Reklamy
Nieruchomości

Wynajem bez mebli

W porównaniu do innych krajów europejskich, wynajem w Polsce jest mało popularny. Chociaż w większości wynika to z przekonania, że „mieszkanie powinno się mieć własne”, to jednak często winę ponoszą sami wynajmujący, którzy w obawie o swój lokal często wprowadzają szereg restrykcji lub kupując mieszkanie pod wynajem, wykańczają je najniższym kosztem, bo przecież „najemca i tak wszystko zniszczy”.

Często takie mieszkania stoją potem niewynajęte. Mieszkania na wynajem są bardzo różne – od starych i zniszczonych po nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone. W ostatnich latach standard mieszkań na rynku najmu zdecydowanie się poprawił.

W ofercie pojawia się coraz więcej mieszkań w nowym budownictwie. Wzrost oferty mieszkań na wynajem sprawia, że wynajmujący muszą konkurować między sobą, np. niższym czynszem czy wysokim standardem mieszkania. Obie te strategie są tak samo skuteczne, bowiem są grupy poszukujące zarówno tańszych mieszkań, nawet w trochę gorszym stanie, jak i osoby stawiające na luksus i wygodę. Są oczywiście również takie lokale, które łączą obie te cechy – atrakcyjny czynsz oraz bardzo dobry standard. Takie mieszkania to perełki na rynku najmu, ale mając czas i zapał, można taką okazję znaleźć.

Tak samo jak różne są mieszkania, tak różni są najemcy i ich potrzeby. Czego innego od mieszkania będą oczekiwać studenci, single, bezdzietne pary czy rodziny z gromadką dzieci. Nie chodzi tu tylko o wielkość samego mieszkania, ale również o jego wyposażenie. Dla studentów podstawą będzie łóżko, biurko, szafa i ewentualnie regał. Idealnie, jeśli każda osoba zamieszkująca dany lokal ma do dyspozycji swój „prywatny” komplet mebli. Single i pary bezdzietne mogą poszukiwać mieszkania np. z większą szafą czy dużym stołem. Podobnie jak rodziny z dziećmi. Te dodatkową mogą szukać mieszkania z mebelkami dla dzieci, tak aby ich pociechy miały wygodnie. Warto również wspomnieć o tym, że niektórzy najemcy mają część swoich mebli, które mogą chcieć wstawić w nowym wynajmowanym mieszkaniu.

Nie da się wykończyć, a przede wszystkim wyposażyć mieszkania tak, aby podobało się każdej z grup najemców. I nie chodzi tu o gusta – jedni wolą białe ściany i jasne meble, a drudzy ciemne. Potrzeby każdego najemcy są inne i to stanowi spore wyzwanie. Coraz częściej, zwłaszcza w nowych mieszkaniach lub takich po generalnym remoncie nie ma mebli – lokal jest pusty. Łazienka i kuchnia są wyposażone, ale w pokojach poza podłogą nie ma nic. Przyszły najemca ma tym samym możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza i dopasowanie go pod siebie. Część wynajmujących woli kupić meble, które ustali z przyszłym najemcą, inni oczekują, że najemca sam zakupi wszystkie elementy wyposażania, a po skończeniu okresu najmu zabierze je ze sobą.

Z punktu widzenia wynajmującego, mieszkania bez mebli wydaje się być wygodne. Zawsze łatwiej jest zostawić umeblowanie po stronie najemcy i później ewentualnie oddać mu pieniądze. Mieszkania do wynajęcia bez mebli mają jednak szczątkowy udział wśród wszystkich ofert zamieszczonych w serwisie Otodom.pl. Największy odsetek takie lokale mają na rynku najmu w Poznaniu – 3%. We Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku mieszkania nieumeblowane stanowią zaledwie 1% wszystkich mieszkań. Warto jednak wspomnieć, że jest mnóstwo mieszkań, które wymagają dodatkowego doposażenia.

Udział mieszkań bez mebli w całkowitej ofercie mieszkań na wynajem w największych polskich miastach

miasto

mieszkania bez mebli [w %]

Warszawa

2%

Wrocław

1%

Kraków

2%

Łódź

1%

Poznań

3%

Gdańsk

1%Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie Otodom.pl

Wbrew temu co mogłoby się wydawać, najemcy wcale nie są negatywnie nastawieni do nieumeblowanych mieszkań. Według Agaty Polińskiej z serwisu Otodom.pl, jeśli mieszkanie jest ładne, a właściciel czekał z umeblowaniem na najemcę, żeby kupić to co będzie potrzebne, to taki lokal może być nawet bardziej atrakcyjny od takiego w pełni wyposażonego. Najemca ma wtedy możliwość wyboru takich mebli, które jemu odpowiadają, oczywiście w pełnym porozumieniu z właścicielem. Zawsze jest również szansa, że wtedy dłużej zostanie w takim mieszkaniu, które poniekąd sam urządził.

Trochę gorzej jeśli właściciel nie zamierza sam kupić mebli jak znajdzie się najemca. Osoby wynajmujące mieszkanie, częściej się przeprowadzają niż takie, które lokal posiadają na własność, dlatego posiadanie własnych mebli może być dla nich kłopotliwe, zwłaszcza przy zmianie mieszkania. Jest to również dość dużainwestycja, na którą nie każdego najemcę stać.

Jak podkreśla Agata Polińska, decydując się na zakup mieszkania pod wynajem należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Już sama kwestia wyposażenia może zadecydować o tym jak szybko dany lokal znajdzie najemcę i zacznie generować przychody. Czasem warto zainwestować trochę więcej, żeby znaleźć pewnego lokatora na dłuższy okres.

Grupa Emmerson

Reklamy