Reklamy
Nieruchomości

Budownictwo ekologiczne a koszty

Biurowiec przyjazny środowisku to obecnie wymóg prawny, sposób na efektywne pozycjonowanie projektu, ale także możliwość realnychoszczędności.  

W obliczu nasilającej się konkurencji na rynku powierzchni biurowych deweloperzy poszukują nowatorskich rozwiązań, które z jednej stronywpłyną na efektywność powierzchni biurowych i budowę przewag konkurencyjnych biurowca, a z drugiej pozwolą spełnić coraz bardziej rygorystyczne normy prawne odnośnie efektywności energetycznej (z dniem 1 października 2016 r. wejdą w życie przepisy nowej ustawy z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej). W Polsce nadal mało popularne jest stosowanie w biurowcach odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii, a to właśnie one są jednym z rozwiązań, które mogą poprawić rynkową pozycję budynku.

To że budynek pozycjonowany jest jako projekt przyjazny użytkownikom nie znaczy, że jest budynkiem ekologicznym i odwrotnie: budynki ekologiczne nie zawsze są projektami najbardziej efektywnymi z punktu widzenia użytkownika. Kluczowa jest równowaga pomiędzy potrzebami użytkowników, a specyfikacją techniczną budynku. Dlatego tak ważna jest szczegółowa analiza nieruchomości już na etapie tworzenia projektu. W tym momencie cyklu życia nieruchomości wprowadzenie zmian jest dużo prostsze i tańsze niż na późniejszych etapach, kiedy to zmiany wymagają ingerencji w powstałe już struktury.

Aby przygotować atrakcyjny z punktu widzenia właściciela budynek, który znajdzie interesujące grono najemców, należy wziąć pod uwagę całe spektrum czynników, jednak przy obecnych warunkach prawnych i społecznych coraz szybciej rośnie znaczenie wykorzystania w budynku nowoczesnych technologii, dzięki którym najemcy mają komfortowe warunki pracy przy jednocześnie niskim zużyciu energii. Na rynku już widać, jak nowoczesne technologie stają się wyróżnikiem dla topowych budynków biurowych – mówi Tomasz Augustyniak, Dyrektor Zarządzający w firmie Go4Energy wyspecjalizowanej w badaniach i analizach zużycia energii w budynkach oraz w opracowywaniu optymalnych rozwiązań w tym zakresie.

Na rynku obecnie dostępne są liczne technologie, które umożliwiają wykorzystanie odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii. Są to na przykład panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, czy gruntowe wymienniki ciepła,. Kluczem dla powodzenia przedsięwzięcia jest właściwe planowanie: aby zastosowane technologie dobrze wpisywały się w model finansowy całego projektu i gwarantowały budowę przewag konkurencyjnych budynku, a nie stanowiły jedynie wysoki koszt dla właściciela i najemców. Dlatego jedynie dokładna analiza techniczno-ekonomiczna, może potwierdzić celowość zastosowania danych rozwiązań – mówi Magdalena Sadowska z Go4Energy.

Stosowanie odnawialnych oraz niskoemisyjnych źródeł energii daje przede wszystkim korzyści dla środowiska, co jest bardzo ważne w kontekście na przykład często występujących ostatnimi czasy znacznym zanieczyszczeniom powietrza w polskich miastach. Tutaj warto podkreślić, że według badań budynki są odpowiedzialne za 38% emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz za 73% całościowej konsumpcji energii elektrycznej. Zastosowanie nowoczesnych technologii jest więc jednym z elementów polepszających nie tylko komfort użytkowników powierzchni, ale mogących także bezpośrednio wpływać na polepszenie zdrowia nas wszystkich, mieszkańców polskich miast – mówi Tomasz Augustyniak.

Go4Energy

Reklamy