Nieruchomości

Pięć warunków, które musi spełniać mieszkanie pod miastem

Na wartość mieszkania wpływa nie tylko standard samego lokalu, ale także najbliższa okolica. Wyznacznik atrakcyjnej nieruchomości – znakomita lokalizacja – nie musi jednak dotyczyć tylko wybranych dzielnic dużych miast, ale także sąsiadujących z nimi mniejszych miejscowości. Muszą one jednak spełniać kilka warunków.

Location, location, location – te trzy słowa jednocześnie jak mantrę powtarzają angielscy pośrednicy nieruchomości. Trudno się temu dziwić, w końcu autorstwo tego stwierdzenia przypisuje się Haroldowi Samuelowi, założycielowi firmy Land Securities, która jest potentatem na brytyjskim rynku nieruchomości.

Pod pojęciem „dobra lokalizacja” mieścić się jednak może wiele. Dla jednych oznaczać to będzie życie w centrum miasta, w sąsiedztwie wielu usług, sklepów i punktów gastronomicznych, dla innych – mieszkanie w cichej, spokojnej i zielonej okolicy. – Niezależnie jednak od tego, co jest nam bliższe, nasz dom powinien być przede wszystkim dobrze skomunikowany z miejscami, do których docieramy najczęściej: pracą, szkołą, mieszkaniem rodziny czy znajomych – uważa Piotr Nowak, prezes firmy deweloperskiej Topnorma, która zakończyła właśnie budowę Apartamentów Józefów, inwestycję  w podwarszawskim Józefowie.

Pięć głównych wyznaczników dobrej podmiejskiej lokalizacji

1. Bardzo dobra komunikacja z centrum miasta, także dla niezmotoryzowanych
2. Bardzo dobra komunikacja z miejscami, w których pojawiamy się regularnie, np. z zakładem pracy czy szkołą
3. Rozbudowana infrastruktura miejska
4. Bogata lokalna oferta edukacyjna i rekreacyjno-sportowa
5. Bliskość atrakcyjnych terenów zielonych

Źródło: Newsroom Topnorma

Wybór dewelopera nie był przypadkowy – Józefów jest bowiem przykładem dobrze zarządzanego i doinwestowanego miasta: w sierpniu 2015 r. znalazł się na 18. miejscu w kraju, a na 4. na Mazowszu, wrankingu najbardziej efektywnie zarządzanych gmin tygodnika „Wprost”. Mieszkańcy Józefowa korzystają na tym podwójnie. Po pierwsze, mają do dyspozycji bogatą infrastrukturę, zapewniającą im wygodną komunikację i wysoki komfort życia. To z kolei sprawia, że Józefów od lat jest cenioną i pożądaną lokalizacją, dzięki czemu nieruchomości w tej okolicy trzymają mocno cenę i są postrzegane jako dobra, długoterminowa inwestycja. Co więcej, to inwestycja, na którą stać także osoby z mniej zasobnym portfelem – ceny nieruchomości w Józefowie, ze względu na dopasowanie do lokalnego rynku, są sporo niższe niż w przypadku podobnych jakościowo inwestycji w centrum miasta.

Średnie ceny nowych mieszkań w Józefowie

Źródło: Newsroom Topnorma

Z przeprowadzanej systematycznie przez Topnormę analizy lokalnego rynku wynika, że średnia cena nowych mieszkań w Józefowie wynosi obecnie prawie 6950 zł za m kw. (stan na koniec sierpnia 2016 r.). W porównaniu z dużo wyższymi, nawet o kilka tysięcy złotych za metr, cenami w stolicy, to atrakcyjna oferta. I zapewne jeden z powodów szybkiej sprzedaży Apartamentów Józefów, które w przeciągu półtora roku znalazły nabywców w ponad 90% – obecnie w ofercie znajduje się już tylko kilka ostatnich lokali. Niestety, podaż na rynku pierwotnym w Józefowie jest niewielka. Wynika to głównie z małej dostępności działek pod zabudowę wielorodzinną.

Kolejnym warunkiem, który z pewnością musi spełniać dobra lokalizacja podmiejska, jest także bardzo dobry dojazd do centrum miasta, zarówno dla tych, którzy podróżują autem, jak i dla niezmotoryzowanych. Optymalnym rozwiązaniem jest dojazd kolejką, która umożliwia dotarcie np. do pracy bez korków i założonym czasie.

Na mieszkanie z dala od zgiełku dużego miasta często decydują się rodziny z dziećmi. Dlatego ważnym aspektem dobrej lokalizacji ościennych miejscowości jest bogate zaplecze edukacyjne i rekreacyjno-sportowe. Dzięki temu wszystkie potrzeby związane z edukacją przedszkolną czy szkolną oraz zagospodarowaniem czasu wolnego po zajęciach lekcyjnych mogą być zaspokojone na miejscu, bez konieczności czasochłonnego dowożenia dzieci do placówek w mieście. Podobnie jest z terenami zielonymi – jeśli wyprowadzamy się za miasto, chcemy mieć częstszy kontakt z naturą i wypoczynkiem na świeżym powietrzu, dlatego włodarze podmiejskich miejscowości powinni zadbać o to, by były one dostępne i atrakcyjne dla mieszkańców.

Agata Szymborska-Sutton, Topnorma

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com