Zdalny serwis instalacji i urządzeń automatycznych to ich większa efektywność i mniejsze ryzyko. Jednym z narzędzi używanych w tym celu jest Ubiquiti.

Za pomocą specjalistycznych rozwiązań sprzętowo-programowych można bezpiecznie prowadzić zdalny serwis automatyki. Dzięki temu serwisant nie musi udawać się na miejsce osobiście i może wykonać prace na odległość – począwszy od odbiorów i uruchomień instalacji, aż do napraw usterek pojawiających się w trakcie procesów. Jednym z najpopularniejszych systemów stosowanych w tym celu jest Ubiquiti. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?

Czym jest Ubiquiti?

Ubiquiti to system pozwalający na zdalny dostęp do instalacji oraz do urządzeń automatyki. Został on opracowany z myślą o użytkownikach, którym zależy na utrzymaniu maksymalnej ciągłości pracy instalacji i szybkim serwisie za pomocą dedykowanych narzędzi przeznaczonych do konfiguracji i modyfikacji parametrów. Za pomocą Ubiquiti możliwe jest uzyskanie zdalnego, bezpiecznego dostępu do urządzeń automatyki za pośrednictwem połączeń VPN – dzięki sieciom Ethernet oraz GSM/GPRS. System współpracuje z komputerami przemysłowymi ASEM i innych producentów.

Ubiquiti umożliwia obsługę sprzętu, takiego jak:

  • sterowniki PLC
  • napędy
  • systemy sterowania
  • systemy zdalnego nadzoru

Wykorzystując Ubiquiti, nie ma potrzeby instalacji dodatkowych urządzeń oraz dojeżdżania do obiektu przez serwisanta, co dodatkowo usprawnia realizację prac diagnostycznych, modyfikacji oraz napraw. Dzięki temu można również zmniejszyć koszty serwisu oraz otrzymać błyskawiczną pracę.

Zastosowanie systemu Ubiquiti

Dzięki wdrożeniu systemu Ubiquiti możliwe jest uzyskanie wielu nowych możliwości dla instalacji i urządzeń automatyki. Rozwiązanie to poszerza funkcjonalność w ramach nadzoru, sterowania i wizualizacji.

Ubiquiti może być używany do:

  • odbiorów instalacji
  • uruchomień instalacji
  • kontroli instalacji
  • napraw usterek
  • wprowadzania zmian w instalacji

Zdalny dostęp powoduje, że praca z instalacjami i urządzeniami wchodzącymi w skład automatyki, na przykład w fabrykach, staje się jeszcze łatwiejsza. Wystarczy komputer klasy PC wyposażony w klawiaturę lub myszkę albo urządzenie mobilne z ekranem dotykowym, aby otrzymać dostęp do pulpitu zdalnego i zarządzać automatyką.

Maksymalny poziom bezpieczeństwa

System zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas działania. Wynika to z faktu, że połączenie VPN odbywa się nie tak, jak standardowe połączenia VPN, ale wykorzystuje poziom łączy danych. Stosuje również protokoły SSL/TLS, aby uzyskać jeszcze większa poufność danych, co dodatkowo wspiera ich integralność, a także posiada certyfikat X509 do autoryzacji sesji. Takie rozwiązania powodują, że Ubiquiti może jednocześnie zapewnić dostęp zdalny i maksymalnie bezpieczny, aby zapewnić ochronę dla zarządzanych przez system instalacji i urządzeń. To przekłada się na większą efektywność i mniejsze ryzyko związane z realizowaniem procesów technologicznych i produkcyjnych itp.

Dodatkowe wsparcie dzięki Ubiquity Web App

Dostępna bezpłatnie aplikacja Ubiquity Web App umożliwia wygodny dostęp zdalny do pulpitu urządzeń z zainstalowanym Runtime Ubiquity. Można korzystać z niej zarówno na urządzeniach stacjonarnych i laptopach, jak i na urządzeniach mobilnych. Za pomocą zdalnego pulpitu możliwe jest wizualizowanie pracy urządzeń, a także uzyskanie dostępu do ich ustawień z opcją zdalnej modyfikacji. Czytelny interfejs programu zapewnia jeszcze lepszą efektywność prac, a ponadto powoduje, że prowadzenie ich bez rzeczywistego dostępu jest jeszcze prostsze.

Jak wdrożyć Ubiquiti w instalacji automatyki?

Aby zastosować Ubiquity w swojej instalacji automatyki, najlepiej zgłosić się do specjalistów w zakresie projektowania i wdrażania systemów automatyzacji dla przemysłu. Pomoc fachowców w tej dziedzinie jest nieoceniona i dzięki niej można otrzymać kompleksowe wsparcie na etapie doboru najlepszych rozwiązań systemowych, by każdego dnia wspierać realizację kluczowych procesów – także z możliwością dostępu zdalnego za pomocą systemu Ubiquity.


Zobacz również

Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Gaz dla firm - wszystko, co musisz wiedzieć
Gaz dla firm - wszystko, co musisz wiedzieć