BIC Summer Start Demo Day: najlepsze startupy nagrodzone

W tegorocznej – pierwszej – edycji BIC Summer Start Demo Day udział wzięło 22 uczestników, którzy przygotowali 8 projektów internetowych i mobilnych. W ciągu sześciu tygodni intensywnej pracy, która miała miejsce między 16 sierpnia a 23 września, zespołom pomagało 25 mentorów, ekspertów prawa, finansów czy marketingu i PR. Przeprowadzonych zostało 129 sesji mentoringowych i spotkań statusowych oraz 12 szkoleń dla startupów.

W finale zaprezentowali się:
Involver.pl – portal do organizacji grup spotkań,
Descri – aplikacja na platformy mobilne wprowadzająca system tagów do książki adresowej,
TradycyjneJedzenie.pl – platforma, na której producenci regionalnego, naturalnego jedzenia mogą wystawić swoje produkty na sprzedaż,
Biblioteko – serwis służący wymianie przeczytanych książek,
City Smart Guide – mobilna aplikacja turystyczna,
My Band – portal dla zespołów muzycznych i ich fanów
Flappor – gra multimedialna połączona z dzieleniem się materiałami obrazkowymi.

Na inwestorach największe wrażenie wywarł projekt TradycyjneJedzenie.pl ze względu na swój jasny plan biznesowy oraz funkcjonujący już produkt. Drugie miejsce Jury Inwestorów przyznało projektowi Descri.

Mentorzy najwyżej ocenili portal Involver.pl, który został specjalnie zaprojektowany, by ułatwić organizację spotkań i zaktywizować lokalne społeczności. Drugie miejsce przyznane przez jury mentorów zajęła Justyna Goławska z TradycyjneJedzenie.pl.

Gość honorowy – profesor Peter A. Bruck wygłosił prelekcję pt. Doing good and flying high: starting up successfully as entrepreneur (Właściwe czyny i wysokie loty: jak z sukcesem rozpocząć karierę przedsiębiorcy), w której nawiązał do World Summit Youth Award – światowej gali nagród dla najlepszego projektu internetowego stworzonego przez młodych, której przewodniczy. Profesor opowiedział, jak połączyć dobry pomysł z większą ideą i swoim projektem by nie tylko odnieść sukces finansowy, lecz także pomóc społeczeństwu, przyczyniając się do zmniejszenia stereotypów rasowych i płciowych, zapobiegając biedzie, głodowi i przemocy.

W panelu dyskusyjnym Polski startup na rynku globalnym. Czy doczekamy się w Polsce sukcesu na miarę Facebooka i Skype? gościli przedstawiciele świata startupowego reprezentujący pięć różnych punktów widzenia ze względu na swoją funkcję. W panelu udział wziął m.in. organizator akceleratora dla startupów (BIC Summer Start) – Jan Kaczmarek, inwestor (IQ Partners, InQbe) – Wojciech Przyłęcki, przedsiębiorca (Codility.com) – Grzegorz Jakacki, bloger, organizator wydarzeń dla startupów (Aula Polska, Proseed) – Marcin Zaremba, przedstawiciel mediów (Gazeta.pl) – Radek Zaleski. Wnioskiem panelu było, że nieprędko polski startup osiągnie sukces na miarę Marka Zuckerberga choć to, że go nie osiąga może mieć przyczynę w jego własnych kompleksach i braku międzynarodowych aspiracji.

– Bilety do Londynu nie są drogie – przekonywał Marcin Zaremba – można jechać, by odwiedzić europejskie centrum startupów i okno, przez które można spojrzeć na Dolinę Krzemową w Kalifornii. Pochodzić od drzwi do drzwi i przekonać się, ile wart jest nasz biznes.

Dodatkową atrakcją Demo Day było stanowisko degustacyjne Justyny Goławskiej, na którym można było skosztować tradycyjnych przysmaków: chleba, kiełbasy, sera korycińskiego, miodownika litewskiego, chałwy i kwasu chlebowego. Nic dziwnego, że liderka platformy TradycyjneJedzenie.pl skradła też serca publiczności, która wybrała ją na najlepszy projekt. W nagrodę zespół otrzyma pracę programisty oraz hosting od firmy Evo Technologie oraz voucher Groupona na 500zł.

Wręczono również nagrodę dla najlepszego mentora, wybranego przez startupy. Otrzymał ją Dariusz Zieliński – ekspert ds. public relations.

Prowadzony przez Michała Samojlika - twórcę MamStartup.pl. Goście od lewej: Grzegorz Jakacki, Radek Zaleski, Wojciech Przyłęcki, Jan Kaczmarek i Marcin Zaremba.

Zdjęcia: Multifocus

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com