Aby zyskać pewność, że oprogramowanie będzie w pełni funkcjonalne, musimy poddać je testom, jeszcze zanim trafi do finalnego użytkownika. Dziś w dużej mierze testy odbywają się przy pomocy napisanych wcześniej skryptów, co znacznie przyspiesza proces. Wciąż jednak w branży IT powszechnie stosuje się testy manualne. Na czym one polegają? Czym różnią się od automatycznych? W jakich sytuacjach korzysta się z testów manualnych?

Na czym polegają testy manualne?

Testy manualne (w odróżnieniu od automatycznych) są od początku do końca przeprowadzane przez człowieka. Pozwala to lepiej symulować aktywności przyszłego użytkownika oprogramowania, ale z oczywistych względów jest czasochłonne. Przy większych projektach testy manualne stanowią również bardziej kosztowne rozwiązanie. Dużą ich zaletą jest możliwość przygotowywania bardziej precyzyjnych raportów – zwłaszcza, jeśli chodzi o zagadnienia z obszaru user experience.

W jakich zadaniach najlepiej sprawdzają się testy manualne?

Testy manualne wykorzystuje się m.in. w przypadku testowania eksploatacyjnego, ponieważ konieczne jest wówczas korzystanie z doświadczenia, a także intuicji testera. W ten sposób odbywają się również testy prowadzone bez planu, czyli ad-hoc, które nie przebiegają w oparciu o ściśle określonych scenariusz. Wspomniane wcześniej testowanie użyteczności również nie może odbyć się bez testów manualnych. Dlatego pomimo pewnych niedoskonałości, będą one jeszcze długo stosowane w branży IT. 
Z kolei testowanie wydajnościowe, funkcjonalne zdecydowanie wygodniej, a zwykle również taniej przeprowadza się z pomocą testów automatycznych.

Dlaczego testy manualne warto przeprowadzać w ramach body leasing?

Nie każda firma z branży IT dysponuje zespołem testerów, który jest w stanie poradzić sobie z dowolnym projektem. Niekiedy zespołowi brakuje mocy przerobowych, aby przeprowadzić przedsięwzięcie zgodnie z harmonogramem, a czasu na zrekrutowanie nowych specjalistów jest zbyt mało. Wówczas tanim i sprawdzonym rozwiązaniem jest body leasing. Na polskim rynku usługę oferuje między innymi firma Craftware.

Specjaliści z zewnątrz wnoszą świeże spojrzenie do projektu, co stanowi wartość dodaną. Więcej na temat zalet tego rozwiązania można przeczytać pod adresem: https://craftware.pl/dla-it/rozwiazania-dla-it/body-leasing/testy-manualne/.


Materiał zewnętrzny

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm

Zobacz również

Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Kontrola dostępu – skuteczne rozwiązanie dla firm
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej
Budowa i zastosowanie suwnicy pomostowej