Półfinał Eurecan European Venture Contest

Na wydarzeniu współorganizowanym przez GPW, MCI i KFK można było nareszcie poczuć co reprezentują sobą start-upy napędzane prawdziwa innowacja technologiczna. Najlepiej było to widać podczas prezentacji przedsięwzięć kategorii Life Science / Clean Tech, gdzie docenić pomysł mogli tylko eksperci branżowi. EEVC to seria konkursów rozsianych po całej Europie. Po raz pierwszy jeden z półfinałów zorganizowano w Polsce.

Z mów powitalnych można było wyczuć, że to świadczy o osiągnięciu przez polski rynek VC wreszcie odpowiedniej skali, choć reprezentanci polskich VC, wraz z Tomaszem Czechowiczem (MCI), zgłaszali swoje uwagi krytyczne – przede wszystkim narzekając na brak kultury budowania firm globalnych w Polsce, więcej na ten temat w wywiadzie publikowanym w 5 numerze Proseeda . Podobne refleksje miał Carsten Schwertfeger z Vodafone, który zdziwiony był podwójnie: zagęszczeniem innowacji w polskich firmach i ich niechęcią do ekspansji zagranicznej. Zagraniczni inwestorzy starali się dać holistyczny obraz polskiej innowacji technologicznej. Suresh Patel (Verdexus) porównywał nawet nasz rynek do kanadyjskiego. Optymistycznie stwierdził, że czeka, aż w Polsce pojawi się podmiot o porównywalnym sukcesie do RIM (twórcy komórek Blackberry), który pochodzi właśnie z Kanady. Według niego, mamy do tego wystarczającą infrastrukturę i zasoby ludzkie.

Zwycięzcami polskich półfinałów zostały: Branża ICT: eBroker.pl, NaviExpert, Columb Technologies, Customer Alliance, Outbox, Filmaster, Infomatix; Brazna Life Science: Genomed; Branża Clean Tech: Ammono, Mo-Bruk. Zwycięzcy pojada do Dusseldorfu, konkurować z innymi półfinalistami o dostęp do finału w Barcelonie, gdzie najlepsza firma uzyska 90 tysięcy Euro oraz, co( najważniejsze, międzynarodowy rozgłos.

Konferencje uważamy za merytorycznie udana i wysoko oceniamy za jej solidne przygotowanie. Poczuliśmy, ze w Polsce jest miejsce dla twardej, liczonej w milionach złotych, nowoczesnej innowacji technologicznej.

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com