Nieruchomości

Sposoby na szybszą sprzedaż. Jak przygotować mieszkanie do transakcji?

Sprzedaż mieszkania wymaga podjęcia odpowiednich działań. Im lepiej przygotujemy się do transakcji, tym szybciej zostanie ona sfinalizowana z zadowalającym efektem. Ekspozycja oferty, ustalenie odpowiedniej ceny czy zadbanie o kwestie formalne – na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując mieszkanie do sprzedaży?

O sposobach na szybszą sprzedaż opowiada Agata Stradomska z RE/MAX Polska, części globalnej sieci biur nieruchomości RE/MAX.

Ekspozycja oferty

Przygotowując się do sprzedaży nieruchomości musimy wziąć pod uwagę czas, który jest potrzebny na otrzymanie najkorzystniejszej oferty zakupu. Oczywiście może zdarzyć się tak, że dobry nabywca pojawi się w kilka dni, ale bardziej prawdopodobne jest, że będzie to trwało kilka tygodni albo nawet miesięcy. Jeśli będziemy zbytnio zwlekać z podjęciem decyzji o sprzedaży, to działając pod presją czasu, najprawdopodobniej skusimy się na propozycję będącą poniżej ceny rynkowej.

Z drugiej strony nie wystawiajmy mieszkania na sprzedaż tylko po to, aby sondować rynek – z myślą o przyszłej sprzedaży. Niestety nieruchomość, która pojawia się na rynku zostanie zauważona przez osoby zainteresowane zakupem zarówno teraz, jak i w przyszłości. Jeśli jej ekspozycja na rynku będzie zbyt długa, oferta będzie tracić na atrakcyjności, a zyskiwać „złą sławę”. Osoby, które obserwują, że dane mieszkanie jest od wielu miesięcy wystawione na sprzedaż mogą uznać, że coś może być z nim nie tak – na przykład, że jest jakiś problem prawny, formalny lub techniczny. Wtedy nie zainteresują się nim, nawet jeśli będzie spełniało ich kryteria.

Właściwa cena ofertowa

Nasze lokum będzie konkurowało z innymi podobnymi mieszkaniami wystawionymi na sprzedaż w okolicy. Wydaje się, że najprościej znaleźć ofertę podobną do naszej i na tej bazie skalkulować cenę. Niestety w takiej metodzie może kryć się pułapka. Tamto mieszkanie jest wciąż niesprzedane, czyli może to oznaczać, że jego wartość została oszacowana błędnie. Najlepiej jest opierać się na faktycznych cenach sprzedaży mieszkań w pobliżu. Jeśli sąsiedzi lub znajomi nie będą mogli w tym pomóc, można skorzystać z porad fachowców albo zlecić wykonanie wyceny rzeczoznawcy.

Wystawienie nieruchomości na sprzedaż w zbyt wysokiej cenie odstraszy potencjalnych kupców, a nawet późniejsza jej redukcja nie zapewni pożądanego efektu. Natomiast czas sprzedaży nadmiernie się wydłuży, a zainteresowanie będzie spadać.

Stan prawny i kwestie formalne

Wystawiając ofertę na sprzedaż powinniśmy zadbać o to, aby wszystkie kwestie formalne były załatwione: czy nie mamy jakichś zaległości płatniczych (w spółdzielni, we wspólnocie, w podatkach), a także, czy jesteśmy w stanie zgromadzić w krótkim terminie wszystkie dokumenty konieczne do sporządzenia aktu notarialnego. Kiedy pojawi się właściwy kupiec, trudności z dokumentami mogą działać na naszą niekorzyść. Może on również nie chcieć czekać, aż pozałatwiamy wszystkie sprawy i zdecyduje się na zakup innej nieruchomości.

Stan techniczny i wygląd mieszkania

Jeśli nasze mieszkanie nie było od lat remontowane, nie jest to powód do zmartwienia. Jest wiele osób, które są zainteresowane zakupem tańszej nieruchomości i przeprowadzeniem w niej modernizacji według własnych upodobań. Jeśli jednak chcielibyśmy, aby nasze mieszkanie było traktowane w kategorii „do zamieszkania”, a tym samym mogło uzyskać wyższą cenę, musimy je doprowadzić do takiego stanu użytkowania. W tym celu należy dokonać wszystkich niezbędnych napraw (np. odpadających kontaktów, połamanych uchwytów), uzupełnić oświetlenie i przeprowadzić gruntowne sprzątanie (także umyć okna i wyprać wykładziny). Jeśli lubimy intensywne kolory, musimy mieć świadomość, że wiele osób nie podziela naszych preferencji. Lepiej więc przemalować ściany na biało lub na jasne, pastelowe kolory. Warto też zabrać z mieszkania nadmiar przedmiotów, dzięki czemu będzie wydawać się bardziej przestronne. Jeśli mieszkamy w lokalu, który jest wystawiony na sprzedaż, każdorazowo przed odwiedzinami oglądających, powinniśmy posprzątać i dobrze przewietrzyć.

Dobre zdjęcia i profesjonalny opis

Większość osób planujących zakup mieszkania przegląda oferty w internecie. Jeśli chcemy, aby zwrócili uwagę na naszą, powinniśmy przygotować prezentację wyróżniającą się na tle innych. Warto, aby zdjęcia wykonał profesjonalny fotograf. Dysponuje on zdecydowanie lepszym sprzętem niż aparat w telefonie i lepiej poradzi sobie z przedstawieniem małych pomieszczeń. W prezentacji warto też zamieścić plan mieszkania, a także przygotować ciekawy, a zarazem zawierający niezbędne informacje opis. Im większej liczbie osób spodoba się nasza oferta, tym większa szansa na szybszą i korzystniejszą sprzedaż.

Samodzielnie czy z agentem

Decydując się na samodzielną sprzedaż, wiele osób chce po prostu oszczędzić na zapłacie wynagrodzenia za usługę agenta. Jednak dobry agent nieruchomości może pomóc w negocjacjach i uzyskać lepszą cenę transakcji. Dodatkowo pomoże w przygotowaniu nieruchomości do sprzedaży, zaproponuje właściwą cenę, odpowiednio przygotuje ofertę i wypromuje ją na rynku, korzystając przy tym wszystkim z wielu kanałów marketingowych. Odciąży też w wielu sprawach związanych z prezentacjami nieruchomości potencjalnym nabywcom, organizacją transakcji, a także doradzi i podpowie na każdym etapie procesu sprzedaży. Dlatego warto rozważyć, czy mamy odpowiednie doświadczenie, wiedzę i czas, aby zająć się transakcją samemu. Jeśli nie, warto powierzyć proces sprzedaży specjaliście.

 

 

Źródło obrazka: [internet]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com