Leasing samochodów osobowych cieszy się dużą popularnością wśród firm. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, po wygaśnięciu umowy przedsiębiorca może wykupić pojazd, a następnie go sprzedać. Na co uważać, decydując się na sprzedaż samochodu? Samochody poleasingowe można sprzedać nie tylko jako firma, ale również jako osoba prywatna. Gwarantują to odpowiednie przepisy, na mocy których wykupu można dokonać nie na przedsiębiorstwo, a na osobę prywatną.     Wykup na osobę prywatną – to się opłaca Jeżeli zamierzasz sprzedać samochód po leasingu, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie auta na osobę prywatną. Dzięki temu nie trzeba będzie płacić podatku dochodowego przy sprzedaży pojazdu. Aby wykup na osobę prywatną był opłacalny, ustal jego wartość na 1%. Dzięki temu większą część wydatków związanych z leasingiem obejmiesz kosztami uzyskania przychodu.   Nie wcześniej niż po 6 miesiącach Jeżeli chcesz uniknąć ponoszenia kosztów związanych z opłaceniem podatku dochodowego, sprzedaż samochodu poleasingowego powinna nastąpić nie wcześniej niż po 6 miesiącach. Dlatego wstrzymaj się z poszukiwaniem nabywcy przez jakiś czas.   Stwórz poprawną umowę kupna sprzedaży Udało Ci się znaleźć nabywcę poleasingowego samochodu? Czas dopełnić formalności, czego pierwszym i najważniejszym krokiem jest podpisanie umowy. Chociaż nie istnieje jeden uniwersalny wzór dokumentu, którego należy się trzymać, musi on zawierać określone elementy. Istotną rolę odgrywają m.in. takie kwestie jak:
  • dane kupującego i sprzedającego
  • dane pojazdu
  • kwota transakcji
  • stan licznika
  • odpowiedzialność za wady.
Umowa powinna być zwieńczona podpisem obu stron, a także – jeśli to konieczne – podpisami współwłaścicieli. Jeżeli nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa sprzedaży, warto skorzystać ze wsparcia specjalnych serwisów internetowych. Do wyboru masz dwa rozwiązania:
  • wydruk pustej umowy w formacie PDF lub .doc
  • wydruk wygenerowanej umowy – pod warunkiem, że posiadasz dane stron.
Wygenerowana umowa kupna sprzedaży auta w doc lub pdf  to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu. Warto więc skorzystać z takiej opcji, aby mieć pewność, że dokument będzie zawierał wszystkie niezbędne dane.   Co z ubezpieczeniem OC? Bardzo możliwe, że sprzedawany przez Ciebie samochód będzie miał ważne ubezpieczenie OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polisa może przejść na nowego właściciela auta, jednak nie jest to koniecznością. Jeśli nabywca zdecyduje się zrezygnować z ubezpieczenia, wówczas trzeba poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe, składając wypowiedzenie umowy. W takim przypadku ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić część nadpłaconej składki. Sprzedaż samochodu po leasingu jest możliwy. Trzeba tylko wiedzieć, jak dokonać transakcji najkorzystniej, aby np. uniknąć konieczności płacenia podatku dochodowego w związku ze zbyciem pojazdu. Dowiedz się więcej na autoumowa.pl  

Zobacz również

Jaką agencję reklamową wybrać?
Jaką agencję reklamową wybrać?
Zalety Funduszy ETF
Zalety Funduszy ETF
Pierwsze kroki z bankowością elektroniczną
Pierwsze kroki z bankowością elektroniczną