Reklamy
Nieruchomości

Kawalerka kawalerce nierówna – czyli o bardzo różnych metrażach mieszkań

Oferta na rynku mieszkaniowym, zarówno pierwotnym jak i wtórnym, jest bardzo duża. Dostępne są mieszkania o różnym metrażu, liczbie pokoi czy standardzie, w starszym czy nowszym budownictwie. Głównym kryterium wyboru, oprócz ceny i lokalizacji, jest właśnie liczba pokoi.

Wydawać by się mogło, że liczba pokoi powinna z grubsza określać wielkość mieszkania, jednak w praktyce okazuje się, że poszczególne typy mieszkań mają bardzo zróżnicowaną powierzchnię.

Zróżnicowany metraż poszczególnych typów mieszkań nikogo nie dziwi. Jedni chcą mieszkać w przytulnej kawalerce o powierzchni 25 mkw., inni na takiej powierzchni nabawiliby się klaustrofobii i potrzebują minimum 40 mkw. Podobnie jest z większymi mieszkaniami – są osoby, które poszukują mieszkania trzypokojowego o metrażu około 50 mkw., są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie takiego lokalu o powierzchni mniejszej niż 70 mkw. Każdy na szczęście znajdzie coś dla siebie.

Są jednak takie lokale, które znacząco odstają od nieformalnie przyjętych schematów typu: mieszkanie dwupokojowe to mieszkanie o powierzchni 35-55 mkw. Oczywiście, mieszkania „typowe” stanowią większość i wśród takich jest największy wybór. Jednak nie sposób przeoczyć lokali, które ze względu na swój metraż intuicyjnie powinny być sklasyfikowane w innej kategorii pokojowej.

Mieszkania o nietypowym metrażu można znaleźć praktycznie w każdym mieście. W poniższej tabeli zestawiono powierzchnie poszczególnych typów mieszkań ofertowanych na sprzedaż zamieszczonych w serwisie Otodom.pl. Wartości te mogą być dla niektórych szokujące.

Powierzchnie mieszkań 1-, 2- i 3-pokojowych w największych miastach w Polsce

MIASTO

1-pokojowe

2-pokojowe

3-pokojowe

WARSZAWA

14,5 – 102,8

27,3 – 144,9

43,0 – 172,0

WROCŁAW

20,0 – 98,0

25,4 – 93,1

36,5 – 148,0

KRAKÓW

18,7 – 77,0

26,9 – 94

42,6 – 172,9

ŁÓDŹ

17,0 – 67,0

28,2 – 104,5

44,0 – 133,6

POZNAŃ

17,0 – 73,5

30,0 – 100,0

44,41 – 130,0

GDAŃSK

25,0 – 46,5

34,6 – 158,4

38,6 – 170,0

KATOWICE

24,0 – 42,9

31,0 – 89,0

42,9 – 118,5

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz, na podstawie ofert zamieszczonych w serwisieOtodom.pl

Powierzchnia najmniejszej kawalerki to niespełna 15 mkw. Warto wspomnieć, że te kilkunastometrowe lokale to w pełni funkcjonalne mieszkania z wyposażoną kuchnią i łazienką. Organizacja takiej przestrzeni to duże wyzwanie. Nie każdy też umiałby funkcjonować w takim mikromieszkaniu. Największe kawalerki mają nawet ponad 100 mkw. Najczęściej są to powierzchnie otwarte do samodzielnej aranżacji tzw. open space lub strychy do adaptacji. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl zaleca ostrożność przy kupnie właśnie takiego strychu. Chociaż cena wydaje się być zazwyczaj atrakcyjna, to takie lokale często mają nieuregulowany stan prawny. Dlatego przed zakupem takiej nieruchomości warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Dwu- i trzypokojowe mieszkania nie budzą już takich kontrowersji, chociaż wydzielenie kolejnego pomieszczenia z tak małego lokalu wydaje się być niemal niemożliwe. Pokoje w tych najmniejszych mieszkaniach w danymtypie są najczęściej bardzo małe – niektóre mają zaledwie 5-6 mkw. Przeglądając oferty takich mieszkań, można jednak zauważyć, że nawet na tak małej powierzchni można urządzić ładny, przytulny i funkcjonalny pokój.

Według Agaty Polińskiej na mieszkania o większej liczbie pokoi najczęściej decydują się rodziny z dziećmi. Dla nich szczególnie ważna jest możliwość posiadania nawet najmniejszych, odrębnych pokoi. Najmniejsze kawalerki to często mieszkania „na start”, na które decydują się młode osoby, marzące o „byciu na swoim”. Po drugiej stronie są przestronne apartamenty czy lokale typu open space. Zakup i aranżacja takiego mieszkania to już niemały wydatek, na który mogą sobie pozwolić nieliczni.

Fakt, że metraże poszczególnych mieszkań są bardzo różne sprawia, że każdy nabywca może znaleźć lokal, który będzie spełniał jego potrzeby.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklamy