Reklamy
Nieruchomości

Ratunek w upalne dni

Lato to prawdopodobnie ulubiona pora roku większości osób. Długie dni, ciepłe wieczory, piękna pogoda, poprawiają samopoczucie każdemu. To właśnie latem najchętniej odwiedzamy nowe miejsca, spędzamy czas na świeżym powietrzu, bierzemy urlopy, aby w upalne dni relaksować się nad wodą. Niestety nie zawsze można uciec za miasto.

Wysokie temperatury są szczególnie odczuwalne w dużych miastach. Intensywna wysoka zabudowa, ruchliwe ulice, mało terenów zielonych, potęgują wrażenie upału. Tereny miejskie nagrzewają się dużo szybciej, dłużej też „oddają ciepło”, przez co temperatura powietrza jest bardzo wysoka nawet nocą. Kilkudniowe upały potrafią dać się we znaki wszystkim. Funkcjonowanie w dużym mieście, gdy temperatura osiąga tropikalne wartości jest dość trudne.

W najlepszej sytuacji są pracownicy dużych biurowców, w których praktycznie zawsze jest klimatyzacja. Dzięki temu temperatura w środku jest o kilka stopni niższa, co stwarza dogodne warunki do efektywnej pracy. Niestety, wyjście z biurowca o 17:00, kiedy temperatura nawet w cieniu przekracza skalę na termometrze jest dużym szokiem. Po powrocie do domu niekończenie jest lepiej. Najgorzej mają Ci, którzy mieszkają na ostatnich kondygnacjach, zwłaszcza w starych blokach.

Uciążliwe temperatury coraz częściej skłaniają do instalacji klimatyzacji również w lokalach mieszkalnych. Dzięki temu w mieszkaniu nie jest już tak gorąco i mniej odczuwa się upalną pogodę. Koszt montażu, a później używania klimatyzacji jest jednak dość wysoki, przez co nadal nie jest to tak często praktykowane rozwiązanie, jak w innych krajach.

Oferty mieszkań i domów, w których jest zainstalowana klimatyzacja, stanowią niewielki odsetek wśród wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na portalu Otodom.pl. Osoby poszukujące lokalu z klimatyzacją najszybciej znajdą go w Warszawie oraz w Krakowie. Najmniejszy udział wśród wszystkich ogłoszeń mają takie lokale w Łodzi – zarówno jeśli chodzi o sprzedaż, jak i wynajem. Stosunkowo niewiele takich nieruchomości jest na rynku poznańskim.

W ofertach sprzedaży, łatwiej znaleźć dom niż mieszkanie z klimatyzacją. We wszystkich miastach pozaPoznaniem, domy z klimatyzacją mają większy udział niż mieszkania. Według Agaty Polińskiej z serwisuOtodom.pl, instalacja klimatyzacji w mieszkaniu jest trudniejsza niż w domu, stąd też w domach jednorodzinnych rozwiązanie to jest popularniejsze. Chociaż technologia jest coraz lepsza i umożliwia instalację klimatyzacji nawet w starych blokach, to jednak wiąże się to z większymi utrudnieniami, jak np. konieczność zgody wspólnoty czy niewielkim remontem mieszkania. Dodatkowo, wiele osób budujących dom od początku myśli o klimatyzacji i często dostosowuje projekt budynku specjalnie pod instalację dodatkowego urządzenia.


Odsetek mieszkań i domów z klimatyzacją wśród wszystkich ofert w wybranych polskich miastach

Miasto

SPRZEDAŻ

WYNAJEM

Mieszkania

Domy

Mieszkania

Domy

Warszawa

4%

6%

10%

11%

Kraków

4%

6%

10%

9%

Wrocław

2%

5%

13%

5%

Łódź

1%

3%

2%

2%

Poznań

4%

4%

3%

9%

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz, na podstawie ofert zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Klimatyzacja jest dużym komfortem w upalne dni. Agata Polińska podkreśla, że na rynku najmu lokal z klimatyzacją z pewnością szybciej znajdzie najemcę, szczególnie jeśli znajduje się w dobrej i atrakcyjnej lokalizacji, jak np. centrum miasta. Część osób jest w stanie zapłacić więcej, żeby w upalne dni móc cieszyć się chłodnym powietrzem.

Mając klimatyzację w lokalu, czy to własnym czy wynajmowanym, warto zawsze zwrócić szczególną uwagę na stan urządzenia, tak aby długo i efektywnie spełniało swoje zadanie.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Reklamy