Reklamy
Nieruchomości

Proekologiczne ogrzewanie domu, czyli zalety zamontowania pompy ciepła w domu jednorodzinnym

Zmiany klimatyczne spowodowane nadmierną emisją dwutlenku węgla sprawiają, że coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii w domach jednorodzinnych. W 2016 roku udział OZE w ogólnym pozyskaniu energii pierwotnej w Polsce wyniósł 13,6% – wskazuje Główny Urząd Statystyczny. Technologie oparte na źródłach odnawialnych zapewniają nie tylko wydajne ogrzewanie czy podgrzewanie ciepłej wody, ale również pozyskiwanie prądu. Jakie przynoszą korzyści? A przede wszystkim – czy inwestowanie w OZE jest opłacalne?

Do najpopularniejszych odnawialnych źródeł zaliczamy energię grawitacyjną wody, wiatru, słoneczną, geotermalną oraz biopaliwa. Ich wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym deficytem – odnawiają się one w krótkim czasie. Korzystanie z OZE (Odnawialnych Źródeł Energii) to przede wszystkim redukcja gazów cieplarnianych, ale także tzw. współtowarzyszących zanieczyszczeń, takich jak pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu – czyli zanieczyszczeń, które bezpośrednio i pośrednio wpływają na zdrowie. 

Ogrzewanie domu za pomocą OZE – na co warto postawić?

Aby zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery, warto postawić na urządzenia działające w oparciu o odnawialne źródła energii. Przykładem może być pompa ciepła, która aż w 75% korzysta z OZE (wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w ziemi, powietrzu i wodzie). Pozostałą energię niezbędną do jej pracy pokrywa prąd elektryczny. Choć pompy ciepła nie opierają się w całości na odnawialnych źródłach energii, to według Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 18 kwietnia 2014 roku zalicza się je do kategorii Odnawialnych Źródeł Energii.

Jedno z nowoczesnych rozwiązań na rynku pomp stanowi obecnie powietrzna pompa ciepła GeniaAir Split z oferty marki Saunier Duval. Wykorzystuje ona energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu do ogrzewania i chłodzenia budynku, a także do produkcji ciepłej wody użytkowej. Dzięki zastosowaniu nowej technologii pracuje ona bardzo cicho i ekonomicznie. Doskonale sprawdzi się zarówno w niewielkich budynkach, jak i w dużych domach jednorodzinnych. Niska emisja dźwięku pozwala ponadto na montaż nawet w gęstej miejskiej zabudowie.

Krok w krok z ekologią – o korzyściach pomp ciepła

Inwestycja w pompę ciepła niesie za sobą szereg zalet, wśród których najważniejszą jest minimalizacja negatywnego wpływu na środowisko. Szacunki zawarte w analizach organizacji PORT PC wskazują, że do 2020 r. udział pomp ciepła montowanych przez inwestorów w nowych budynkach jednorodzinnych wzrośnie w Polsce o ponad 20%. Co zyskują ich użytkownicy?

  • Urządzenie bezobsługowe

Pompa ciepła to urządzenie, które nie wymaga obsługi przez człowieka – ładowania opału, czyszczenia pieca i jego rozpalania. Ponadto jest łatwa w konserwacji. 

 

  • Pompa ciepła nie stwarza niebezpieczeństwa wybuchu 

 

Pompa ciepła jest urządzeniem pozyskującym energię z naturalnych źródeł ciepła (m.in. z ziemi albo powietrza), a jej działanie nie grozi wybuchem czy ulatnianiem się czadu.

  • Niskie koszty eksploatacji  

Mimo że pompa ciepła do swej pracy potrzebuje zasilania energią elektryczną, to przy dobrze zaprojektowanej instalacji jej pobór jest niewielki. Dla przykładu – według portalu Kalkulator Budowlany w przypadku pompy powietrze-woda typu split moc cieplna może wynosić od 3,5 do 12kW (temperatura na zewnątrz to 7°C), a stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną wynosi 62%. Pompa ciepła tego typu z inwerterem pobierze więc 3 750 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Przy założeniach, że cena energii elektrycznej wynosi 0,6 zł/kWh, to roczny koszt ogrzewania pompą ciepła powietrze-woda typu split będzie wahał się na poziomie 2 250 zł.  

  • Wielofunkcyjność 

Pompy ciepła to urządzenia, które zimą mogą ogrzewać pomieszczenie, latem zaś je chłodzić. 

  • Oszczędność 

Montaż pompy ciepła w domu jednorodzinnym pozwala na oszczędność już na etapie budowy (brak konieczności budowania komina i kotłowni) oraz podczas eksploatacji – wydajność może być regulowana automatycznie w zależności od obciążenia grzewczego, a koszty bieżące pozostają na niskim poziomie. 

 

  • Cicha praca urządzenia

 

Pompy ciepła działają obecnie coraz ciszej np. pompa ciepła Genia Split od Saunier Duval pracuje na poziomie 49 dB(A) oraz 42 dB(A) w trybie cichym. Jest to hałas ledwo słyszalny podczas codziennego użytkowania.  

  • Stosunkowo szybki zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych 

Ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła jest obecnie najkorzystniejszym ekonomicznie sposobem ogrzewania budynków. Ponadto zwrot z inwestycji w pompę wynosi obecnie 5–7 lat, w zależności od rodzaju pompy.  

  • Długa żywotność pompy ciepła 

Żywotność pompy ciepła to szacunkowo ok. 20-25 lat pracy, istnieje jednak możliwość jej wydłużenia. Aby to zrobić należy odpowiednio użytkować urządzenie czy dbać o regularne przeglądy serwisowe. Znaczenie ma również sprężarka, która stanowi centrum całego układu. Konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie całego układu w taki sposób, żeby zapewnić sprężarce długie okresy pracy bez częstego włączania i wyłączania. Efekt ten można uzyskać poprzez zastosowanie zasobnika buforowego zwiększającego bezwładność cieplną instalacji.

Niezawodne, przyjazne środowisku oraz wydajne pompy ciepła zyskują znaczne grono zwolenników. Wybór tego rozwiązania nie tylko jest zgodny z życiem w nurcie „zielonej rewolucji”, ale także sprzyja zwiększeniu oszczędności finansowych. Więcej informacji o pompach ciepła znajdziesz na stronie www.saunierduval.pl.

 

Reklamy