Finansowanie Innowacyjności. Jak to się robi w Polsce?

Nie była to odpowiedź łatwa do przełknięcia, szczególnie dla przedsiębiorców technologicznych. Dowiedzieliśmy się, że technologicznych spółek w naszym kraju nie ma zbyt wiele, a jak już są, to niełatwo je prowadzić. Małgorzata Walczak z MCI wyjaśniała, że okres inkubacji w takich przedsięwzięciach jest długi, a planowane budżety nigdy się nie sprawdzają.

Przytoczyła jednak przykłady tych, którym się udało. Naviexpert po pięciu latach inkubacji i mocnej inwestycji w marketing ma ponad 2 mln przychodu. eBroker zaś “idzie jak burza, bo od początku był model cashowania”. Czasem jednak pomysłodawcy nie potrafią rosnąć wraz ze swoim projektem. Wtedy fundusz bez skrupułów zmienia zespół zarządzający. Pocieszające jest to, że z czasem każdy innowacyjny biznes staje się łatwiejszym do prowadzenia biznesem tradycyjnym. “Kiedyś Travelplanet był supernowoczesny, dziś w coś takiego nikt by nie zainwestował” – zauważył Tomasz Stamirowski, partner zarządzający i współwłaściciel w firmie zarządzającej funduszem AVALLON MBO Fund.

Innowacyjność to coś rodzaju świętego Graala. Wszyscy o niej mówią, ale nikt jej nie znalazł. W szukaniu pomagają parki technologiczne. O tym była prezentacja Krzysztofa Wnęka Prezesa Zarządu Miasteczka Multimedialnego. Przekonywał, że to coś więcej niż preferencyjne wynajmowane przestrzeni biurowej. Dobry park to przede wszystkim wzajemnie inspirująca się społeczność. Rozumieją to w Finlandii, rozumieją w Izraelu. W Polsce tymczasem mamy 40 parków, które nie generują konkretnych przykładów wdrożeń. „Pamiętajmy: wizje bez wdrożeń to halucynacje” – ostrzegł na końcu i zmusił całą salę do zastanowienia się nad tą sentencją.

Organizatorem konferencji był Park Technologiczny Miasteczko Multimedialne i Stowarzyszenie Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych. Konferencja wpisuje się w cykl sympozjów edukacyjnych „Kapitał na start w innowacje”. Spotkanie, ostatnie w ramach projektu, było podsumowaniem całego programu. Proseed był drugim, oprócz Forbesa, patronem medialnym tej konferencji.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com