Są wśród nas osoby, które uwielbiają miasta. Zgiełk ulic, betonowe otoczenie, miejsca tętniące życiem. Jednak są też tacy, którzy kochają uroki natury. Lasy, jeziora, łąki, czy góry. Zarówno jedni jak i drudzy pomimo upodobań żyją na tej samej planecie. Planecie, na której piętno odcisnął człowiek. Planecie, której ekosystem został naruszony. Planecie, której problemy wynikają ze zbyt dużego, negatywnego wpływu człowieka na środowisko.

Problemy matki ziemi.

Dziura ozonowa, ocieplenie klimatu, miliony ton odpadów, które powstają na skutek działalności człowieka. To tylko część negatywów, które zawdzięczamy wyłącznie nam – ludziom. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań, które pozwolą przynajmniej w jakiś stopniu zreperować to, co zepsute. 

Tym narzędziem jest prawo ochrony środowiska. Ograniczenia, przepisy i regulacje, które mogą skutecznie pomóc w walce o ochronę środowiska. Ochrona cywilizacji, przyszłych pokoleń musi stać się nieodłącznym elementem naszego życia. Jeśli marzy nam się przyszłość dla naszych dzieci, teraz jest czas na zmiany.

Jak prawo chroni środowisko?

Prawo ochrony środowiska łączy się z innymi gałęziami prawa. Jego wpływ możemy odnaleźć w prawie cywilnym, prawie karnym oraz prawie administracyjnym. Radcy prawni stosują różne instrumenty, które niwelują negatywny wpływ na środowisko. Znanym narzędziem jest na przykład prawo sąsiedzkie. 

Jeżeli zauważymy, że nasz sąsiad oddziałuje na naszą nieruchomość, mamy prawo żądać, aby przestał. Jeśli wyrządzi szkodę, jest zobowiązany do jej naprawienia. A jeśli sąsiadem jest fabryka, to odpowiedzialność sprawcy jest szerzej rozbudowana.

Środowisko można chronić również za pomocą prawa karnego. Ten, kto nie stosuje się do przepisów, może spodziewać się, iż poniesie z tego tytułu konsekwencje. Kary za zanieczyszczanie środowiska rozpoczynają się od 500 złotych, a sięgają nawet 1 000 000 złotych. Odpowiedzialność finansowa zależy od wykroczenia. 

Istnieją także instrumenty administracyjne. Prawo administracyjne reguluje działalność człowieka w sposób obopólnych korzyści. To znaczy, że umożliwia funkcjonowanie przedsiębiorstwa i rozumie jego wpływ na środowisko, jednak wymaga, aby ingerencja była jak najmniejsza. Wszyscy wiemy, że fabryki produkują odpady czy zanieczyszczają powietrze. Niestety nie da się tego uniknąć. Dlatego zadaniem administracji jest wymóc na przedsiębiorcach, aby to oni podjęli kroki w celu zminimalizowania zanieczyszczeń. Mogą to zrobić za pomocą nowych technologii, czyli modernizacji technicznej.

Prawo ochrony środowiska okiem gdańskich radców prawnych.

Jako radca prawny muszę przyznać, że czerpię satysfakcję ze spraw, które dotyczą ochrony przyrody. Człowiek ma wrażenie, że zrobił coś dobrego. Coś, co ma relatywny wpływ na przyszłość naszej cywilizacji. Dlatego też kancelaria GK-Legal często podejmuje się podobnych spraw. Więcej o prawie ochrony środowiska piszemy na naszej stronie internetowej. Jeśli również czujesz, że chcesz i możesz pomóc, skontaktuj się z nami. 


Zobacz również