Spółki kapitałowe prawa handlowego na mocy przepisów o rachunkowości są zobowiązane do prowadzenia tzw. pełnej księgowości. Oznacza to konieczność składania rozbudowanych sprawozdań finansowych i prowadzenia szczegółowej ewidencji wszystkich transakcji.

Nie każdy przedsiębiorca decyduje się jednak na zatrudnienie wewnętrznego księgowego. Wiele firm preferuje stałą współpracę z biurem rachunkowym. Przeczytaj, od czego zależy cennik księgowości spółki z o.o. i jak powinieneś wybierać biuro do współpracy.

Dlaczego ceny księgowości spółki z o.o. są wyższe niż firmy jednoosobowej?

Pełna księgowość to złożony system, który musi drobiazgowo obejmować wszystkie transakcje mające wpływ na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Zaliczymy do nich przede wszystkim:

  •       uzyskane przychody i poniesione koszty,
  •       stan majątku firmy (nie tylko w postaci gotówki, ale też towaru, maszyn i wyposażenia),
  •       stan rachunków bankowych.

Konieczność prowadzenia tak rozległej ewidencji oznacza dla biura księgowego potrzebę poświęcenia dużej ilości czasu, a nierzadko zaangażowanie kilku pracowników.

W przypadku działalności jednoosobowej rachunkowość jest prostsza i obejmuje przede wszystkim podatkową księgę przychodów i rozchodów i rozliczenie kilku rachunków lub faktur w miesiącu.

Od czego zależy cennik księgowości spółki z o.o.?

Cena usług księgowych jest uzależniona od wielu czynników. Decydujące znaczenie ma zakres pracy, jakiej wymaga dany podmiot. Firmy zatrudniające kilkanaście bądź kilkadziesiąt osób, które miesięcznie generują wiele różnych dokumentów (np. faktur, rachunków i dokumentów kasowych), wymagają od biura księgowego dużego zaangażowania.

Nie bez znaczenia jest także rejon, w którym funkcjonuje księgowość. W dużych miastach za obsługę pełnej księgowości średniej firmy będziesz musiał zapłacić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. W mniejszych ośrodkach ceny są odpowiednio niższe.

Na cennik ma wpływ także kontakt z księgowym. Biura rachunkowe, które troszczą się o swoich klientów, oczekują wyższego wynagrodzenia niż te, które ograniczają się jedynie do ewidencji dokumentacji. Istotny jest też zakres usług dodatkowych.

Wielu specjalistów wyszukuje dla swoich klientów rozwiązania pozwalające na zastosowanie optymalizacji podatkowej i obniżenie zobowiązań publiczno-prawnych. To oznacza wyższe koszty usługi księgowej.

Odrębnie może być wyceniana też praca dla spółek zajmujących się importem, eksportem lub Wewnątrzwspólnotową Dostawą Towarów. Tak rozbudowane transakcje uwzględniające konieczność stosowania prawa unijnego lub międzynarodowego wymusza zatrudnianie lepiej wykwalifikowanych pracowników, co automatycznie podnosi ceny usług.

Jak świadomie wybrać biuro rachunkowe?

Choć cenniki księgowości spółki z o.o. różnią się między sobą, pamiętaj, że nie jest to jedyne kryterium wyboru.

Zwracaj uwagę na doświadczenie. Biuro rachunkowe, którego specjalizacją jest księgowość spółek, poradzi sobie z zadaniem szybciej, a ryzyko błędu jest znacznie mniejsze niż w przypadku specjalistów zajmujących się innymi formami działalności.

Ogromne znaczenie ma dokładność pracy. Od tego, czy dokumentacja zostanie poprawnie zewidencjonowana, może zależeć przyszłość Twojej firmy. Błędnie wypełnione zeznanie podatkowe to ryzyko kontrolni organu administracji oraz sądowego postępowania karno-skarbowego. Nie ryzykuj! Postaw na doświadczony zespół księgowych.

Zwracaj uwagę także na sposób i zasady kontaktu pracowników biura z klientami. Doświadczony księgowy to taki, który nie zawaha się zadzwonić do Ciebie w pilnej sprawie lub przygotować maila z ważnymi zmianami w przepisach prawa podatkowego.

Nie znajdziesz dwóch takich samych cenników księgowości spółki z o.o. Każde biuro kieruje się swoimi zasadami i w oparciu o inne filary buduje swoją renomę. Zawsze staraj się spojrzeć na współpracę kompleksowo, a łatwiej będzie Ci zrozumieć, dlaczego praca księgowego niekiedy może wydawać się droga.

Dobre biuro księgowe gwarantuje Ci pełną transparentność i bezpieczeństwo prowadzonej działalności!

 


Zobacz również

Od projektu do budowy - hale logistyczne i magazynowe
Od projektu do budowy - hale logistyczne i magazynowe
Dlaczego warto budować markę osobistą
Dlaczego warto budować markę osobistą