Reklamy
Gospodarka Nieruchomości

Płyty wibroizolacyjne: czym są i gdzie można je zastosować?

Drgania mechaniczne, które przenoszą się między elementami, mogą być odczuwane przez ludzi jako wibracje lub hałas. Oba te doznania mogą wywoływać dyskomfort, a przede wszystkim – być szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego zabezpieczenie przed nimi jest niezwykle ważne – zwłaszcza w przestrzeniach, w których korzysta się z zaawansowanych maszyn i urządzeń. W branży budowlanej oraz przemysłowej do tłumienia drgań wykorzystuje się przede wszystkim płyty wibroizolacyjne.

Płyty wibroizolacyjne są akustycznymi izolacjami technicznymi. Ich zadaniem jest pochłanianie oraz izolacja dźwięków i wibracji, a co za tym idzie – zwiększanie bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Jak wykorzystuje się je w praktyce? Bardzo często sięga się po nie np.:

  • jako techniczne wyposażenie budynków – drgania mogą się pojawić zwłaszcza w budynkach tworzonych zgodnie z nowoczesnymi zasadami architektonicznymi. Lekkie, betonowo-stalowe konstrukcje ze szklanymi fasadami są na nie narażone najbardziej. Jednak odpowiednio zastosowana już na etapie budowania technologia wibroizolacyjna pozwala zredukować wibracje i hałas do absolutnego minimum
  • w branży przemysłowej – płyty wibroizolacyjne pozwalają zredukować drgania, które powstają w wyniku działania ciężkich maszyn i urządzeń przemysłowych.

Płyty wibroizolacyjne: w trosce o bezpieczeństwo

Najważniejszym zadaniem, jakie realizują płyty wibroizolacyjne jest wytłumienie drgań: maszyn, urządzeń czy budynków. Warto jednak pamiętać o tym, że wibroizolacja działa w dwie strony. Oznacza to, że zastosowanie odpowiednio dobranych płyt pozwala nie tylko zwiększyć komfort mieszkańców budynku czy pracowników danego zakładu, ale także podnieść poziom bezpieczeństwa konstrukcji czy maszyny produkcyjnej. Właśnie dlatego płyty wibroizolacyjne wykorzystuje się często na przykład podczas renowacji starych budynków – po to, aby zabezpieczyć je przed powstaniem pęknięć i innych uszkodzeń. Sięgnięcie po tego typu technikę tłumienia wibracji w branży przemysłowej zaś może przedłużyć długość życia maszyny i obniżyć koszty jej instalacji.

W jaki sposób wybrać odpowiednie płyty wibroizolacyjne dla potrzeb swojej działalności? Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z ekspertami z zakresu techniki drgań. Na ich wsparcie można liczyć m.in. w firmie Wilhelm Herm. Müller, która zajmuje się dystrybucją wysokiej jakości płyt wibroizolacyjnych, a także amortyzatorów gumowo-metalowych. Konsultacja ze specjalistami pomoże dobrać właściwe rozwiązanie.

Reklamy