Coraz więcej firm ma problem z koordynowaniem przebiegu poszczególnych zadań w systemie wewnętrznym. Technologia wychodzi im jednak naprzeciw tworząc systemy planowania zasobów przedsiębiorstwa. Najpopularniejsze z nich należące do kategorii system erp to popularne w ostatnim czasie oprogramowania ułatwiające życie i pracę przedsiębiorcom.

Jak funkcjonuje system erp?

System erp to system modułów lub aplikacji służących lepszemu koordynowaniu pracy firmy na różnych jej szczeblach. Moduły wspomnianego systemu obejmują wszystkie składowe przedsiębiorstwa między innymi księgowość, produkcję, marketing, handel czy logistykę.

Dzięki zebraniu informacji o tak ważnych elementach ciała jakim jest przedsiębiorstwo można w szybkim tempie diagnozować wszelkie problemy i dbać o lepszy i szybszy rozwój firmy. Dzięki zawarciu danych w systemie informatycznym dane dotyczące firmy są bardziej przejrzyste a dokumentacja i wyniki uporządkowane i łatwe do sprawdzenia w dowolnej chwili. Wdrożenie systemu daje przedsiębiorcy większą kontrolę nad procesem produkcyjnym.

Jak wybierać system?

Przedsiębiorca wybierając konkretny erp dla swojej firmy powinien przeanalizować wszelkie dostępne warianty. Jako, że zakup erp to spory wydatek, powinien być on dobrany idealnie do potrzeb firmy, tak aby mogła wykorzystywać w pełni potencjał systemu oraz by żadnej funkcji nie brakowało.

Ważne też, by firma wdrażająca konkretny system oferowała wsparcie w jego późniejszej obsłudze i serwisowaniu. Jest to ważne, gdyż systemy niekiedy są zawodne i wymagają pomocy zaufanych serwisantów. Należy więc dokładnie sprawdzić system zanim zdecydujemy się na jego zakup i implementację.

W jaki sposób nabywać system?

Są trzy możliwości nabycia systemu erp do przedsiębiorstwa. Pierwszym i najbardziej popularnym jest zakup licencji systemowej i jej wykorzystywanie. Jest to dobra opcja dla firm długich i o dużym stażu, które mają środki finansowe i duże potrzeby logistyczne. Po zakupie licencji system staje się dożywotnią własnością firmy.

Inną metodą nabycia erp jest opłata abonamentowa. Firma płaci wtedy mniejsze sumy za czasowe użytkowanie systemu, potem zaś jeśli nie przedłuży abonamentu traci do niego prawa. Tego typu systemy są dobre dla firm małych nie mających dużego budżetu na tego typu innowacje lub chcących tylko wypróbować system z serii erp.

Artykuł powstał w oparciu o materiały pochodzące ze strony BPSC.com.pl


Zobacz również

Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Gaz dla firm - wszystko, co musisz wiedzieć
Gaz dla firm - wszystko, co musisz wiedzieć