowany teren to mosty. Czasami zostają one uszkodzone lub należy je zmodernizować. Dopiero wówczas wszyscy zauważamy, jak bardzo są przydatne.

Mosty modułowe to rozwiązania, które mogą stanowić rozwiązanie doraźne lub półstałe. Ich konstrukcja pozwala na szybką instalację, co jest kluczowe np. w wypadku odcięcia miejscowości od świata. Ich różnorodne parametry pozwalają na stworzenie krótszej lub dłuższej przeprawy tylko dla ludzi (kładki), ale także dla ruchu kołowego. Takie rozwiązania obsłużą także przeprawy ciężkiego sprzętu, wykorzystywanego w pracach budowlanych. Mosty złożone z modułów poradzą sobie także z dużym obciążeniem, a przy tym będą bezpieczne zarówno dla pieszych, jak i samochodów. Co warto wiedzieć o tych konstrukcjach?

Puzzle 3D - łączenie elementów

Nazwa wskazuje, że mosty modułowe składa się etapami z gotowych odcinków. Przypomina to łączenie ogromnych klocków, które zaczynają tworzyć jednolitą konstrukcję. Prostota montażu daje dużą oszczędność czasu. W sytuacjach awaryjnych przeprawa może być gotowa w kilka godzin od pojawienia się ekipy. Dla porównania wykorzystanie konwencjonalnych metod należy liczyć w miesiącach. Przekłada się to także na długowieczność, czyli czas, przez jaki będą służyły te obiekty. Mosty modułowe mają charakter tymczasowy i półstały. Oznacza to, że można je zbudować doraźnie, gdy np. most został uszkodzony. Szybko przejmą na siebie ruch i posłużą przez cały okres naprawy lub odbudowy. Jak długo możemy korzystać z mostu tymczasowego?

Na rodzimym podwórku mamy świetny przykład działania takiej konstrukcji. Mowa o moście Syreny w Warszawie. Powstał w 3 miesiące, a budowę zakończono w czerwcu 1985 r. Wojsko zbudowało tę przeprawę na czas remontu mostu Poniatowskiego. Po zakończeniu prac podjęto decyzję o jego pozostawieniu tym razem na czas remontu mostu Śląsko-Dąbrowskiego. W tym czasie odnotowano znaczący wzrost ruchu samochodowego w stolicy i obiekt pozostał w użytku. Most Syreny służył do 22 września 2000 r. czyli przez 15 lat. Pokazuje to, że czasami proste rozwiązania potrafią spełnić pokładane w nich nadzieje zaskakująco dobrze. Warto więc zabiegać o profesjonalne rozwiązania.

Znajdź swoją drogę

Mosty modułowe mają wiele zastosowań. Sprawdzą się w sytuacjach kryzysowych, kiedy wymagane jest wysokie tempo działania. Uzupełnią brakującą infrastrukturę w miastach, ale także na trasach krajowych. Czasami będzie to wynikiem remontu istniejącego mostu, a innym razem koniecznością odciążenia ruchu przez daną przeprawę. W ten sposób zachowane zostanie jego natężenie lub zwiększy się przepustowość, ograniczając w ten sposób korki. Warto podkreślić, że mosty modułowe dzielą się na różne typy. Dzięki temu w prosty sposób można zamówić obiekt o kreślonych parametrach i długości. Dostępne są także warianty zwodzone, które współpracują ze szlakami wodnymi. Konstrukcje są plastyczne i stosunkowo swobodnie możne je skonfigurować według bieżących potrzeb.

Mosty modułowe to rozwiązania o pełnym wachlarzu zastosowań. Można je wykorzystać do tymczasowych zadań o krótkim horyzoncie przydatności, ale także jako przeprawy półstałe, które posłużą przez dłuższy czas. Dzięki łatwej i szybkiej instalacji należy je brać pod uwagę przy okazji zmian komunikacyjnych w miastach oraz na odcinkach krajowych. Budowa mostów jeszcze nigdy nie była tak łatwa.


Materiał zewnętrzny

Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?
Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?

Zobacz również

Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?
Wymiana ekranu w iPhone 8 – co trzeba wiedzieć?
Jak przeprowadzić udany branding? Komu go powierzyć?
Jak przeprowadzić udany branding? Komu go powierzyć?
Badanie rynku – filar udanych inwestycji
Badanie rynku – filar udanych inwestycji