Reklamy
Nieruchomości

Co sprawia, iż deweloperzy sprzedają tak dużo mieszkań?

Dane dotyczące sprzedaży mieszkań deweloperskich na najbardziej aktywnych rynkach mieszkaniowych wskazują na rekordowe wyniki. Pomimo formułowanych już od pewnego czasu obaw i wskazywaniu nadchodzących zagrożeń dla tego sektora gospodarki bardzo dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym wciąż trwa w najlepsze. Co stoi za tak wysoką liczbą transakcji dotyczących mieszkań deweloperskich?

Potrzeby mieszkaniowe w dalszym ciągu są niezaspokojone, a do tego cały czas rosną nasze aspiracje, również te dotyczące jakości i standardu nieruchomości. Do tego dokładają się zakupy mieszkań w celach inwestycyjnych.

Wśród najważniejszych czynników przekładających się na bardzo dobrą sprzedaż deweloperów należy wskazać:

Bardzo dobre dane z rynku pracy, najlepsze od wielu lat i lepsze od prognozowanych
silny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (w czerwcu wzrost w ujęciu rocznym wyniósł 5,3%, najwięcej od 2012 r.),
wzrost zatrudnienia w ujęciu rocznym o 3,1% (dane z czerwca), dodatkowo liczba zatrudnionych jest najwyższa od momentu zbierania takich danych przez GUS (czyli od 2005 r.),
coraz niższa stopa bezrobocia – stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,6% w lipcu. Tak dobrego wyniku nie było od czerwca 1991 roku.

Do tego dochodzi sytuacja na rynku kredytowym. Rekordowo niskie stopy procentowe przekładają się na:

niskie raty,
mizerne oprocentowanie lokat bankowych – część osób zaczęła szukać alternatyw i wśród nich jedną z bardziej atrakcyjnych stał się rynek nieruchomości  – według NBP w I kw. br. niemal 3,6 mld zł wyniosły zakupy gotówkowe na 7 największych rynkach ( najwyższy wynik w historii).

Sprzedaż wspierają skutecznie programy pomocowe:

MdM – w I półroczu praktycznie co czwarte mieszkanie na rynku pierwotnym zostało kupione z wsparciem państwa,
Fundusz Mieszkań na Wynajem – nabywając cały budynek od danego dewelopera przyczynia się do poprawy statystyk sprzedażowych również dla całego miasta.

Sytuacja na rynku nieruchomości również sprzyja:

Stabilne ceny to dobra wiadomość zarówno dla klientów, jak i deweloperów. Pierwszym ułatwia podjęcie spokojnej decyzji, drugim ułatwia oszacowanie rentowności planowanego przedsięwzięcia.

Oferta deweloperów jest systematycznie uzupełniana i co równie ważne odpowiada ona obecnym możliwościom i oczekiwaniom klientów – świadczą o tym zarówno bardzo dobre dane GUS, jak i wyniki monitoringu Działu Badań i Analiz należącego do Grupy Emmerson S.A. – ponadto deweloperzy odważniej wchodzą na nowe rynki, kreują nowe lokalizacje, uruchamiają większe inwestycje.

Na rynku pojawili się inwestorzy instytucjonalni, a wraz z nimi zakupy pakietowe.

Grupa Emmerson S.A.
www.strefynieruchomosci.blog.pl

Reklamy