Reklamy
Nieruchomości

Bogata oferta mieszkań do wynajęcia

Chociaż wydawać by się mogło, że jedynym ograniczeniem przy poszukiwaniu mieszkania do wynajęcia jest budżet, to często dużym problemem jest znalezienie lokalu w wymarzonej lokalizacji.

Nikt nie ma wątpliwości, że w przypadku nieruchomości najważniejsza jest lokalizacja. Choć budżet jakim dysponujemy decydując się na zakup lub wynajem mieszkania ma kluczowe znacznie, to jednak często punktem wyjścia do poszukiwań jest określenie pożądanej lokalizacji.

W każdym mieście są miejsca, które cieszą się mniejszym bądź większym zainteresowaniem deweloperów czy inwestorów kupujących mieszkania do wynajęcia. Analitycy z Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson, w oparciu o portal otoDom.pl postanowili sprawdzić, w jakich lokalizacjach oferta mieszkań do wynajęcia jest największa.

Warszawa

Prawie 30% wszystkich mieszkań oferowanych do wynajęcia w Warszawie zlokalizowanych jest w Śródmieściu. Średni czynsz najmu w tej lokalizacji to około 4 200 zł/m-c. Duża oferta w tej części Warszawy spowodowana jest głównie prestiżem lokalizacji (ścisłe centrum miasta), dostępnością różnego rodzaju usług, czy bliskością centrów biurowych.

Osoby, które chcą intensywnie korzystać z uroków życia w mieście, ale nie stać ich na lokal w Śródmieściu, mogą rozważyć Mokotów czy Wolę. Oferta mieszkań do wynajęcia tych dzielnicach również jest bogata. Na Mokotowie oferowane jest co czwarte mieszkanie wśród wszystkich w stolicy, a na Woli co dziesiąte. W dzielnicach tych również zlokalizowane są centra biurowe, a za sprawą metra, licznych linii tramwajowych i autobusowychkomunikacja miejsca funkcjonuje bez zarzutu. Średnie miesięczne czynsze są w tych dzielnicach znacznie niższe w porównaniu ze Śródmieściem: Mokotów – około 3 900 zł/m-c, Wola – około 3 232 zł/m-c.

Kraków

Na krakowskim rynku najmu, najwięcej mieszkań oferowanych jest w Krowodrzy (25% wśród wszystkich w mieście). Ta położona blisko centrum dzielnica od lat cieszy się opinią najlepszej do mieszkania w Krakowie. Duża oferta na rynku najmu wynika także z lokalizacji na jej terenie wyższych uczelni, dzięki czemu studenci stanowią liczną grupę potencjalnych najemców. Średni miesięczny czynsz najmu na Krowodrzy to 1 850 zł. Stosunkowo duża oferta mieszkań do wynajęcia dostępna jest także na Starym Mieście i Podgórzu.

Wrocław

Co trzecie mieszkanie do wynajęcia we Wrocławiu znajduje się na Krzykach. Średni miesięczny czynsz w tej lokalizacji to 2 100 zł. Ten położony na południu miasta obszar jest znany i lubiany wśród rdzennych mieszkańców, jak również wśród osób przybyłych w celach edukacyjnych i zawodowych. Dobra dostępnośćkomunikacyjna zachęca do wynajmu lokali w tej okolicy, stąd też nie dziwi bogata oferta lokali.

Poznań

W stolicy Wielkopolski najwięcej mieszkań do wynajęcia oferowanych jest na Starym Mieście (blisko 40%). Stare Miasto to najszybciej rozwijająca się dzielnica Poznania. Znajdują się tu zarówno luksusowe apartamenty (południowa część dzielnicy), jak również typowe mieszkania w standardzie popularnym (północny fragment). Średni miesięczny czynsz najmu to około 1 600 zł.

Łódź

W Łodzi najwięcej mieszkań do wynajęcia znajduje się w Śródmieściu. Najbardziej reprezentatywnym fragmentem dzielnicy jest ulica Piotrkowska i jej okolice. Obecnie w rejonie Śródmieścia realizowane są liczne inwestycje infrastrukturalne, które mają poprawić komunikację i prestiż dzielnicy. Średni miesięczny czynsz w tej lokalizacji to około 1 800 zł. Warto wspomnieć o zróżnicowanym standardzie mieszkań na wynajem w Śródmieściu. W ofercie są zarówno lokale o niskim standardzie w starych kamienicach, jak również nowoczesne i bardzo ładnie urządzone mieszkania w nowym budownictwie.
Agata Polińska z serwisu otoDom.pl podkreśla, że duża oferta mieszkań do wynajęcia w pewnych lokalizacjach jest powiązana z działalnością deweloperską. Te części miast, w których oferta rynku najmu jest bogata, charakteryzują się zwykle także dużą ofertą mieszkań na rynku pierwotnym. Wynika to z szeroko rozumianej atrakcyjności lokalizacji (dostępność komunikacyjna, miejsca pracy, tereny zielone, sklepy, szkoły, itp.). Takie miejsca przyciągają nie tylko nabywców, ale też najemców. Dlatego też osoby planujące zakup mieszkania w celach inwestycyjnych wybierają lubiane i popularne lokalizacje, co przekłada się z kolei na bogatą ofertę mieszkań do wynajęcia.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklamy