System WMS wykorzystywany jest na coraz większej liczbie powierzchni magazynowych. Nie ma się czemu dziwić. To właśnie dzięki temu praca staje się zdecydowanie wygodniejsza, a do tego szybsza. Czym jest jednak system magazynowy WMS? Jakie korzyści płyną z jego zastosowania? Oto kilka niezbędnych wskazówek, które pomogą wskazać, że wdrożenie systemu WMS wyjść może na korzyść.

Warehouse management system - nowoczesny magazynowy system informatyczny

Program WMS (z ang.Warehouse management system) to oprogramowanie, które ma m.in. ułatwiać przepływ towarów na magazynie. To nowoczesny system informatyczny. Warto dodać, że system WMS stanowi integralną część systemu ERP. Aczkolwiek, są niekiedy takie sytuacje, że system WMS stanowi tylko dodatkowe wsparcie, a nie integralną część. W tym jednak przypadku należy zadbać o to, aby wymiana informacji pomiędzy jednym a drugim oprogramowaniem odbywała się bez żadnych trudności. Dzięki temu program magazynowy i ERP będą w stanie się uzupełniać.

Po co jest program WMS?

System WMS ma za zadanie sprawić, że praca na magazynie stanie się zdecydowanie łatwiejsza. W każdej firmie dąży się bowiem do optymalizacji pracy. System magazynowy WMS musi pozytywnie wpływać na procesy magazynowe. A jest ich naprawdę wiele. Począwszy od rozładowania, aż po załadunek do kolejnej wysyłki.

Można powiedzieć o tym, że system WMS ma takie zadania jak:

  • przesyłanie informacji - ilość towarów znajdujących się na magazynie oraz dokładnej lokalizacji;
  • śledzenie procesów - postęp realizacji trasy towarów na magazynie;
  • optymalizacja - skrócenie czasu realizacji poszczególnych zamówień;
  • rejestracja - bieżące informowanie m.in. o tym, gdzie znajdują się poszczególne towary, dzięki czemu ich namierzenie nie stanowi problemu;
  • zarządzanie - towarami znajdującymi się na powierzchni magazynowej, począwszy od przyjęcia towaru;
  • proces inwentaryzacji - wszystkiego co znajduje się na magazynie.

Warehouse management system - zalety posiadania

System WMS to dodatkowe koszta. Wdrożenia systemu WMS muszą zostać dopasowane do indywidualnego charakteru firmy. Nie ma się więc co dziwić temu, że system zarządzania magazynem może budzić pewne obawy. Warto więc sprawdzić, czy program magazynowy WMS ma korzyści. Dzięki temu większa ilość osób przekona się, że warto zdecydować się na taką inwestycję.

Mówiąc o zaletach należy wspomnieć o:

  • optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej - cała powierzchnia wykorzystana jest maksymalnie. Towary dzielone są m.in. ze względu na swoją wagę, jak również wielkość.
  • kontrola stanów magazynowych - również, jeżeli chodzi o datę ważności. Nie ma mowy o tym, aby towar dotarł do klienta po przekroczeniu daty ważności.
  • lokalizacja produktów - każdy towar zostanie przypisany do danej lokalizacji, co też ułatwi poszukiwanie.
  • możliwość wykonania kontroli stanu magazynowego - na każdym etapie będzie wiadome, co tak naprawdę znajduje się na magazynie.
  • kontrola operacji magazynowych - program magazynowy na bieżąco rejestruje wszystkie operacje na całej powierzchni.
  • poprawność dostaw - oprogramowanie WMS pomaga określić, jaka ilość towarów faktycznie dotarła na magazyn, jak również ile będzie do wykorzystania.
  • mniejsza liczba pomyłek - system zarządzania magazynem WMS pozwala uniknąć kłopotliwych sytuacji, pozwalając na bezbłędną realizację każdego zamówienia.

To właśnie dzięki temu nastąpi sprawna wymiana danych logistycznych, śledzenie partii, kontrola każdego stanowiska kompletacji towarów. Tych zalet jest naprawdę dużo. Tak bowiem są rozbudowane funkcje systemu.

System WMS - wszystkie informacje pod ręką

System informatyczny WMS to skomplikowana struktura, która pozwala na to, aby w jednym miejscu zgromadzić wszystkie niezbędne informacje. Warto o tym pamiętać. Jednak nie tylko z punktu widzenia firmy logistycznej, ale także klienta. On również ma szansę na to, aby w systemie WMS pozyskać niezbędne informacje, m.in. o etapach realizacji każdego zamówienia.

Gdzie warto zainstalować system WMS? Wszędzie tam, gdzie odbywa się obrót towarem. Nie jest tu tylko mowa o największych centrach logistycznych. Taki informatyczny system magazynowy sprawdzi się w placówkach handlowych, na magazynach, dzięki czemu będzie można utrzymać kontrolę nad przepływem towarów. Pełna lub częściowa automatyzacja umożliwi kontrolę nad stanami magazynowymi.

Ile kosztuje system WMS?

Nie da się na to pytanie. Wszystko bowiem uzależnione jest od systemu WMS, który ma zostać zainstalowany. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że każdorazowo liczy się indywidualne podejście.

Na cenę systemu WMS wpływ mają takie czynniki jak:

  • wdrożenie systemu - wszystko może zostać zainstalowane w siedzibie klienta lub w chmurze.
  • opcje systemu - czyli opcje, które będą dopasowane do potrzeb inwestora. Również to, czy ma nastąpić pełna integracja z systemami ERP.
  • liczba licencji - uzależniona jest ona od ilości pracowników, którzy będą wykorzystywać system WMS.
  • urządzenia dla WMS - w niektórych przypadkach koniecznością jest montaż specjalistycznych serwerów.
  • usługi dodatkowe - włączyć w to można chociażby wsparcie techniczne, czy też bieżące monitorowanie sprawności działania WMS.

 


Zobacz również