Firmy w branży komunalnej codziennie mają do czynienia z BDO. Wparciem w realizacji obowiązku BDO są specjalistyczne programy. Co oferują?

Właściwe zarządzanie odpadami ma kluczowe znaczenie dla ich sprawnej gospodarki odbywającej się zgodnie z przepisami prawa. Dzisiaj firmy muszą realizować gospodarkę zgodnie z przepisami o BDO. Aby łatwiej realizować obowiązek BDO w zakresie ewidencji i sprawozdawczości, firmy mogą wykorzystać do tego celu specjalistyczne oprogramowanie.

Obowiązek BDO – co musisz wiedzieć?

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, która w skrócie określana jest jako BDO, jest rodzajem zintegrowanego systemu informatycznego, który działa od 2018 roku. W jego ramach znajduje się rejestr BDO, który służy do ewidencji i sprawozdawczości w zakresie odpadów.

Poprzez system BDO możliwe jest zwiększenie kontroli nad gospodarką odpadami i optymalizacji sprawozdawczości w tym zakresie. To powoduje, że można znacznie efektywniej ograniczać nieprawidłowości, do jakich dochodzi w sektorze zajmującym się gospodarką odpadami.

Obowiązek BDO, który dotyczy systematycznego uzupełniania informacji w bazie BDO, dotyczy określonych firm, które zajmują się produkcją odpadów, ale również firm, których branżą jest zarządzanie gospodarką odpadami, w tym ich odbiór oraz właściwa utylizacja zgodnie z wymaganiami prawnymi.

Gdy firma musi składać raporty BDO, jednak tego nie robi, wówczas może narazić się na poważne kary.

Jak łatwiej realizować obowiązek BDO?

Gdy wprowadzono konieczność systematycznego składania sprawozdań do BDO, pojawiły się głosy, że jest to kolejny sposób na obciążenie przedsiębiorców obowiązkami. Jednak nie oznacza to, że zarządzanie odpadami oraz spełnianie wymogów wprowadzonych ustawą o odpadach musi być skomplikowane.

Rozwiązanie to oprogramowanie komputerowe, które wspomaga zarządzanie gospodarką odpadami, a także umożliwia łatwiejsze składanie informacji do BDO. Tego typu oprogramowanie, które często określane jest jako system BDO, pozwala wtedy firmom komunalnym na łatwiejsze prowadzenie obowiązków.

Warto też wskazać, że firmy, które mają obowiązek regularnie przekazywać informacje do BDO, mogą także korzystać z integracji z BDO. W tym przypadku raporty BDO także można składać łatwiej, ponieważ system informatyczny firmy automatycznie generuje je na podstawie informacji znajdujących się w jego bazie danych.

Jaki program do gospodarki odpadami wybrać?

Firmy funkcjonujące w branży komunalnej mają obecnie do dyspozycji specjalne systemy dedykowane, które są w stanie zapewnić optymalne wsparcie w codziennej działalności. Dobry program do gospodarki odpadami może wtedy pomóc także realizacji obowiązku BDO.

Dobry program umożliwiający zarządzanie odpadami oferuje funkcjonalności jak:

  • Harmonogramowanie – pozwala na opracowanie odpowiedniej trasy samochodów odbierających i przewożących odpady, co przekłada się na skrócenie dystansu, czasu oraz kosztów dojazdów.
  • Identyfikacja na podstawie RFID – dzięki temu możliwe jest odczytywanie informacji znajdujących się w chipach. Dodatkowo możliwe jest także ważenie pojemników. Dzięki temu można gromadzić informacje o poszczególnych pojemnikach i ich zawartości.
  • Obsługa kontenerów – system pozwala na optymalizację sekwencjonowania, a także na skrócenie czasu i dystansu w ramach obsługi kontenerów.
  • Obsługa BDO – program do BDO pozwala wtedy na usprawnienie ewidencji, rozliczeń, a także obsługi BDO.
  • Rozliczenia – systemy wspomagają także rozliczenia z klientami, w tym z podmiotami gospodarczymi, gminami.

Dobierając program do gospodarki odpadami, można również posiłkować się wersjami demo, które pozwalają na zaprezentowanie wszystkich funkcjonalności bez konieczności kupowania programu.

Z ofertami dostawców, którzy zaopatrują firmy komunalne w oprogramowanie komputerowe, można zapoznać się już teraz online. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na kwestie BDO, aby dzięki temu można było sprawniej realizować ten obowiązek i w rezultacie nie narazić firmy na konsekwencje.

 


Zobacz również

Jaką agencję reklamową wybrać?
Jaką agencję reklamową wybrać?
Zalety Funduszy ETF
Zalety Funduszy ETF
Pierwsze kroki z bankowością elektroniczną
Pierwsze kroki z bankowością elektroniczną