Festiwal Młodych Naukowców

Festiwal współorganizują Fundacja Zaawansowanych Technologii i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, których wspierają partnerzy strategiczni, m.in. Intel oraz Fundacja Orange.

Konkurs na najlepsze projekty naukowe przygotowane przez uczniów szkół średnich stanowi polskie eliminacje do dwóch prestiżowych konkursów międzynarodowych: organizowanego przez Komisję Europejską od 1989 roku European Union Contest for Young Scientists (EUCYS), a także Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) istniejącego od 1958 roku.

Zwycięzcy konkursu zaprezentują swoje projekty naukowe podczas finału EUCYS, który w tym roku będzie miał miejsce w Bratysławie, a wezmą w nim udział zawodnicy z blisko 40 krajów. Zdobywcy nagród specjalnych będą reprezentować Polskę w Stanach Zjednoczonych, w Pittsburghu, podczas światowych finałów Intel ISEF, w których weźmie udział ponad 1500 uczestników z 65 państw. Za merytoryczne przygotowanie Konkursu odpowiada Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci, który od 18 lat organizuje polskie eliminacje do EUCYS, na którym Polacy zdobyli dotychczas kilkadziesiąt nagród. W konkursie Intel ISEF Polska będzie reprezentowana po raz pierwszy.

Konferencja Naukowa będzie poświęcona niezwykłym karierom młodych naukowców oraz wsparciu ich rozwoju poprzez ukierunkowaną współpracę nauczycieli, uczniów i naukowców. Na przykładzie działających już inicjatyw, zaprezentujemy nauczycielom i popularyzatorom nauki w jaki sposób wspierać zainteresowania i aspiracje naukowe uczniów otwierając im drogę do wybitnej kariery naukowej lub biznesowej na poziomie międzynarodowym. Uczestnicy Konferencji będą też mieli okazję zapoznać się z rolą przedsiębiorstw i ich centrów badawczo-rozwojowych funkcjonujących w Polsce w kreowaniu możliwości rozwoju dla młodych talentów oraz dyfuzji polskich innowacji na skalę światową.

W ramach Warsztatów Technologicznych uczniowie oraz nauczyciele będą mieli okazję do przeprowadzenia eksperymentów naukowych w laboratoriach biologii, chemii, fizyki i robotyki Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty mają na celu poszerzenie zainteresowań uczniów i zachęcenie ich do samodzielnego zgłębiania tajników wiedzy, ale także posłużą nauczycielom, którzy poznają sposoby podnoszenia atrakcyjności tematów poruszanych podczas swoich lekcji. Warsztaty wspomogą również nauczycieli w pogłębieniu ich umiejętności wykorzystywania nowoczesnych, interaktywnych metod nauczania oraz sposobów uatrakcyjniania zajęć i rozwijania zainteresowań uczniów w kierunku nauki i jej praktycznych zastosowań.

Festiwal Młodych Naukowców ma zasięg ogólnopolski, a oprócz najlepszych polskich młodych naukowców oraz nauczycieli i uczniów działających w Klubach Młodych Odkrywców (sieci koordynowanej przez Centrum Nauki Kopernik), będzie także gościć delegacje zagraniczne i przedstawicieli organizacji międzynarodowych, przy których jest afiliowany Festiwal. Swoje wsparcie wyraziła także Prezydent m. st. Warszawy. Spodziewamy się, że Festiwal spotka się z dużym zainteresowaniem mediów ze względu na wyjątkowość tematu, znaczenie dla rozwoju polskiej nauki i edukacji. Z uwagi na swoją unikatową kompozycję i międzynarodowy wymiar, Festiwal będzie najbardziej prestiżowym i wartościowym wydarzeniem integrującym młodzież, środowiska nauki, edukacji i biznesu wokół idei wspierania najzdolniejszych młodych Polaków.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com