TechCamp – łączy ludzi z głową w chmurze

Pierwszy na TechCampowej scenie pojawił się Tomasz Kopacz, ewangelista Microsoft, który wyjaśnił podejścia do aplikacji budowanych na Windows Azure. Co daje przedsiębiorcy cloud computing? Przede wszystkim czas. – Informatyka sama dla siebie nie ma sensu, jest podległa biznesowi. Analogicznie jest z chmurą. Ci, którzy decydują się powierzyć problem infrastruktury, oprogramowania oraz serwisu w ręce specjalistów, mogą skupić się wyłącznie na celach biznesowych – przekonywał Tomasz Kopacz.

Drugi z zaproszonych gości – Grzegorz Kochan reprezentujący Adtaily, opowiedział o tym, jak radzić sobie z awarią takich aplikacji, przywołując m.in. przykład Amazon.com. Jego istniejący od ponad dwóch lat startup, od początku działa w chmurze. Dlaczego? – Prostota, dostępność, skalowalność, niskie koszty i API – wyliczał ekspert Adtaily. Fakty i mity związane z technologią chmury zestawił natomiast kolejny prelegent, Tomasz Kozłowski z ServeCloud. Pomysłodawca pierwszej polskiej platformy cloud computingowej szybko rozprawił się z teorią, wedle której dane w chmurze są mniej bezpieczne niż na serwerze w biurze. Statystyki pokazują, że za ponad 90 proc. włamań do systemu firmy są odpowiedzialni jej pracownicy.
Całość eventu zamknął panel dyskusyjny „Jak nie znaleźć się w czarnej… chmurze?” prowadzony przez Krzysztofa Helaka z Profeo. Uczestnicy mieli wówczas okazję spierać się wspólnie o potencjał cloud computingu i sposoby programowania z nim związane. Czy chmura to nie jest tylko sposób na wyciągnięcie kasy od użytkowników? – Wręcz przeciwnie. To rozwiązanie dla osób, które mają świetny pomysł na biznes, ale brakuje im funduszy na infrastrukturę – przekonywał Jacek Kubiak z e24cloud. Bardziej ostrożne podejście prezentował w dyskusji Bartłomiej Rozkrut, CTO Empathy Internet Software House, który optował za racjonalnym wykorzystaniem cloud computingu.

Kolejne spotkanie już 19 stycznia. Tym razem pod lupę ekspertów trafią użyteczne interfejsy graficzne. Organizatorem cyklu wydarzeń Techcamp jest Akademia Empathy.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com