Reklamy
Nieruchomości

Chcesz tanio wynająć mieszkanie? Wybierz te dzielnice.

Do pełni sezonu wynajmu wprawdzie daleko, ale niektórzy już teraz potrzebują znaleźć swoje lokum na kolejne miesiące. Kryteria wyboru najczęściej są dwa, a mianowicie cena oraz lokalizacja. Tylko w których częściach miasta szukać aby znaleźć mieszkanie i nie przepłacić? O tym poniżej.

Dostępna w serwisie otoDom.pl oferta mieszkań na wynajem jest niemała, szczególnie
w przypadku największych rynków w kraju. W czterech z analizowanych, dostępne są mieszkania niemalże w każdej z dzielnic, choć wyjątek stanowią peryferyjne obszary Warszawy, gdzie oferowane są jedynie pojedyncze lokale mieszkalne. Zaskoczeniem nie jest fakt, że to właśnie w stolicy potencjalni najemcy mają największy wybór, choć wiąże się to także z najwyższą ceną, jaką muszą wnosić co miesiąc. Na kolejnym miejscu pod względem oferty znajduje się Kraków, a za nim, z o połowę mniejszą liczbą dostępnych mieszkań na wynajem, jest Poznań. Oferta mieszkań na wynajem we Wrocławiu jest mniejsza od tej ze stolicy Wielkopolski.

Jeśli chodzi o ceny w poszczególnych dzielnicach w podziale według liczby pokoi,
w żadnym z analizowanych miast nie było przypadku, gdy jedna dzielnica byłą najtańszą w każdym z typów mieszkań. Warto jednak zauważyć, że na wszystkich badanych rynkach obszar, w którym oferowano najtańszelokale dwupokojowe, był jednocześnie obszarem gdzie najemcy mogą znaleźć najtańsze „trójki”. Były to kolejno Białołęka w Warszawie, Nowa Huta w Krakowie, Jeżyce w Poznaniu i Psie Pole we Wrocławiu.

Szukając najtańszych kawalerek w stolicy należy sprawdzić ofertę mieszkaniową na Targówku. Choć jest ona niewielka, średnio należy zapłacić tu 1 336 zł/m-c. Nieznacznie mniejszym poziomem cen odznacza się oferta najmniejszych mieszkań w dzielnicy Podgórze w Krakowie, gdzie jednomiesięczny czynsz wynosi ok. 1 309 zł. Z kolei we Wrocławiu najtaniej wynajmiemy tak małe mieszkanie w dzielnicy Fabryczna (1 223 zł/m-c), a w Poznaniu w dzielnicy Grunwald (1 016 zł/m-c).

Chcąc wynająć mieszkanie dwupokojowe w Warszawie najmniej należy zapłacić na Białołęce (1 831 zł/m-c.), a w Krakowie w Nowej Hucie (1 605 zł/m-c). Z kolei najtańszych „dwójek” we Wrocławiu warto szukać na Psim Polu (1 683 zł/m-c). Poznań na tle pozostałych miast wyróżnia się niższym poziomem cen – za miesiąc wynajmu mieszkania dwupokojowego najmniej najemcy zapłacą na Jeżycach i będzie ich to kosztowało ok. 1 400 zł.

Jak wspominaliśmy zestawienie najtańszych dzielnic według oferty lokali trzypokojowych przyjmuje identyczny kształt jak w przypadku dwupokojowych. Tym samym szukając takich mieszkań należy się zwrócić w kierunku Białołęki (2 417 zł/m-c), Nowej Huty (1 937 zł/m-c), Psiego Pola (1 990 zł/m-c) oraz Jeżyc (1 828 zł/m-c).

Największe i zarazem najtańsze mieszkania zlokalizowane są w Warszawie w dzielnicy Ursus, gdzie najemcy muszą liczyć się z ceną ok. 3 000 zł/m-c. W Krakowie poszukujący znajdą je w Podgórzu (2 907 zł/m-c), a we Wrocławiu w Fabrycznej (2 783 zł/m-c). Natomiast w stolicy Wielkopolski lokale czteropokojowe w atrakcyjnych cenach można znaleźć na Wildzie (2 238 zł/m-c).

Jarek Skoczeń

Reklamy