Hiszpania jest bardzo częstym kierunkiem podróży wielu Polaków. Nie dziwmy się temu, jest naprawdę piękna i wyjątkowa. Korzystny warunki atmosferyczne, wspaniały, ciepły klimat i cudowne morze wabi wiele osób do tego kraju. Kiedy w Polsce aura jest niesprzyjająca, możemy z powodzeniem zamieszkać w tym okresie w Hiszpanii. Własny dom w Hiszpanii – czy to możliwe? Zakup domu w Hiszpanii jest jak najbardziej możliwy. Odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, każdy z nas może stać się potencjalnym właścicielem nieruchomości w tym iberyjskim państwie. Ceny nieruchomości nie należą tu do najniższych, ale nie przyprawiają też o zawrót głowy. Jeśli decydujemy się na kupno domu, pamiętajmy, że jego cena będzie niższa jesienią oraz zimą. Właśnie w tym okresie możemy znaleźć dom za zdecydowanie mniejsze pieniądze. Jeśli chodzi o wybór miejsca na zakup nieruchomości w Hiszpanii, to jest to na pewno kwestia osobista. Na pewno oprócz osobistych sympatii, musimy wziąć pod uwagę również ceny nieruchomości - czy będą one dopasowane do naszych możliwości finansowych. Przed wyborem naszego przyszłego domu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym:
 • Jak wyobrażamy sobie naszą idealną nieruchomość?
 • Jak duża ma być ta nieruchomość?
 • Co powinno znajdować się blisko naszej nieruchomości?
 • W jakiej części Hiszpanii chcemy mieć swój dom?
 • Czy naszym zamiarem jest zamieszkanie w mieście, na jego peryferiach, na wsi, czy w kurortach znajdujących się nad brzegiem morza.
 • Czy kupno nieruchomości ma być również inwestycją? ( czy chcemy również wynajmować swój dom? )
 • Jakim budżetem dysponujemy na zakup nieruchomości.
 • Od czego zacząć?
Kiedy odpowiemy sobie na powyższe pytania i wybierzemy już nasz wymarzony dom w Hiszpanii, nie kupujmy go w ciemno. Nie sugerujmy się zanadto widokami ze zdjęć ( bardzo często nie ukazują one rzeczywistości ). Najlepszym wyjściem, zawsze w takiej okoliczności jest osobiste sprawdzenie prawdziwego stanu nieruchomości. Co najważniejsze, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie warto skontaktować się z ekspertem. Zakup nieruchomości z pomocą polskiego adwokata w Hiszpanii. Wydawać by się mogło, że zakup wymarzonej nieruchomości, położonej w atrakcyjnym, bezpiecznym miejscu nie jest za bardzo skomplikowaną czynnością. Nie znając jednak hiszpańskich realiów lepiej skorzystać z doradztwa polskiego adwokata w Hiszpanii. Polski prawnik posiadający odpowiednią wiedzę w tym zakresie, pomoże nam dopełnić wszystkich formalności i udzieli niezbędnych podpowiedzi we wszelkich kwestiach prawnych. Wymagane dokumenty przy zakupie domu w Hiszpanii
 • dowód osobisty lub paszport, a także kopia dokumentu tożsamości
 • numer N.I.E ( Numer Identyfikacji Obcokrajowca ) - numer ten można otrzymać na posterunku policji w Hiszpanii. W celu otrzymania N.I.E. Należy przedstawić: wypełniony wniosek, dwa aktualne zdjęcia legitymacyjne, ważny paszport, lub dowód osobisty, trzeba również podać motyw dla którego ubiegamy się o ten dokument dodatkowo dwie kserokopie tego dokumentu,
 • otwarte konto w Hiszpanii – dzięki temu będziemy mogli spokojnie dokonać transferu pieniędzy z naszego konta i przelać bezpośrednio, na konto hiszpańskie.
Kupując nieruchomość w Hiszpanii, możemy rozważyć dwie opcje: kupno domu na rynku wtórnym bądź zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Zakup domu na rynku wtórnym Zakup na rynku wtórnym zaczynamy od podpisania umowy przedwstępnej. Dzięki niej zapewniamy sobie rezerwację obiektu. Przy podpisywaniu umowy przedwstępnej należy wpłacić zaliczkę, która wynosi od 3000 – 6000 Euro. Następnie ustalamy termin aktu notarialnego oraz konto, na jakie dokonamy wpłaty depozytu ( jest to zazwyczaj 10% wartości nieruchomości ). Depozyt musimy wpłacić jedynie wtedy, kiedy termin spotkania z notariuszem jest odległy o ponad miesiąc od daty rezerwacji. Kolejnymi zarazem ostatnim etapem jest podpisanie aktu notarialnego, który sporządzony jest w języku hiszpańskim.. Wtedy też musimy wpłacić pozostałą część wartości sprzedaży. Zakup domu na rynku pierwotnym W tej sytuacji również zaczyna się od podpisania umowy przedwstępnej pomiędzy kupującym a firmą deweloperską. W celu zagwarantowania rezerwacji obiektu należy wpłacić zaliczkę w wysokości od 3000 do 6000 Euro. W umowie przedwstępnej ustalany jest również termin wpłaty własnego udziału, mniej więcej 30 – 40% na konto dewelopera. Sporządzenie i podpisanie aktu notarialnego uzależnione jest od wykonania danej inwestycji i odbioru kluczy. Po podpisaniu aktu notarialnego notariusz musi poinformować o zmianie właściciela nieruchomości do lokalnego rejestru ksiąg wieczystych. Od tej chwili będziemy mieli 30 dni na uiszczenie wszelkich należnych podatków związanych z zakupem i załatwienie wszystkich spraw związanych z rejestracją naszego tytułu własności. We wszystkich tych sprawach wyręczy nas polski adwokat w Hiszpanii. Oczekiwanie na ostateczną rejestrację dokumentu może potrwać do dwóch miesięcy. Po tym czasie możemy wreszcie cieszyć się naszym upragnionym domem w Hiszpanii.  

Materiał zewnętrzny

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm

Zobacz również

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej