Reklamy
Nieruchomości

Rzeszów – tygrys wśród polskich miast

Tereny wschodniej Polski często potocznie określane są mianem „Polski B”, ze względu na niższy poziom rozwoju gospodarczego i społecznego, niższe dochody ludności, słabo rozwiniętą sieć komunikacyjną czy przemysł. Warto jednak zwrócić uwagę na jedno miasto na wschodzie, położone na Podkarpaciu – Rzeszów, który jest swoistą „zieloną wyspą” na mapie „Polski B”.

Rzeszów jest centralnym miastem aglomeracji rzeszowskiej, w której rozwija się głównie przemysł wysokich technologii, lotniczy, farmaceutyczny, a także przemysł spożywczy, odzieżowy, budowlany i meblarski. Jednak to rozwój branży lotniczej i IT przyniósł miastu największą sławę. W ciągu ostatnich lat Rzeszów stał się rosnącym w siłę ośrodkiem nowoczesnych technologii.

Dynamiczny rozwój gospodarczy, napływ nowych firm oraz optymistyczne widoki na przyszłość sprawiają, że miasto, jako jedno z niewielu nie będzie narażone na odpływ ludności. Dodatkowo liczba ludności w mieście może wzrosnąć i to nie tylko przez przyłączanie do miasta ościennych wiosek (jak to w dużym stopniu miało miejsce dotychczas). Rzeszów jest prężnym ośrodkiem akademickim, a liczba studentów przypadająca na jednego mieszkańca jest najwyższa w Europie. Część absolwentów widząc możliwość zatrudnienia w poznanym na studiach mieście będzie zainteresowania wynajmem bądź kupnem mieszkania.

Oferta rynku mieszkaniowego jest bogata. Nabywcy mają wybór wśród mieszkań o różnym standardzie i w różnych przedziałach cenowych. Największy udział w lokalnej ofercie mają mieszkania trzypokojowe (ponad 40% oferty), a następnie dwupokojowe (około 36%). Najmniej jest mieszkań pięciopokojowych.

Ceny za 1 mkw. uzależnione są w dużym stopniu od standardu. Najwyższe ceny oczywiście osiągają mieszkania w wysokim standardzie w dobrej lokalizacji. Ceny jednostkowe najdroższych mieszkań przekraczają poziom nawet 9 tys. zł dla kawalerek i 8,5 tys. zł dla lokali dwupokojowych. Jednak najwięcej mieszkań oferowanych jestw cenie z przedziału 4-5 tys. zł/mkw. Jedynie średnia cena za 1 mkw. kawalerek przekroczyła próg 5 tys. zł/mkw. Na drugim miejscu uplasowały się mieszkania dwupokojowe i czteropokojowe –  4,8 tys. zł/mkw.


Powierzchnie oraz ceny mieszkań dostępnych na rynku mieszkaniowym w Rzeszowie

 

liczba pokoi

zakres powierzchniowy

zakres cenowy (cena za 1 mkw.)

średnia cena za 1 mkw.

1-pokojowe

19 – 52 mkw.

3 800 – 9 412 zł

5 323 zł

2-pokojowe

30 – 73 mkw.

4 049 – 8 556 zł

4 800 zł

3-pokojowe

41 – 110 mkw.

3 115 – 8 039 zł

4 600 zł

4-pokojowe

59 – 135 mkw.

2 493 – 6 734 zł

4 412 zł

5-pokojowe i większe

70 – 135 mkw.

2 988 – 5 790 zł

4 800 zł

Źródło: opracowanie Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson, na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl

W porównaniu z ofertą mieszkań na sprzedaż, oferta mieszkań na wynajem jest dość uboga. Ponad połowę ofertstanowią lokale dwupokojowe. Najmniej jest mieszkań o dużych metrażach. Najtańsze mieszkania na lokalnym rynku można wynająć już za około 800 zł/m-c (plus czynsz i media), np. kawalerka o powierzchni około 25 mkw. w średnim standardzie. Stawka najmu w dużej mierze uzależniona jest od metrażu, ale przede wszystkim od lokalizacji i standardu lokalu.


Średnie miesięczne stawki wynajmu mieszkań w Rzeszowie

 

liczba pokoi

średnia miesięcznastawka czynszu

1-pokojowe

1 000 zł

2-pokojowe

1 450 zł

3-pokojowe

1 700 zł

4-pokojowe

1 900 zł

5-pokojowe i większe

2 700 zł

Źródło: opracowanie Działu Badań i Analiz Grupy Emmerson, na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie otoDom.pl

Nie ma wątpliwości, że Rzeszów będzie dalej się rozwijał. Miasto staje się coraz prężniejszym ośrodkiem akademickim, przemysłowym i badawczym. Według Agaty Polińskiej z serwisu otoDom.pl rozwój miasta wywrze pozytywny wpływ na lokalny rynek nieruchomości. Nowe firmy będą potrzebowały lokali do prowadzenia swojej działalności, tym samym rozwinie się rynek nieruchomości komercyjnych. Nowe miejsca pracy przyciągną nową ludność, co z kolei będzie bodźcem do zintensyfikowania działalności deweloperskiej, a także zachętą dla inwestorów skłonnych zainwestować środki w mieszkania pod wynajem.

Aleksandra Kubicka, serwis otoDom.pl
Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

 

Reklamy